Amelia - en to fr_FR translation catalogue (2928 entries)

en: "Book now" Button Type
fr_FR: Type de bouton "Réserver"

en: "Go back" Button Type
fr_FR: Type de bouton "Retour"

en: "I'm not a robot" checkbox
fr_FR: Case à cocher « Je ne suis pas un robot »

en: "Paying now" Button Type
fr_FR: Type de bouton « Payer maintenant »

en: "Payment Method" View
fr_FR: Afficher « Mode de paiement »

en: # of Hours in appointment
fr_FR: Nombre d'heures de rendez-vous

en: # of appointments
fr_FR: Nombre de rendez-vous

en: # of bookings
fr_FR: Nombre de réservations

en: 'Back' button style
fr_FR: Style du bouton "Retour"

en: 'Book' button style
fr_FR: Type de bouton "Réserver"

en: 'Book another' button style
fr_FR: Style du bouton « Réserver un autre »

en: 'Book now' button style
fr_FR: Type de bouton "Réserver"

en: 'Booking Date and Time' sets the limit based on when the booking is made, regardless of the appointment date. 'Appointment Date and Time' sets the limit based on the scheduled appointment itself.
fr_FR: « Date et heure de réservation » définit la limite en fonction du moment où la réservation est effectuée, quelle que soit la date du rendez-vous. « Date et heure du rendez-vous » définit la limite en fonction du rendez-vous prévu lui-même.

en: 'Bringing anyone with you' popup
fr_FR: Fenêtre contextuelle « Emmener quelqu'un avec vous »

en: 'Cancel' button style
fr_FR: Style du bouton « Annuler »

en: 'View employee' button style
fr_FR: Style du bouton « Afficher le collaborateur »

en: +more
fr_FR: +plus

en: +{count} more
fr_FR: +{count} plus

en: 10min
fr_FR: 10 minutes

en: 12min
fr_FR: 12 minutes

en: 15min
fr_FR: 15 minutes

en: 1 day
fr_FR: 1 jour

en: 1 week
fr_FR: 1 semaine

en: 1 year
fr_FR: 1 an

en: 1h
fr_FR: 1 H

en: 1h 30min
fr_FR: 1 h 30 min

en: 1min
fr_FR: 1 minute

en: 20min
fr_FR: 20 minutes

en: 2 days
fr_FR: 2 jours

en: 2 weeks
fr_FR: 2 semaines

en: 2 years
fr_FR: 2 ans

en: 2min
fr_FR: 2 minutes

en: 30min
fr_FR: 30 minutes

en: 3 days
fr_FR: 3 jours

en: 3 months
fr_FR: 3 mois

en: 3 weeks
fr_FR: 3 semaines

en: 3 years
fr_FR: 3 ans

en: 3h
fr_FR: 3 h

en: 45min
fr_FR: 45 minutes

en: 4 days
fr_FR: 4 jours

en: 4 weeks
fr_FR: 4 semaines

en: 5 days
fr_FR: 5 jours

en: 5min
fr_FR: 5 minutes

en: 6 days
fr_FR: 6 jours

en: 6 months
fr_FR: 6 mois

en: 9h
fr_FR: 9 h

en: <p>The <strong>Amelia</strong> plugin requires PHP version 5.5 or greater.</p>
fr_FR: <p>Le </strong> plugin <strong> Amelia nécessite la version 5.5 ou supérieure de PHP. </p>

en: AM - Booking view
fr_FR: AM - Affichage de la réservation

en: AM - Catalog Booking
fr_FR: AM - Réservation du catalogue

en: AM - Catalog view
fr_FR: AM - Affichage du catalogue

en: AM - Customer Panel
fr_FR: AM - Portail Client

en: AM - Employee Panel
fr_FR: AM - Portail Collaborateur

en: AM - Events Calendar Booking
fr_FR: AM - Réservation du calendrier des événements

en: AM - Events List Booking
fr_FR: AM - Réservation de la liste des événements

en: AM - Events view
fr_FR: AM - Vue des événements

en: AM - Search view
fr_FR: AM - Affichage de la recherche

en: AM - Step Booking
fr_FR: AM - Etape de réservation

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: API Key copied to clipboard.
fr_FR: Clé API copiée dans le presse-papiers.

en: API base URL:
fr_FR: URL de base de l'API :

en: API setup
fr_FR: Configuration de l'API

en: A percentage deposit is calculated based on the total booking price. A fixed amount can either be multiplied by the number of people or applied as a single total amount.
fr_FR: Un acompte en pourcentage est calculé sur la base du prix total de la réservation. Un montant fixe peut être multiplié par le nombre de personnes ou appliqué comme montant total unique.

en: A server error occurred. Please try again later.
fr_FR: Une erreur serveur s'est produite. Veuillez réessayer plus tard.

en: A single booking may include multiple attendees (spots).
fr_FR: Une seule réservation peut inclure plusieurs participants (places).

en: About
fr_FR: A propos de

en: About Event
fr_FR: À propos de l'événement

en: About Package
fr_FR: À propos du pack

en: About Service
fr_FR: À propos du service

en: About event
fr_FR: Au sujet de l'évènement

en: About package
fr_FR: À propos du pack

en: About service
fr_FR: Au sujet du service

en: About this Event
fr_FR: À propos de cet événement

en: About this event
fr_FR: À propos de cet événement

en: Accept payments for bookings and services via PayPal.
fr_FR: Acceptez les paiements pour les réservations et les services via PayPal.

en: Accept payments seamlessly through the Mollie payment gateway.
fr_FR: Acceptez les paiements en toute simplicité grâce à la passerelle de paiement Mollie.

en: Accept payments via Razorpay, ideal for Indian businesses.
fr_FR: Acceptez les paiements via Razorpay, idéal pour les entreprises indiennes.

en: Account ID
fr_FR: ID de compte

en: Action-based notification
fr_FR: Notification basée sur l'action

en: Action Triggered
fr_FR: Action déclenchée

en: Activate
fr_FR: Activez

en: Activate with Envato
fr_FR: Activez avec Envato

en: Activated with Envato
fr_FR: Activé avec Envato

en: Active
fr_FR: Activez

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Attendee
fr_FR: Ajouter un participant

en: Add Break
fr_FR: Ajouter une pause

en: Add Coupon
fr_FR: Ajouter un code de réduction

en: Add Customer
fr_FR: Ajouter un client

en: Add Date
fr_FR: Ajouter une date

en: Add Date Range
fr_FR: Ajouter une plage de dates

en: Add Day Off
fr_FR: Ajouter un jour de congé

en: Add Extra
fr_FR: Ajouter une prestation complémentaire

en: Add Google Map API Key to show Google static map on "Locations" page.
fr_FR: Ajouter la clé API Google Map pour afficher la carte statique Google sur la page « Emplacements ».

en: Add Period
fr_FR: Ajouter une période

en: Add Pricing Category
fr_FR: Ajouter une catégorie de prix

en: Add Special Day
fr_FR: Ajouter une journée spéciale

en: Add Stripe address fields
fr_FR: Ajouter les champs d'adresse Stripe

en: Add Webhook
fr_FR: Ajouter un webhook

en: Add a Google Analytics tracking code to your booking page to gain insights into visitor behavior.
fr_FR: Ajoutez un code de suivi Google Analytics à votre page de réservation pour obtenir des informations sur le comportement des visiteurs.

en: Add a redirect URL for cases when a customer attempts to book a time slot that has already been taken.
fr_FR: Ajouter une URL de redirection pour les cas où un client tente de réserver un créneau horaire déjà pris.

en: Add appointment
fr_FR: Ajouter un rendez-vous

en: Add category
fr_FR: Ajouter une catégorie

en: Add date range
fr_FR: Ajouter une plage de dates

en: Add day(s)
fr_FR: Ajoutez des jours

en: Add day off
fr_FR: Ajouter un jour de congé

en: Add duration
fr_FR: Ajouter la durée

en: Add element (button, link...) ID, that will manually load amelia shortcode content
fr_FR: Ajouter un élément (bouton, lien...) ID, qui chargera manuellement le contenu du shortcode d'Amelia

en: Add event attendees
fr_FR: Ajouter des participants à l'événement

en: Add extra
fr_FR: Ajouter une prestation complémentaire

en: Add more Appointments
fr_FR: Ajouter d'autres rendez-vous

en: Add more appointments
fr_FR: Ajouter d'autres rendez-vous

en: Add multiple employees to your booking system, manage their schedules, and assign them to services or events, making it easy to scale your business and coordinate your team.
fr_FR: Ajoutez plusieurs collaborateurs à votre système de réservation, gérez leurs horaires et affectez-les à des services ou des événements, ce qui facilite la croissance de votre entreprise et la coordination de votre équipe.

en: Add option
fr_FR: Ajouter une option

en: Add period
fr_FR: Ajouter un point

en: Add pricing category
fr_FR: Ajouter une catégorie de prix

en: Add rule
fr_FR: Ajouter une règle

en: Add services
fr_FR: Ajouter des services

en: Add special day
fr_FR: Ajouter un jour spécial

en: Add to Calendar
fr_FR: Ajouter au calendrier

en: Add to calendar
fr_FR: Ajouter au calendrier

en: Add tracking
fr_FR: Ajouter un suivi

en: Add work hours
fr_FR: Ajouter les heures de travail

en: Additional information
fr_FR: Informations complémentaires

en: Additional people
fr_FR: Personnes supplémentaires

en: Address
fr_FR: Adresse

en: After
fr_FR: Après

en: After account activation, subscribers will be created as customers in Amelia
fr_FR: Après l'activation du compte, les abonnés seront créés en tant que clients dans Amelia

en: After with space
fr_FR: Après avec espace

en: Agencies
fr_FR: Agences

en: Alert content
fr_FR: Contenu de l'alerte

en: All
fr_FR: Tous

en: All Locations
fr_FR: Tous les lieux

en: All Services
fr_FR: Tous les services

en: All appointments are selected
fr_FR: Tous les rendez-vous sont sélectionnés

en: All appointments will be scheduled with the status selected here.
fr_FR: Tous les rendez-vous seront planifiés avec le statut sélectionné ici.

en: All appointments will be selected later
fr_FR: Tous les rendez-vous seront définis ultérieurement

en: All assigned services
fr_FR: Tous les services assignés

en: All bookings
fr_FR: Toutes les réservations

en: All customers
fr_FR: Tous les clients

en: All employees
fr_FR: Tous les collaborateurs

en: All events
fr_FR: Tous les évènements

en: All extras
fr_FR: Tous les extras

en: All locations
fr_FR: Tous les emplacements

en: All packages
fr_FR: Tous les paquets

en: All services
fr_FR: Tous les services

en: All services are booked separately
fr_FR: Tous les services sont réservés séparément.

en: All services are booked separately.
fr_FR: Tous les services sont réservés séparément.

en: All slots are selected
fr_FR: Tous les rendez-vous du forfait sont sélectionnés

en: All tickets have already been scanned
fr_FR: Tous les billets ont déjà été scannés

en: Allow additional people
fr_FR: Autoriser d'autres personnes

en: Allow admin to book appointment at any time
fr_FR: Autoriser l'administrateur à prendre rendez-vous à tout moment

en: Allow admin to book over an existing appointment
fr_FR: Autoriser l'administrateur à ajouter rendez-vous sur un rendez-vous déjà existant

en: Allow booking above maximum capacity
fr_FR: Autoriser les réservations au-delà de la capacité maximale

en: Allow booking below minimum capacity
fr_FR: Autoriser les réservations en dessous de la capacité minimale

en: Allow booking without a prior login
fr_FR: Autoriser la réservation sans connexion préalable

en: Allow bringing more people
fr_FR: Autoriser l’ajout de personnes supplémentaires

en: Allow clients to secure bookings with partial payments.
fr_FR: Permettre aux clients de garantir leurs réservations avec des paiements partiels.

en: Allow customers and employees to quickly sign in using their Facebook account, making the login process faster, simpler, and more secure.
fr_FR: Permettez aux clients et aux collaborateurs de se connecter rapidement à l'aide de leur compte Facebook, rendant ainsi le processus de connexion plus rapide, plus simple et plus sécurisé.

en: Allow customers and employees to quickly sign in using their Google account, making the login process faster, simpler, and more secure.
fr_FR: Permettez aux clients et aux collaborateurs de se connecter rapidement à l'aide de leur compte Google, rendant ainsi le processus de connexion plus rapide, plus simple et plus sécurisé.

en: Allow customers to book multiple services in a single transaction for a streamlined experience.
fr_FR: Permettez aux clients de réserver plusieurs services en une seule transaction pour une expérience simplifiée.

en: Allow customers to book repeating appointments with customizable recurrence.
fr_FR: Permettre aux clients de prendre des rendez-vous récurrents avec une fréquence personnalisable.

en: Allow customers to cancel packages
fr_FR: Permettre aux clients d'annuler des packs

en: Allow customers to choose employee on the customer panel
fr_FR: Permettre aux clients de choisir un collaborateur sur leur Portail Client

en: Allow customers to delete their profile
fr_FR: Autoriser les clients à supprimer leur profil

en: Allow customers to pay full amount
fr_FR: Permettre aux clients de payer le montant total

en: Allow customers to pay total appointment amount
fr_FR: Permettre aux clients de payer le montant total du rendez-vous

en: Allow customers to pay total event amount
fr_FR: Permettre aux clients de payer le montant total de l'événement

en: Allow customers to reschedule their own appointments
fr_FR: Permettre aux clients de reprogrammer leurs propres rendez-vous

en: Allow customers to see other attendees
fr_FR: Permettre aux clients de voir d'autres participants

en: Allow employees to manage appointments and events with ease. Customize colors to match your branding and improve usability.
fr_FR: Permettez à vos collaborateurs de gérer facilement leurs rendez-vous et leurs événements. Personnalisez les couleurs pour les adapter à votre image de marque et améliorer la convivialité.

en: Allow employees to manage customers
fr_FR: Autoriser les collaborateurs à gérer les clients

en: Allow employees to manage their appointments
fr_FR: Permettre aux collaborateurs de gérer leurs rendez-vous

en: Allow employees to manage their days off
fr_FR: Permettre aux collaborateurs de gérer leurs jours de congé

en: Allow employees to manage their events
fr_FR: Permettre aux collaborateurs de gérer leurs événements

en: Allow employees to manage their schedule
fr_FR: Permettre aux collaborateurs de gérer leur emploi du temps

en: Allow employees to manage their services
fr_FR: Permettre aux collaborateurs de gérer leurs services

en: Allow employees to manage their special days
fr_FR: Permettre aux collaborateurs de gérer leurs jours spéciaux

en: Allow multiple bookings per customer
fr_FR: Autoriser plusieurs réservations par client

en: Allow payment via Payment Link
fr_FR: Autoriser le paiement via le lien de paiement

en: Allow the same customer to book more than once
fr_FR: Permettre au même client de réserver plusieurs fois

en: Alpha sender ID
fr_FR: Identifiant de l'expéditeur Alpha

en: Alpha sender ID can't be empty
fr_FR: L'ID de l'Alpha sender ne peut pas être vide.

en: Already have an account?
fr_FR: Vous avez déjà un compte ?

en: Also cancel and delete future events
fr_FR: Annuler et supprimer également les événements futurs

en: Also cancel future events
fr_FR: Annuler également les événements futurs

en: Also delete future events
fr_FR: Supprimer également les événements futurs

en: Also open future events
fr_FR: Ouvrir également les événements à venir

en: Amelia - Booking view
fr_FR: Amelia - Vue de la réservation

en: Amelia - Catalog Booking
fr_FR: Amelia - Réservation de catalogue

en: Amelia - Catalog view
fr_FR: Amelia - Vue du catalogue

en: Amelia - Customer Panel
fr_FR: Amelia - Portail Client

en: Amelia - Employee Panel
fr_FR: Amelia - Portail Collaborateur

en: Amelia - Events
fr_FR: Amelia - Événements

en: Amelia - Events Calendar
fr_FR: Amelia - Calendrier des événements

en: Amelia - Events List
fr_FR: Amelia - Liste des événements

en: Amelia - Search view
fr_FR: Amelia - Affichage de la recherche

en: Amelia - Step-By-Step Booking
fr_FR: Amelia - Réservation étape par étape

en: Amelia Add to calendar page
fr_FR: Amelia Ajouter à la page du calendrier

en: Amelia Profile Settings
fr_FR: Paramètres du profil Amelia

en: Amelia SMS
fr_FR: Amélie SMS

en: Amelia Users Settings
fr_FR: Paramètres des utilisateurs d'Amelia

en: Amount
fr_FR: Montant

en: Amount:
fr_FR: Montant :

en: An email with details of your booking has been sent to you.
fr_FR: Un e-mail contenant les détails de votre réservation vous a été envoyé.

en: An unexpected error occurred. Please try again later.
fr_FR: Une erreur inattendue s'est produite. Veuillez réessayer plus tard.

en: Any
fr_FR: N'importe lequel

en: Any Employee
fr_FR: N'importe quel collaborateur

en: Any Employee Option Visibility:
fr_FR: Visibilité de toutes les options pour les collaborateurs :

en: Any Location
fr_FR: N'importe quel endroit

en: Apple Calendar
fr_FR: Calendrier Apple

en: Apple Calendar (Personal)
fr_FR: Calendrier Apple (personnel)

en: Application (client) ID
fr_FR: ID de l'application (client)

en: Application fee amount (%)
fr_FR: Montant des frais de dossier (%)

en: Applied for all assigned services
fr_FR: Appliqué à tous les services assignés

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply 'Booking close' settings to all recurring events
fr_FR: Appliquer les paramètres « Réservation fermée » à tous les événements récurrents

en: Apply 'Booking open' settings to all recurring events
fr_FR: Appliquer les paramètres « Réservation ouverte » à tous les événements récurrents

en: Apply Changes to Events
fr_FR: Appliquer les modifications aux événements

en: Apply on
fr_FR: S'applique à

en: Apply this to all recurring events
fr_FR: Appliquez-le à tous les événements récurrents

en: Apply to All Days
fr_FR: S'applique à tous les jours

en: Apply to all days
fr_FR: Appliquer à tous les jours

en: Apply to future recurring events
fr_FR: Appliquer aux événements récurrents futurs

en: Appointment
fr_FR: Rendez-vous

en: Appointment Canceled
fr_FR: Rendez-vous annulé

en: Appointment Date:
fr_FR: Date du rendez-vous :

en: Appointment ID
fr_FR: ID de rendez-vous

en: Appointment Info
fr_FR: Informations sur les rendez-vous

en: Appointment Repeats
fr_FR: Répétitions de rendez-vous

en: Appointment booked
fr_FR: Rendez-vous réservé

en: Appointment can't be rescheduled
fr_FR: Le rendez-vous ne peut pas être reporté

en: Appointment canceled
fr_FR: Rendez-vous annulé

en: Appointment date
fr_FR: Date du rendez-vous

en: Appointment date & time
fr_FR: Date et heure du rendez-vous

en: Appointment deposit
fr_FR: Dépôt de rendez-vous

en: Appointment details
fr_FR: Détails du rendez-vous

en: Appointment duration
fr_FR: Durée du rendez-vous

en: Appointment end time
fr_FR: Heure de fin du rendez-vous

en: Appointment has been created.
fr_FR: Le rendez-vous a été créé.

en: Appointment has been deleted
fr_FR: Le rendez-vous a été supprimé

en: Appointment has been deleted.
fr_FR: Le rendez-vous a été supprimé.

en: Appointment has been rescheduled
fr_FR: Le rendez-vous a été reporté

en: Appointment has been saved
fr_FR: Le rendez-vous a été enregistré

en: Appointment has been updated.
fr_FR: Le rendez-vous a été mis à jour.

en: Appointment information
fr_FR: Informations sur les rendez-vous

en: Appointment initial date
fr_FR: Date initiale du rendez-vous

en: Appointment initial date & time
fr_FR: Date et heure initiales du rendez-vous

en: Appointment initial end time
fr_FR: Heure de fin initiale du rendez-vous

en: Appointment initial start time
fr_FR: Heure de début initiale du rendez-vous

en: Appointment is removed from the cart.
fr_FR: Le rendez-vous est supprimé du panier.

en: Appointment not found.
fr_FR: Rendez-vous introuvable.

en: Appointment note
fr_FR: Note de rendez-vous

en: Appointment note has been updated.
fr_FR: La note de rendez-vous a été mise à jour.

en: Appointment notes
fr_FR: Notes de rendez-vous

en: Appointment price
fr_FR: Prix du rendez-vous

en: Appointment repeats
fr_FR: Le rendez-vous se répète

en: Appointment space name
fr_FR: Nom de l'espace de rendez-vous

en: Appointment start time
fr_FR: Heure de début du rendez-vous

en: Appointment status
fr_FR: État du rendez-vous

en: Appointment status has been changed to
fr_FR: Le statut du rendez-vous a été modifié en

en: Appointments
fr_FR: Rendez-vous

en: Appointments booked
fr_FR: Rendez-vous réservés

en: Appointments from the first package expire on:
fr_FR: Les rendez-vous du premier pack expirent le :

en: Appointments in this package
fr_FR: Rendez-vous inclus dans ce pack

en: Appointments in this service
fr_FR: Rendez-vous dans ce service

en: Appointments to book
fr_FR: Rendez-vous à prendre

en: Approve appointment link
fr_FR: Lien pour approuver un rendez-vous

en: Approved
fr_FR: Approuvé

en: Are you sure? This action can't be undone.
fr_FR: Êtes-vous sûr ? Cette action ne peut pas être annulée.

en: Are you sure you want to block this customer?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir bloquer ce client ?

en: Are you sure you want to cancel and delete this event?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir annuler et supprimer cet événement ?

en: Are you sure you want to cancel this appointment?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir annuler ce rendez-vous ?

en: Are you sure you want to cancel this event?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir annuler cet événement ?

en: Are you sure you want to cancel this package?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir annuler ce pack ?

en: Are you sure you want to cancel your attendance?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir annuler votre participation ?

en: Are you sure you want to close this event?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir fermer cet événement ?

en: Are you sure you want to delete selected attendee?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le participant sélectionné ?

en: Are you sure you want to delete selected attendees?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les participants sélectionnés ?

en: Are you sure you want to delete these items?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces éléments ?

en: Are you sure you want to delete this appointment?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce rendez-vous ?

en: Are you sure you want to delete this category?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette catégorie ?

en: Are you sure you want to delete this coupon?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce code de réduction ?

en: Are you sure you want to delete this customer?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce client ?

en: Are you sure you want to delete this employee?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce collaborateur?

en: Are you sure you want to delete this event?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet événement ?

en: Are you sure you want to delete this event booking?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette réservation d'événement ?

en: Are you sure you want to delete this location?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir effacer ce lieu ?

en: Are you sure you want to delete this notification?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette notification ?

en: Are you sure you want to delete this package?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce pack ?

en: Are you sure you want to delete this package booking?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette réservation de forfait ?

en: Are you sure you want to delete this resource?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette ressource ?

en: Are you sure you want to delete this service?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce service ?

en: Are you sure you want to delete this tax?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette taxe ?

en: Are you sure you want to delete your profile? You will lose access to all your bookings and access to the customer panel.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer votre profil ? Vous perdrez l'accès à toutes vos réservations et l'accès à votre Portail Client.

en: Are you sure you want to duplicate this appointment?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir dupliquer ce rendez-vous ?

en: Are you sure you want to duplicate this category?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir dupliquer cette catégorie ?

en: Are you sure you want to duplicate this coupon?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir dupliquer ce code de réduction ?

en: Are you sure you want to duplicate this employee?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir dupliquer ce collaborateur ?

en: Are you sure you want to duplicate this event?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir dupliquer cet événement ?

en: Are you sure you want to duplicate this location?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir dupliquer cet emplacement ?

en: Are you sure you want to duplicate this package?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir dupliquer ce pack ?

en: Are you sure you want to duplicate this resource?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir dupliquer cette ressource ?

en: Are you sure you want to duplicate this service?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir dupliquer ce service ?

en: Are you sure you want to hide this coupon?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir masquer ce code de réduction ?

en: Are you sure you want to hide this employee?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir cacher ce collaborateur?

en: Are you sure you want to hide this event?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir masquer cet événement ?

en: Are you sure you want to hide this location?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir masquer cet emplacement ?

en: Are you sure you want to hide this package?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir masquer ce pack ?

en: Are you sure you want to hide this resource?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir masquer cette ressource ?

en: Are you sure you want to hide this service?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir masquer ce service ?

en: Are you sure you want to hide this tax?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir masquer cette taxe ?

en: Are you sure you want to open this event?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir ouvrir cet événement ?

en: Are you sure you want to refund this payment?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir rembourser ce paiement ?

en: Are you sure you want to reset your form settings?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir réinitialiser les paramètres de votre formulaire ?

en: Are you sure you want to show this coupon?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir montrer ce code de réduction ?

en: Are you sure you want to show this employee?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir le montrer à ce collaborateur ?

en: Are you sure you want to show this location?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir afficher cette localisation ?

en: Are you sure you want to show this package?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir montrer ce pack ?

en: Are you sure you want to show this resource?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir montrer cette ressource ?

en: Are you sure you want to show this service?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir montrer ce service ?

en: Are you sure you want to show this tax?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir faire apparaître cette taxe ?

en: Are you sure you want to unblock this customer?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir débloquer ce client ?

en: Assigned
fr_FR: Attribué

en: Assigned Services
fr_FR: Services assignés

en: Attachment
fr_FR: Pièce jointe

en: Attachment upload path
fr_FR: Chemin de téléchargement des pièces jointes

en: Attendee
fr_FR: Participant

en: Attendee Asc
fr_FR: Participant Asc

en: Attendee Desc
fr_FR: Description des participants

en: Attendee code
fr_FR: Code du participant

en: Attendee has been saved
fr_FR: Le participant a été sauvegardé

en: Attendee have been deleted
fr_FR: Le participant a été supprimé

en: Attendee have not been deleted
fr_FR: Le participant n'a pas été supprimé

en: Attendees
fr_FR: Participants

en: Attendees Allowed
fr_FR: Participants autorisés

en: Attendees Export Format
fr_FR: Format d'exportation des participants

en: Attendees have been deleted
fr_FR: Les participants ont été supprimés

en: Attendees have not been deleted
fr_FR: Les participants n'ont pas été supprimés

en: Auto-Reply Message
fr_FR: Message de réponse automatique

en: Auto-fill your details using:
fr_FR: Remplir automatiquement vos informations en utilisant:

en: Automatically calculate and apply taxes for hassle-free compliance and accurate billing.
fr_FR: Calculez et appliquez automatiquement les taxes pour une conformité sans tracas et une facturation précise.

en: Automatically create Amelia Customer user
fr_FR: Créer automatiquement un utilisateur Amelia Customer

en: Automatically create Amelia Customers from WP Users
fr_FR: Créez automatiquement des clients Amelia à partir des utilisateurs WP

en: Automatically create Zoom meetings for bookings and notify customers and employees.
fr_FR: Créez automatiquement des réunions Zoom pour les réservations et informez-en les clients et les collaborateurs.

en: Automatically update the booking status to "Approved" after a successful payment is completed through the payment link.
fr_FR: Mettre automatiquement à jour le statut de la réservation sur « Approuvé » après qu'un paiement a été effectué avec succès via le lien de paiement.

en: Availability
fr_FR: Disponibilité

en: Available
fr_FR: Disponible

en: Available from Pro license
fr_FR: Disponible à partir de la licence Pro

en: Available from Standard license
fr_FR: Disponible à partir de la licence Standard

en: Available from Starter license
fr_FR: Disponible à partir de la licence Starter

en: Available in Elite licence
fr_FR: Disponible en licence Elite

en: Available in package
fr_FR: Disponible en Pack

en: Away
fr_FR: Indisponible

en: Back
fr_FR: Retour

en: Back to
fr_FR: Retour à

en: Back to appointments
fr_FR: Retour aux rendez-vous

en: Back to packages
fr_FR: Retour aux packs

en: Back to recurring settings
fr_FR: Revenir au paramètre récurrents

en: Background Color
fr_FR: Couleur de fond

en: Background Gradient Angle
fr_FR: Angle de dégradé d'arrière-plan

en: Background Gradient Color 1
fr_FR: Couleur dégradée de fond 1

en: Background Gradient Color 2
fr_FR: Couleur dégradée de fond 2

en: Badge color
fr_FR: Couleur du badge

en: Badge label
fr_FR: Étiquette du badge

en: Balance
fr_FR: Équilibre

en: Base Price:
fr_FR: Prix de base :

en: Beauty
fr_FR: Beauté

en: Before
fr_FR: Avant

en: Before enabling the recurring option, ensure that all required fields are set, including the service, employee, date, time, and location (if applicable).
fr_FR: Avant d'activer l'option récurrente, assurez-vous que tous les champs obligatoires sont renseignés, y compris le service, le collaborateur, la date, l'heure et le lieu (le cas échéant).

en: Before with space
fr_FR: Avant avec espace

en: Begins
fr_FR: Commence

en: Birthday
fr_FR: Anniversaire

en: Block
fr_FR: Bloquer

en: Block booking times that overlap with busy events in the employee’s Apple Calendar.
fr_FR: Bloquer les créneaux horaires qui chevauchent les événements existants dans le calendrier Apple du collaborateur.

en: Block booking times that overlap with busy events in the employee’s Outlook Calendar.
fr_FR: Bloquer les créneaux horaires qui chevauchent les événements existants dans le calendrier Outlook du collaborateur.

en: Block customer
fr_FR: Bloquer le client

en: Book
fr_FR: Réserver

en: Book Appointment
fr_FR: Prendre rendez-vous

en: Book Now
fr_FR: Réserver maintenant

en: Book Package
fr_FR: Acheter un Pack

en: Book This Package
fr_FR: Réserver ce pack

en: Book This Service
fr_FR: Réserver ce service

en: Book another
fr_FR: Réserver un autre créneau

en: Book appointment
fr_FR: Prendre rendez-vous

en: Book event
fr_FR: Réserver un événement

en: Book next appointment
fr_FR: Réserver votre prochain rendez-vous

en: Book now
fr_FR: Réserver maintenant

en: Book package
fr_FR: Réserver un Pack

en: Book subtab name
fr_FR: Nom du sous-onglet du livre

en: Book this event
fr_FR: Réserver cet événement

en: Book this service
fr_FR: Réservez ce service

en: Booked
fr_FR: Réservé

en: Booked Appointments
fr_FR: Rendez-vous réservés

en: Booking
fr_FR: Réservation

en: Booking #{count}
fr_FR: Réservation n°{count}

en: Booking Appointment
fr_FR: Rendez-vous de réservation

en: Booking Closes
fr_FR: Clôture des réservations

en: Booking Closes Asc
fr_FR: Clôture des réservations Asc

en: Booking Closes Desc
fr_FR: Fermeture des réservations Desc

en: Booking Details
fr_FR: Détails de la réservation

en: Booking Form
fr_FR: Formulaire de réservation

en: Booking Forms 1.0
fr_FR: Formulaires de réservation 1.0

en: Booking ID
fr_FR: ID de la réservation

en: Booking Opens
fr_FR: Ouverture des réservations

en: Booking Opens Asc
fr_FR: Ouverture des réservations Asc

en: Booking Opens Desc
fr_FR: Ouverture des réservations Desc

en: Booking Overview
fr_FR: Vue d'ensemble des réservations

en: Booking added
fr_FR: Réservation ajoutée

en: Booking can't be canceled
fr_FR: La réservation ne peut pas être annulée

en: Booking canceled
fr_FR: Réservation annulée

en: Booking closes
fr_FR: Les réservations sont closes.

en: Booking closes when event starts
fr_FR: Les réservations se terminent au début de l'événement

en: Booking date
fr_FR: Date de réservation

en: Booking form on customer profile enabled
fr_FR: Formulaire de réservation activé sur le profil du client

en: Booking form on employee profile enabled
fr_FR: Formulaire de réservation activé sur le profil du collaborateur

en: Booking form tab enabled
fr_FR: Onglet du formulaire de réservation activé

en: Booking form type
fr_FR: Type de formulaire de réservation

en: Booking form type on employee profile page
fr_FR: Type de formulaire de réservation sur la page de profil du collaborateur

en: Booking has been updated.
fr_FR: La réservation a été mise à jour.

en: Booking is canceled
fr_FR: Réservation annulée

en: Booking is currently unavailable. Please try again later.
fr_FR: La réservation n'est pas disponible actuellement. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Booking is unavailable
fr_FR: La réservation n'est pas disponible

en: Booking not found
fr_FR: Réservation introuvable

en: Booking not paid
fr_FR: Réservation non payée

en: Booking on employee page tab name
fr_FR: Nom de l'onglet de réservation sur la page des collaborateurs

en: Booking opens
fr_FR: Ouverture des réservations

en: Booking opens immediately
fr_FR: Ouverture immédiate des réservations

en: Booking price
fr_FR: Prix de réservation

en: Booking rescheduled
fr_FR: Réservation reportée

en: Booking source
fr_FR: Source de réservation

en: Booking start
fr_FR: Début de la réservation

en: Booking status changed
fr_FR: Statut de la réservation modifié

en: Booking status has been changed to
fr_FR: Le statut de la réservation a été modifié en

en: Booking tab name
fr_FR: Nom de l'onglet de réservation

en: Booking type
fr_FR: Type de réservation

en: Bookings
fr_FR: Réservations

en: Break Hours
fr_FR: Heures de pause

en: Breaks
fr_FR: Pauses

en: Bringing Anyone With You
fr_FR: Venir avec quelqu'un

en: Bringing anyone with you?
fr_FR: Vous venez avec quelqu'un ?

en: Buffer Time
fr_FR: Durée tampon

en: Buffer Time After: {value}
fr_FR: Temps de mise en mémoire tampon après : {value}

en: Buffer Time Before: {value}
fr_FR: Temps de mise en mémoire tampon avant : {value}

en: Buffer time after
fr_FR: Temps de mise en mémoire tampon après

en: Buffer time before
fr_FR: Temps de mise en mémoire tampon avant

en: Bundle multiple appointments or services at discounted rates to encourage customers to book more.
fr_FR: Regroupez plusieurs rendez-vous ou services à des tarifs réduits pour encourager les clients à réserver davantage.

en: Busy
fr_FR: Occupé

en: Button Type
fr_FR: Type de bouton

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: By booking this time slot you will book appointment on top of existing group appointment!
fr_FR: En réservant ce créneau horaire, vous prendrez rendez-vous en plus du rendez-vous de groupe existant !

en: By continuing, you will set the appointment to a time slot that already has an existing appointment!
fr_FR: En réservant ce créneau horaire, vous prendrez rendez-vous en même temps qu'un autre rendez-vous existant !

en: By entering your phone number you agree to receive messages via WhatsApp
fr_FR: En saisissant votre numéro de téléphone, vous acceptez de recevoir des messages via WhatsApp

en: Calculated
fr_FR: Calculé

en: Calculated package price
fr_FR: Prix calculé du forfait

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Camera not supported by this browser.
fr_FR: La caméra n'est pas supportée par ce navigateur.

en: Camera permission denied. Please allow camera access and try again.
fr_FR: Autorisation d'accès à la caméra refusée. Veuillez autoriser l'accès à la caméra et réessayer.

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel Appointment
fr_FR: Annuler le rendez-vous

en: Cancel Event
fr_FR: Annuler l'événement

en: Cancel Package
fr_FR: Annuler le pack

en: Cancel and Delete
fr_FR: Annuler et supprimer

en: Cancel appointment
fr_FR: Annuler le rendez-vous

en: Cancel appointment link
fr_FR: Lien pour annuler le rendez-vous

en: Cancel event
fr_FR: Annuler l'événement

en: Cancel event link
fr_FR: Lien d'annulation de l'événement

en: Cancel following
fr_FR: Annuler les événements suivants

en: Cancel package
fr_FR: Annuler le pack

en: Canceled
fr_FR: Annulé

en: Canceled By Admin
fr_FR: Annulé par l'administrateur

en: Canceled By Attendee
fr_FR: Annulé par le participant

en: Cancelled
fr_FR: Annulé

en: Capacity
fr_FR: Capacité

en: Capacity:
fr_FR: Capacité :

en: Card
fr_FR: Carte

en: Card content
fr_FR: Contenu de la carte

en: Card number
fr_FR: Numéro de carte

en: Card payment
fr_FR: Paiement par carte

en: Cards
fr_FR: Cartes

en: Cards and buttons
fr_FR: Cartes et boutons

en: Carrier:
fr_FR: Transporteur :

en: Cart
fr_FR: Panier

en: Cart appointments details
fr_FR: Détails des rendez-vous du panier

en: Cart description
fr_FR: Description du panier

en: Catalog
fr_FR: Services et Packs

en: Catalog Booking
fr_FR: Réservation de catalogue

en: Catalog Booking Form
fr_FR: Formulaire de réservation du catalogue

en: Catalog Package
fr_FR: Catalogue des Packs

en: Catalog Service
fr_FR: Catalogue des Services

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Categories positions updated successfully.
fr_FR: Mise à jour réussie des positions des catégories.

en: Category
fr_FR: Categorie

en: Category:
fr_FR: Catégorie :

en: Category ID
fr_FR: ID de la catégorie

en: Category Input Field
fr_FR: Champ de saisie de catégorie

en: Category has been created.
fr_FR: La catégorie a été créée.

en: Category has been deleted.
fr_FR: La catégorie a été supprimée.

en: Category has been updated.
fr_FR: La catégorie a été mise à jour.

en: Category name
fr_FR: Nom de la catégorie

en: Change Password
fr_FR: Modification de mot de passe

en: Change colors
fr_FR: Changer les couleurs

en: Change group status
fr_FR: Modifier le statut du groupe

en: Change password
fr_FR: Changer le mot de passe

en: Charge type
fr_FR: Type de charge

en: Check customer's name for existing email/phone when booking
fr_FR: Vérifiez le nom du client pour l'adresse e-mail ou le numéro de téléphone existants lors de la réservation

en: Check this box to generate a payment link.<br> To include it in the notification, add the payment link placeholder.
fr_FR: Cochez cette case pour générer un lien de paiement.<br> Pour l'inclure dans la notification, ajoutez l'espace réservé au lien de paiement.

en: Check this checkbox if you want your attendee(s) to<br/>receive an email about the event’s updated information.
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez que vos participants <br/> reçoivent un e-mail contenant les informations mises à jour de l'événement.

en: Check this checkbox if you want your customer to<br/>receive an email about the scheduled appointment.
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez que votre client <br/> reçoive un e-mail concernant le rendez-vous prévu.

en: Check this option if you want the deposit<br> amount to be multiplied by the number<br> of people that customers add in the<br> "Bringing anyone with you" section.
fr_FR: Cochez cette option si vous souhaitez que le <br> montant du dépôt soit multiplié par le nombre <br> de personnes que les clients ajoutent dans la section <br> « Emmener quelqu'un avec vous ».

en: Check this option if you want to create recurring appointments
fr_FR: Cochez cette option si vous souhaitez créer des rendez-vous récurrents

en: Check this option if you want your<br> customers to have the option to choose<br> whether they will pay a full amount<br> or just a deposit. If unchecked,<br> customers will only have deposit<br> as a payment option.
fr_FR: Cochez cette option si vous souhaitez que vos <br> clients puissent choisir <br> de payer le montant total <br> ou simplement un acompte. Si cette case n'est pas cochée, <br> les clients n'auront <br> que le dépôt comme option de paiement.

en: Check this option if you want your customers to have the option to choose whether they will pay the full amount or just a deposit. If unchecked, customers will only be able to pay the deposit during the booking process.
fr_FR: Cochez cette option si vous souhaitez que vos clients aient la possibilité de choisir entre payer le montant total ou seulement un acompte. Si cette option n'est pas cochée, les clients ne pourront payer que l'acompte lors du processus de réservation.

en: Check your email
fr_FR: Vérifiez votre courrier électronique

en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

en: Checked in
fr_FR: Enregistré

en: Checkout
fr_FR: Page de paiement

en: Choose Apple Calendar
fr_FR: Choisir le calendrier Apple

en: Choose Category
fr_FR: Choisissez une catégorie

en: Choose Date and Time
fr_FR: Choisissez la date et l'heure

en: Choose Package
fr_FR: Choisissez un pack

en: Choose Service
fr_FR: Choisissez le service

en: Choose a Form
fr_FR: Choisissez un formulaire

en: Choose a form you want to customize. The Step-by-Step 2.0 form is the new and improved version which provides you with better design and user experience, as well as better speed.
fr_FR: Choisissez le formulaire que vous souhaitez personnaliser. Le formulaire Step-Step 2.0 est la nouvelle version améliorée qui vous offre une meilleure conception et une meilleure expérience utilisateur, ainsi qu'une meilleure rapidité.

en: Choose a group service
fr_FR: Choisissez un service de groupe

en: Choose date and time
fr_FR: Choisissez la date et l'heure

en: Choose how Amelia suggests an alternative date when the selected recurring date has no available time slots.
fr_FR: Choisissez comment Amelia suggère une autre date lorsque la date récurrente sélectionnée ne dispose d'aucun créneau horaire disponible.

en: Choose how custom field data is sent in group bookings.
fr_FR: Choisissez comment les données des champs personnalisés sont envoyées dans les réservations de groupe.

en: Choose how payments are handled for recurring appointments. If payment is collected only for the first one, the remaining appointments are paid on-site.
fr_FR: Choisissez comment les paiements sont gérés pour les rendez-vous récurrents. Si le paiement n'est prélevé que pour le premier rendez-vous, les rendez-vous restants sont payés sur place.

en: Choose how recurring appointments can be booked. 'Disabled' turns recurring booking off, while 'All' allows customers to choose between available recurrence options.
fr_FR: Choisissez comment les rendez-vous récurrents peuvent être réservés. « Désactivé » désactive les réservations récurrentes, tandis que « Tous » permet aux clients de choisir entre les options de récurrence disponibles.

en: Choose layout version
fr_FR: Choisissez la version de mise en page

en: Choose the invoice format that will be used in notifications and on the customer panel.
fr_FR: Choisissez le format de facture qui sera utilisé dans les notifications et sur le panneau client.

en: Choose time you want to repeat appointment
fr_FR: Choisissez l'heure à laquelle vous souhaitez répéter le rendez-vous

en: Choose when the repeating ends
fr_FR: Choisissez la fin de la répétition

en: Choosing layout of first step in step by step form
fr_FR: Choisir la disposition de la première étape dans le formulaire étape par étape

en: Class
fr_FR: Classe

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Clear filters
fr_FR: Effacer les filtres

en: Click "Configure" to edit the text that will appear when this placeholder is used in notifications.
fr_FR: Cliquez sur « Configurer » pour modifier le texte qui apparaîtra lorsque cet espace réservé sera utilisé dans les notifications.

en: Click + Service below to get started.
fr_FR: Cliquez sur + Service ci-dessous pour commencer.

en: Click on the activation link in the e-mail we sent to
fr_FR: Cliquez sur le lien d'activation dans l'e-mail que nous avons envoyé à

en: Click to upload
fr_FR: Cliquez pour télécharger

en: Client ID
fr_FR: Identifiant du client

en: Client ID and secret
fr_FR: ID client et clé secrète

en: Client Time:
fr_FR: Heure du client :

en: Client secret
fr_FR: Secret client

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close Event
fr_FR: Fermer l'événement

en: Close Event after certain minimum is reached
fr_FR: Clôture de l'événement une fois qu'un certain minimum est atteint

en: Close event when minimum capacity is reached
fr_FR: Fermer l'événement lorsque la capacité minimale est atteinte

en: Closed
fr_FR: Fermé

en: Closes at
fr_FR: Se termine à

en: Closes on
fr_FR: Se ferme sur

en: Closes on:
fr_FR: Ferme le :

en: Collapse all
fr_FR: Réduire tout

en: Collapse menu
fr_FR: Réduire le menu

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Colors
fr_FR: Couleurs

en: Colors & Fonts
fr_FR: Couleurs et polices

en: Comma-dot
fr_FR: Virgule-point

en: Comma (,)
fr_FR: Virgule (,)

en: Company
fr_FR: L'entreprise

en: Company Days off
fr_FR: Jours de congé d'entreprise

en: Company Email:
fr_FR: E-mail de l'entreprise :

en: Company Phone:
fr_FR: Téléphone de l'entreprise :

en: Company VAT number
fr_FR: Numéro de TVA de la société

en: Company address
fr_FR: Adresse de l'entreprise

en: Company days off
fr_FR: Jours fériés de l'entreprise

en: Company email
fr_FR: Email de l'entreprise

en: Company name
fr_FR: Nom de la société

en: Company phone
fr_FR: Tel de l'entreprise

en: Company website
fr_FR: Site web de l'entreprise

en: Compared to previous range
fr_FR: Par rapport à la gamme précédente

en: Complete booking with payment
fr_FR: Réservation complète avec paiement

en: Complete booking without payment
fr_FR: Réservation complète sans paiement

en: Completed
fr_FR: Terminé

en: Configure
fr_FR: Configurez

en: Configure notifications for waiting list updates
fr_FR: Configurer les notifications pour les mises à jour de la liste d'attente

en: Configure placeholder
fr_FR: Configurer l'espace réservé

en: Configure the cart appointments details placeholder.
fr_FR: Configurer l'espace réservé aux détails des rendez-vous du panier.

en: Configure the group appointment details placeholder.
fr_FR: Configurer l'espace réservé aux détails du rendez-vous de groupe.

en: Configure the group event details placeholder.
fr_FR: Configurez l'espace réservé aux détails de l'événement du groupe.

en: Configure the package appointments details placeholder.
fr_FR: Configurez l'espace réservé aux détails des rendez-vous du package.

en: Configure the recurring appointments details placeholder.
fr_FR: Configurez l'espace réservé aux détails des rendez-vous récurrents.

en: Configure waiting list for appointments
fr_FR: Configurer la liste d'attente pour les rendez-vous

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Congratulations
fr_FR: FÉLICITATIONS

en: Congratulations!
fr_FR: Toutes nos félicitations !

en: Connect
fr_FR: Connecter

en: Connect APIs effortlessly for smooth, integrated workflows.
fr_FR: Connectez facilement les API pour bénéficier de workflows fluides et intégrés.

en: Connect Apple Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
fr_FR: Connectez les calendriers Apple pour synchroniser vos événements personnels et professionnels, ainsi que ceux de vos collaborateurs.

en: Connect Google Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
fr_FR: Connectez Google Calendars pour synchroniser vos événements personnels et professionnels, ainsi que ceux de vos collaborateurs.

en: Connect Outlook Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
fr_FR: Connectez vos calendriers Outlook pour synchroniser vos événements personnels et professionnels, ainsi que ceux de vos collaborateurs.

en: Connect employee calendars, meeting tools, and other integrations to keep schedules perfectly synced and communication effortless across your entire team.
fr_FR: Connectez les calendriers des collaborateurs, les outils de réunion et d'autres intégrations pour synchroniser parfaitement les emplois du temps et faciliter la communication au sein de toute votre équipe.

en: Connect to Apple Calendar
fr_FR: Se connect au calendrier Apple

en: Connect to your personal Apple Calendar
fr_FR: Se connecter à votre calendrier personnel Apple

en: Connect with web apps to automate messaging and send updates to custom URLs.
fr_FR: Connectez-vous à des applications Web pour automatiser la messagerie et envoyer des mises à jour vers des URL personnalisées.

en: Connect your Google Calendar here so once<br/>the appointment is scheduled it can be added<br/>to your Google Calendar automatically.
fr_FR: Connectez votre calendrier Google ici pour qu'une fois <br/> le rendez-vous planifié, il puisse être ajouté automatiquement <br/> à votre calendrier Google.

en: Connect your personal Zoom account to host virtual meetings and chats.
fr_FR: Connectez votre compte Zoom personnel pour organiser des réunions et des discussions virtuelles.

en: Connected
fr_FR: Connecté

en: Connecting to Apple Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
fr_FR: La connexion au calendrier Apple n'est pas disponible. Veuillez contacter un administrateur pour obtenir de l'aide.

en: Connecting to Google Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
fr_FR: La connexion à Google Agenda n'est pas disponible. Veuillez contacter un administrateur pour obtenir de l'aide.

en: Connecting to Outlook Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
fr_FR: La connexion au calendrier Outlook n'est pas disponible. Veuillez contacter un administrateur pour obtenir de l'aide.

en: Connecting to Stripe is not available. Please contact an administrator for assistance.
fr_FR: La connexion à Stripe n'est pas disponible. Veuillez contacter un administrateur pour obtenir de l'aide.

en: Connecting to Zoom is not available. Please contact an administrator for assistance.
fr_FR: La connexion à Zoom n'est pas disponible. Veuillez contacter un administrateur pour obtenir de l'aide.

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Content Text Color
fr_FR: Couleur du texte du contenu

en: Content placeholders
fr_FR: Espace réservé pour le contenu

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Continue Booking
fr_FR: Poursuivre la réservation

en: Copy your API key now, as it won't be visible again.
fr_FR: Copiez votre clé API dès maintenant, car elle ne sera plus visible par la suite.

en: Cost:
fr_FR: Coût:

en: Could not delete category. This category has services available for booking in purchased package.
fr_FR: Impossible de supprimer la catégorie. Cette catégorie propose des services disponibles à la réservation dans le forfait acheté.

en: Could not delete category. This category has services with {count} future appointment. | Could not delete category. This category has services with {count} future appointments.
fr_FR: Impossible de supprimer la catégorie. Cette catégorie contient des services avec {count} rendez-vous futurs. | Impossible de supprimer la catégorie. Cette catégorie contient des services avec {count} rendez-vous futurs.

en: Could not delete service. This service has {count} appointment in the future. | Could not delete service. This service has {count} appointments in the future.
fr_FR: Impossible de supprimer le service. Ce service a un rendez-vous {count} dans le futur. | Impossible de supprimer le service. Ce service a des rendez-vous {count} dans le futur.

en: Could not delete user. This user has {count} appointment in the future. | Could not delete user. This user has {count} appointments in the future.
fr_FR: Impossible de supprimer l'utilisateur. Cet utilisateur a un rendez-vous {count} dans le futur. | Impossible de supprimer l'utilisateur. Cet utilisateur a des rendez-vous {count} dans le futur.

en: Count Once
fr_FR: Compter une fois

en: Count per Person
fr_FR: Nombre par personne

en: Count time from
fr_FR: Compter le temps depuis

en: Country
fr_FR: Pays

en: Coupon
fr_FR: Code de réduction

en: Coupon Details
fr_FR: Détails du coupon

en: Coupon Limit Reached
fr_FR: Limite de code de réduction atteinte

en: Coupon code
fr_FR: Code de réduction

en: Coupon field
fr_FR: Champ du coupon

en: Coupon has been created.
fr_FR: Le coupon a été créé.

en: Coupon has been deleted.
fr_FR: Le coupon a été supprimé.

en: Coupon has been hidden.
fr_FR: Le coupon a été masqué.

en: Coupon has been updated.
fr_FR: Le coupon a été mis à jour.

en: Coupon is now visible.
fr_FR: Le coupon est désormais visible.

en: Coupon needs to have discount or deduction
fr_FR: Le code de réduction doit être assorti d'une réduction ou d'une déduction

en: Coupons
fr_FR: Codes de réduction

en: Coupons overview
fr_FR: Aperçu des coupons

en: Create Amelia Customers
fr_FR: Créez des clients Amelia

en: Create Amelia Employees
fr_FR: Créez des collaborateurs Amelia

en: Create Appointments list
fr_FR: Créer la liste des rendez-vous

en: Create Customers from WP Users with Amelia Customer Role
fr_FR: Créez des clients à partir d'utilisateurs WP avec Amelia Customer Role

en: Create Employees from WP Users with Amelia Employee Role
fr_FR: Créez des collaborateurs à partir d'utilisateurs de WP avec Amelia Employee Role

en: Create New
fr_FR: Créer un nouveau

en: Create a coupon code customers can enter during booking to get a discount.
fr_FR: Créez un code promo que les clients peuvent entrer lors de la réservation pour bénéficier d'une réduction.

en: Create and manage recurring events with customizable schedules for flexibility and convenience.
fr_FR: Créez et gérez des événements récurrents avec des calendriers personnalisables pour plus de flexibilité et de commodité.

en: Create custom notifications that trigger based on booking status or schedule reminders, keeping customers and employees informed at exactly the right time.
fr_FR: Créez des notifications personnalisées qui se déclenchent en fonction du statut des réservations ou des rappels de planification, afin de tenir vos clients et vos collaborateurs informés au moment opportun.

en: Create meetings for pending appointments
fr_FR: Créer des réunions pour les rendez-vous en attente

en: Create new
fr_FR: Créer un nouveau

en: Create new badge
fr_FR: Créer un nouveau badge

en: Create online classrooms automatically for each booked appointment or event.
fr_FR: Créez automatiquement des salles de classe en ligne pour chaque rendez-vous ou événement réservé.

en: Create resources like rooms or chairs that can be shared across services, locations, and employees.
fr_FR: Créez des ressources telles que des salles ou des chaises pouvant être partagées entre les services, les sites et les collaborateurs.

en: Create rooms, equipment, or other resources that can be shared across employees, services, or locations, ensuring customers only see time slots when everything they need is truly available.
fr_FR: Créez des salles, des équipements ou d'autres ressources pouvant être partagés entre les collaborateurs, les services ou les sites, afin que les clients ne voient que les créneaux horaires où la prestation est réellement disponible.

en: Create spaces for pending appointments
fr_FR: Créez des espaces pour les rendez-vous en attente

en: Created On
fr_FR: Créé le

en: Credit Card
fr_FR: Carte de crédit

en: Credit minimum to send reminder
fr_FR: Crédit minimum pour envoyer un rappel

en: Credit or debit card:
fr_FR: Carte de crédit ou de débit :

en: Currency
fr_FR: Devise

en: Current Password
fr_FR: Mot de passe actuel

en: Current password
fr_FR: Mot de passe actuel

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom/regular pricing adjustments are not permitted for events with confirmed attendees.
fr_FR: Les ajustements tarifaires personnalisés/réguliers ne sont pas autorisés pour les événements auxquels participent des participants confirmés.

en: Custom Address
fr_FR: Adresse personnalisée

en: Custom Color
fr_FR: Couleur personnalisée

en: Custom Duration & Pricing
fr_FR: Durée et tarification personnalisées

en: Custom Field
fr_FR: Champ personnalisé

en: Custom Fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Custom Pricing
fr_FR: Tarification personnalisée

en: Custom address
fr_FR: Adresse personnalisée

en: Custom currency symbol
fr_FR: Symbole monétaire personnalisé

en: Custom field has been added
fr_FR: Un champ personnalisé a été ajouté

en: Custom field has been deleted.
fr_FR: Le champ personnalisé a été supprimé.

en: Custom field has been saved
fr_FR: Le champ personnalisé a été enregistré

en: Custom fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Custom fields delivery
fr_FR: Livraison des champs personnalisés

en: Custom fields have been updated.
fr_FR: Les champs personnalisés ont été mis à jour.

en: Custom notification
fr_FR: Notification personnalisée

en: Custom notifications
fr_FR: Notifications personnalisées

en: Custom pricing
fr_FR: Tarification personnalisée

en: Custom pricing spots will override Maximum allowed spots value.
fr_FR: Les zones tarifaires personnalisées remplaceront la valeur maximale des places autorisées.

en: Customer
fr_FR: Client

en: Customer(s)
fr_FR: Client (s)

en: Customer Asc
fr_FR: Client Asc

en: Customer Desc
fr_FR: Description client

en: Customer Panel
fr_FR: Portail Client

en: Customer Panel Page URL
fr_FR: URL de la page du Portail Client

en: Customer Profile
fr_FR: Profil du client

en: Customer details
fr_FR: Détails du client

en: Customer email
fr_FR: Email du client

en: Customer first name
fr_FR: Prénom du client

en: Customer full name
fr_FR: Nom complet du client

en: Customer has already booked this appointment
fr_FR: Un client a déjà réservé ce rendez-vous

en: Customer has been blocked.
fr_FR: Le client a été bloqué.

en: Customer has been created.
fr_FR: Le client a été créé.

en: Customer has been deleted.
fr_FR: Le client a été supprimé.

en: Customer has been unblocked.
fr_FR: Le client a été débloqué.

en: Customer has been updated.
fr_FR: Le client a été mis à jour.

en: Customer last name
fr_FR: Nom de famille du client

en: Customer note
fr_FR: Note pour le client

en: Customer note has been added.
fr_FR: Une note client a été ajoutée.

en: Customer note has been updated.
fr_FR: La note client a été mise à jour.

en: Customer panel
fr_FR: Portail Client

en: Customer panel access link
fr_FR: Lien d'accès à l'espace client

en: Customer phone
fr_FR: Tel du client

en: Customer plus additional people
fr_FR: Client et personnes supplémentaires

en: Customer setup
fr_FR: Configuration client

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment.
fr_FR: Le client sera redirigé vers cette URL une fois qu'il aura pris rendez-vous.

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment or package.
fr_FR: Le client sera redirigé vers cette URL une fois qu'il aura planifié le rendez-vous ou le pack.

en: Customer will be redirected to this URL once the payment from the link is processed.
fr_FR: Le client sera redirigé vers cette URL une fois que le paiement via le lien aura été traité.

en: Customers
fr_FR: Clients

en: Customers detected in file:
fr_FR: Clients détectés dans le fichier :

en: Customers imported from file:
fr_FR: Clients importés à partir du fichier :

en: Customers in Waiting list
fr_FR: Clients en liste d'attente

en: Customers will be redirected to this URL after scheduling an appointment.
fr_FR: Les clients seront redirigés vers cette URL après avoir pris rendez-vous.

en: Customers will be redirected to this URL after they complete their payment.
fr_FR: Les clients seront redirigés vers cette URL après avoir effectué leur paiement.

en: Customize
fr_FR: Personnalisation

en: Daily
fr_FR: Journalière

en: Dark Theme
fr_FR: Thème sombre

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Data that remains unchanged:
fr_FR: Données qui restent inchangées :

en: Data to be updated:
fr_FR: Données à mettre à jour :

en: Date:
fr_FR: Date :

en: Date & Time
fr_FR: Date et heure

en: Date & time
fr_FR: Date et heure

en: Date & time periods of the event with Lesson Space join links
fr_FR: Liens vers les dates et horaires de l'évènement Lesson Space

en: Date Purchased Asc
fr_FR: Date d'achat Asc

en: Date Purchased Desc
fr_FR: Date d'achat Desc

en: Date Ranges that are not defined will use default price from ticket category.
fr_FR: Les plages de dates qui ne sont pas définies utiliseront le prix par défaut de la catégorie de billet.

en: Date and Time
fr_FR: Date et heure

en: Date and time
fr_FR: Date et heure

en: Date of Birth
fr_FR: Date de naissance

en: Date of birth
fr_FR: Date de naissance

en: Date of birth must be in the same format as chosen in your WP settings. If a date format with a comma is used, the dates should be in quotes.
fr_FR: La date de naissance doit être au même format que celui choisi dans vos paramètres WP. Si vous utilisez un format de date avec une virgule, les dates doivent être entre guillemets.

en: Date periods of the event with Lesson Space join links
fr_FR: Périodes de dates de l’événement avec les liens pour rejoindre l’espace de cours

en: Date picker
fr_FR: Sélecteur de date

en: Date purchased
fr_FR: Date d'achat

en: Date range
fr_FR: Plage de dates

en: Date ranges that are not defined will use the default price from the ticket category.
fr_FR: Les plages de dates qui ne sont pas définies utiliseront le prix par défaut de la catégorie de billet.

en: Dates:
fr_FR: Dates :

en: Day
fr_FR: Journée

en: Day Off
fr_FR: Jour de congé

en: Day Off name
fr_FR: Nom du jour de congé

en: Day of the Week
fr_FR: Jour de la semaine

en: Day of the week
fr_FR: Jour de la semaine

en: Day off name
fr_FR: Nom du jour férié

en: Days
fr_FR: Journées

en: Days Off
fr_FR: Jours de congé

en: Days off
fr_FR: Jours de congé

en: Deactivate
fr_FR: Désactivez

en: Dear %customer_full_name%, Thank you for choosing our company, %company_name%
fr_FR: Cher %customer_full_name%, Merci d'avoir choisi notre entreprise, %company_name%

en: Dear <b>%customer_full_name%</b>, <br><br>Thank you for choosing our company, <br> <b>%company_name%</b>
fr_FR: Cher <b> %customer_full_name%</b>, <br> <br> Merci d'avoir choisi notre entreprise, <br> <b> %company_name% </b>

en: Deduction
fr_FR: Déduction

en: Deduction Asc
fr_FR: Déduction Asc

en: Deduction Desc
fr_FR: Déduction Desc

en: Default Label
fr_FR: Etiquette par défaut

en: Default Square location
fr_FR: Lieu par défaut de Square

en: Default appointment status
fr_FR: Statut par défaut du rendez-vous

en: Default language
fr_FR: Langue par défaut

en: Default location
fr_FR: Emplacement par défaut

en: Default number of items per page on the back end
fr_FR: Nombre d'éléments par page dans le backend par défaut

en: Default number of items per page on the front end
fr_FR: Nombre par défaut d'éléments par page sur l'interface publique

en: Default page
fr_FR: Page par défaut

en: Default payment method
fr_FR: Mode de paiement par défaut

en: Default phone country code
fr_FR: Code de pays du téléphone par défaut

en: Default time slot step
fr_FR: Intervalle de temps par défaut

en: Define how far into the future customers can book appointments.
fr_FR: Définissez jusqu'à quand les clients peuvent prendre rendez-vous.

en: Define the maximum number of uses per customer. Once the limit is reached, the coupon will no longer be valid for that customer.
fr_FR: Définissez le nombre maximal d'utilisations par client. Une fois cette limite atteinte, le coupon ne sera plus valable pour ce client.

en: Define the time before the appointment during which customers can't book.
fr_FR: Définissez la période précédant le rendez-vous pendant laquelle les clients ne peuvent pas réserver.

en: Define the time before the appointment during which customers can't cancel.
fr_FR: Définissez le délai avant le rendez-vous pendant lequel les clients ne peuvent pas annuler.

en: Define the time before the appointment during which customers can't reschedule.
fr_FR: Définissez le délai avant le rendez-vous pendant lequel les clients ne peuvent pas le reporter.

en: Define the total number of uses allowed for this coupon. Once the limit is reached, the coupon becomes inactive.
fr_FR: Définissez le nombre total d'utilisations autorisées pour ce coupon. Une fois la limite atteinte, le coupon devient inactif.

en: Define which capabilities will be requested when creating an Express connected account
fr_FR: Définissez les caractéristiques qui seront demandées lors de la création d'un compte connecté à Express.

en: Defines the language used for notifications sent to this customer for bookings created from the admin or employee panel. If a supported language was used in a previous booking, it will be automatically selected; otherwise, you can set it manually.
fr_FR: Définit la langue utilisée pour les notifications envoyées à ce client pour les réservations créées à partir du panneau d'administration ou du panneau des collaborateurs. Si une langue prise en charge a été utilisée lors d'une réservation précédente, elle sera automatiquement sélectionnée ; sinon, vous pouvez la définir manuellement.

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Amelia content
fr_FR: Supprimer le contenu d'Amelia

en: Delete Event
fr_FR: Supprimer l'événement

en: Delete Notification
fr_FR: Supprimer la notification

en: Delete Package Booking
fr_FR: Supprimer la réservation du forfait

en: Delete Period
fr_FR: Supprimer la période

en: Delete appointment
fr_FR: Supprimer le rendez-vous

en: Delete booking
fr_FR: Supprimer la réservation

en: Delete category
fr_FR: Supprimer la catégorie

en: Delete coupon
fr_FR: Supprimer le coupon

en: Delete customer
fr_FR: Supprimer un client

en: Delete employee
fr_FR: Supprimer un collaborateur

en: Delete event booking
fr_FR: Supprimer la réservation d'événement

en: Delete following
fr_FR: Supprimer les événements suivants

en: Delete location
fr_FR: Supprimer l'emplacement

en: Delete package
fr_FR: Supprimer le paquet

en: Delete profile
fr_FR: Supprimer le profil

en: Delete resource
fr_FR: Supprimer la ressource

en: Delete service
fr_FR: Supprimer le service

en: Delete tables, roles, files and settings once the Amelia plugin is deleted.
fr_FR: Supprimez les tables, les rôles, les fichiers et les paramètres une fois le plugin Amelia supprimé.

en: Delete tax
fr_FR: Supprimer la taxe

en: Delivered
fr_FR: Délivré

en: Deposit
fr_FR: Dépôt

en: Deposit Payment
fr_FR: Règlement de la caution

en: Deposit amount
fr_FR: Montant de l'acompte

en: Deposit only
fr_FR: Dépôt uniquement

en: Deposit type
fr_FR: Type de dépôt

en: Description
fr_FR: Descriptif

en: Description:
fr_FR: Descriptif :

en: Details
fr_FR: Détails

en: Details changed
fr_FR: Détails modifiés

en: Did not receive the email? Check your spam filter, or
fr_FR: Vous n'avez pas reçu l'e-mail ? Vérifiez votre filtre anti-spam, ou

en: Direct charge
fr_FR: Charge directe

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Disable this option to allow only individual customers to book group appointments, without the ability to bring additional people.
fr_FR: Désactivez cette option pour permettre uniquement aux clients individuels de prendre des rendez-vous de groupe, sans possibilité d'amener d'autres personnes.

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Discard
fr_FR: Annuler

en: Disconnect
fr_FR: Déconnecter

en: Disconnect Employee
fr_FR: Déconnecter le collaborateur

en: Disconnect employee account
fr_FR: Déconnecter le compte d'un collaborateur

en: Disconnect from Apple
fr_FR: Déconnecter d'Apple

en: Discount
fr_FR: Réduction

en: Discount Asc
fr_FR: Remise Asc

en: Discount Desc
fr_FR: Description de la remise

en: Discount (%)
fr_FR: Réduction (%)

en: Discount type
fr_FR: Type de remise

en: Display Amelia booking forms and panels on BuddyBoss member profiles.
fr_FR: Afficher les formulaires et panneaux de réservation Amelia sur les profils des membres BuddyBoss.

en: Display Field:
fr_FR: Champ d'affichage :

en: Display events in a calendar view, allowing customers to browse, search, and book directly. A great way to highlight upcoming events in an interactive format.
fr_FR: Affichez les événements dans un calendrier, permettant ainsi aux clients de les parcourir, de les rechercher et de les réserver directement. Un excellent moyen de mettre en avant les événements à venir dans un format interactif.

en: Do you want to cancel following events?
fr_FR: Voulez-vous annuler les événements suivants ?

en: Do you want to cancel this purchase?
fr_FR: Voulez-vous annuler cet achat ?

en: Do you want to delete following canceled events?
fr_FR: Voulez-vous supprimer les événements annulés suivants ?

en: Do you want to delete this appointment?
fr_FR: Voulez-vous supprimer ce rendez-vous ?

en: Do you want to open following events?
fr_FR: Voulez-vous ouvrir les événements suivants ?

en: Do you want to repeat this appointment?
fr_FR: Vous souhaitez renouveler ce rendez-vous ?

en: Do you want to update following events?
fr_FR: Voulez-vous mettre à jour les événements suivants ?

en: Don't Import
fr_FR: Ne pas importer

en: Don't have an account?
fr_FR: Vous n'avez pas de compte ?

en: Don't send reminders within the selected time
fr_FR: Ne pas envoyer de rappels pendant la période sélectionnée

en: Don't suggest alternatives
fr_FR: Ne proposez pas d'alternatives.

en: Don't use Text mode option if you already have HTML code in the description, since once this option is enabled the existing HTML tags could be lost.
fr_FR: N'utilisez pas l'option Mode texte si vous avez déjà du code HTML dans la description, car une fois cette option activée, les balises HTML existantes peuvent être perdues.

en: Dot-comma
fr_FR: Point-virgule

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Download Invoice
fr_FR: Télécharger la facture

en: Download PDF
fr_FR: Télécharger le PDF

en: Download PDF Invoice
fr_FR: Télécharger la facture en .pdf

en: Download XML
fr_FR: Télécharger le XML

en: Download XML Invoice
fr_FR: Télécharger la facture en .xml

en: Download .csv
fr_FR: Télécharger .csv

en: Download invoice
fr_FR: Télécharger la facture

en: Draft
fr_FR: Brouillon

en: Drag to rearrange columns and/or choose which ones to display.
fr_FR: Faites glisser pour réorganiser les colonnes et/ou choisir celles à afficher.

en: Drop file here or click to upload
fr_FR: Déposez le fichier ici ou cliquez pour le télécharger

en: Drop files here or click to upload
fr_FR: Déposez les fichiers ici ou cliquez pour les télécharger

en: Dropdown Color
fr_FR: Couleur de la liste déroulante

en: Dropdown Text Color
fr_FR: Couleur du texte de la liste déroulante

en: Dropdown layout
fr_FR: Disposition de la liste déroulante

en: Dropdowns
fr_FR: Menus déroulants

en: Due
fr_FR: En raison

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Duplicate Event
fr_FR: Évènement dupliqué

en: Duplicate appointment
fr_FR: Rendez-vous en double

en: Duplicate category
fr_FR: Catégorie en double

en: Duplicate coupon
fr_FR: Coupon en double

en: Duplicate employee
fr_FR: Collaborateur en double

en: Duplicate fields are not allowed.
fr_FR: Les champs en double ne sont pas autorisés.

en: Duplicate location
fr_FR: Emplacement dupliqué

en: Duplicate package
fr_FR: Paquet en double

en: Duplicate resource
fr_FR: Ressource en double

en: Duplicate service
fr_FR: Service en double

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Duration:
fr_FR: Durée:

en: Duration Asc
fr_FR: Durée Asc

en: Duration Desc
fr_FR: Durée Desc

en: E-Ticket Scanner
fr_FR: Scanner e-ticket

en: E-Tickets
fr_FR: E-tickets

en: E-ticket
fr_FR: Billet électronique

en: E-ticket QR code
fr_FR: Code QR du billet électronique

en: E-ticket scanner
fr_FR: Lecteur de billets électroniques

en: Each:
fr_FR: Chacun :

en: Each spot counts as one attendee.
fr_FR: Chaque place compte pour un participant.

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Appointment
fr_FR: Modifier le rendez-vous

en: Edit Attendee
fr_FR: Modifier le participant

en: Edit Attendees
fr_FR: Modifier les participants

en: Edit Category
fr_FR: Modifier la catégorie

en: Edit Coupon
fr_FR: Modifier le coupon de réduction

en: Edit Customer
fr_FR: Modifier le client

en: Edit Event
fr_FR: Modifier l'événement

en: Edit Extra
fr_FR: Modifier Extra

en: Edit Package Booking
fr_FR: Modifier le forfait Réservation

en: Edit Tax
fr_FR: Modifier la taxe

en: Edit Tracking
fr_FR: Suivi des modifications

en: Edit Webhook
fr_FR: Modifier le webhook

en: Edit appointment
fr_FR: Modifier le rendez-vous

en: Edit booking
fr_FR: Modifier la réservation

en: Edit custom field
fr_FR: Modifier le champ personnalisé

en: Edit custom notification
fr_FR: Modifier la notification personnalisée

en: Edit customer
fr_FR: Modifier le client

en: Edit day off
fr_FR: Modifier le jour de congé

en: Edit employee
fr_FR: Modifier le collaborateur

en: Edit event
fr_FR: Modifier l'événement

en: Edit location
fr_FR: Modifier l'emplacement

en: Edit package
fr_FR: Modifier le paquet

en: Edit resource
fr_FR: Modifier la ressource

en: Edit special day
fr_FR: Modifier un jour spécial

en: Edit table
fr_FR: Modifier le tableau

en: Edit work hours
fr_FR: Modifier les heures de travail

en: Email
fr_FR: Courrier électronique

en: Email:
fr_FR: E-mail:

en: Email Address
fr_FR: Adresse de courriel

en: Email already exists with different name. Please check your name.
fr_FR: Il existe déjà un e-mail avec un nom différent. Veuillez vérifier votre nom.

en: Email copied to clipboard.
fr_FR: E-mail copié dans le presse-papiers.

en: Email field is required
fr_FR: Le champ « E-mail » est obligatoire

en: Email or Username
fr_FR: E-mail ou nom d'utilisateur

en: Email with access link has been sent
fr_FR: Un e-mail contenant un lien d'accès a été envoyé

en: Employee
fr_FR: Collaborateur

en: Employee Badge
fr_FR: Badge du collaborateur

en: Employee Days off
fr_FR: Jours de congé des collaborateurs

en: Employee ID
fr_FR: ID du collaborateur

en: Employee Profile
fr_FR: Profil du collaborateur

en: Employee Selection
fr_FR: Sélection des collaborateurs

en: Employee badges
fr_FR: Badges des collaborateurs

en: Employee badges management
fr_FR: Gestion des badges des collaborateurs

en: Employee calendar disconnected successfully
fr_FR: Calendrier des collaborateurs déconnecté avec succès

en: Employee calendar has been updated successfully.
fr_FR: Le calendrier des collaborateurs a été mis à jour avec succès.

en: Employee daily appointment limit has been reached. Please choose another date or employee.
fr_FR: La limite quotidienne de ce collaborateur a été atteinte. Veuillez choisir une autre date ou un autre collaborateur.

en: Employee days off
fr_FR: Jours de congé des collaborateurs

en: Employee description
fr_FR: Description du collaborateur

en: Employee description popup
fr_FR: Popup de la description du collaborateur

en: Employee details
fr_FR: Détails sur les collaborateurs

en: Employee email
fr_FR: Email du collaborateur

en: Employee filter
fr_FR: Filtre Collaborateur

en: Employee first name
fr_FR: Prénom du collaborateur

en: Employee full name
fr_FR: Nom complet du collaborateur

en: Employee has been created.
fr_FR: Le collaborateur'a été créé.

en: Employee has been deleted.
fr_FR: Le collaborateur a été supprimé.

en: Employee has been hidden.
fr_FR: Le collaborateur a été masqué.

en: Employee has been updated.
fr_FR: Le collaborateur a été mis à jour.

en: Employee information
fr_FR: Informations sur les collaborateurs

en: Employee is now visible.
fr_FR: Le collaborateur est désormais visible.

en: Employee last name
fr_FR: Nom de famille du collaborateur

en: Employee name, email & phone
fr_FR: Nom, e-mail et téléphone du collaborateur

en: Employee note
fr_FR: Infos collaborateur

en: Employee note has been updated.
fr_FR: La note relative aux collaborateurs a été mise à jour.

en: Employee panel
fr_FR: Espace Collaborateur

en: Employee panel access link
fr_FR: Lien d'accès à l'espace collaborateur

en: Employee panel page URL
fr_FR: URL de la page de l'Espace collaborateur

en: Employee panel password
fr_FR: Mot de passe de l'Espace collaborateur

en: Employee password
fr_FR: Mot de passe du collaborateur

en: Employee phone
fr_FR: Téléphone du collaborateur

en: Employee price
fr_FR: Tarif du collaborateur

en: Employee profile
fr_FR: Profil du collaborateur

en: Employee selection
fr_FR: Selection du collaborateur

en: Employee selection logic
fr_FR: Logique de sélection des collaborateurs

en: Employee setup
fr_FR: Configuration collaborateur

en: Employees
fr_FR: Collaborateurs

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable Amelia
fr_FR: Activer Amelia

en: Enable Amelia Tabs on Profiles
fr_FR: Activer les onglets Amelia sur les profils

en: Enable Google Meet
fr_FR: Activer Google Meet

en: Enable Microsoft Teams
fr_FR: Activer Microsoft Teams

en: Enable Payment from Link
fr_FR: Activer le paiement à partir d'un lien

en: Enable auto-reply message
fr_FR: Activer le message de réponse automatique

en: Enable customers to manage their appointments and events efficiently. Personalize colors and labels to create a seamless and branded experience.
fr_FR: Permettez à vos clients de gérer efficacement leurs rendez-vous et leurs événements. Personnalisez les couleurs et les libellés pour créer une expérience fluide et fidèle à votre marque.

en: Enable guest booking
fr_FR: Activer la réservation des invités

en: Enable integration with WooCommerce
fr_FR: Activer l'intégration avec WooCommerce

en: Enable quick, contactless event check-ins with unique QR codes for each ticket.
fr_FR: Permettez un enregistrement rapide et sans contact aux événements grâce à des codes QR uniques pour chaque billet.

en: Enable recurring event
fr_FR: Activer les événements récurrents

en: Enable resource usage for a group booking
fr_FR: Activer l'utilisation des ressources pour une réservation de groupe

en: Enable this option if you want customers to select at least one extra when booking. You can also choose how many extras are required.
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez que les clients sélectionnent au moins un supplément lors de la réservation. Vous pouvez également choisir le nombre de suppléments requis.

en: Enable this option if you want to allow your customers to delete their profile data (bookings won't be deleted).
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez autoriser vos clients à supprimer les données de leur profil (les réservations ne seront pas supprimées).

en: Enable this option if you want to allow your customers to reschedule their own appointments.
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez permettre à vos clients de reprogrammer eux-mêmes leurs rendez-vous.

en: Enable this option if you want to count resource quantity usage for each additional person added during the booking.
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez compter la quantité de ressources utilisées pour chaque personne supplémentaire ajoutée lors de la réservation.

en: Enable this option if you want to delete plugin tables, roles, files and settings<br>when deleting the plugin from plugins page
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez supprimer les tables, les rôles, les fichiers et les paramètres du plug-in <br> lors de la suppression du plug-in de la page des plugins

en: Enable this option if you want to include Microsoft Teams in your event.
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez inclure Microsoft Teams dans votre événement.

en: Enable this option if you want to make time slot step the same as service duration in the booking process
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez que la durée des créneaux horaires corresponde à la durée du service dans le processus de réservation.

en: Enable this option if you want to send ics file in email after approved bookings.
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez envoyer un fichier ICS par e-mail après avoir approuvé les réservations.

en: Enable this option if you want to send ics file in email after pending bookings.
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez envoyer un fichier ICS par e-mail après les réservations en attente.

en: Enable this option if you want your employee to receive data from the custom fields only for the last customer when there is a group booking
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez que votre collaborateur reçoive les données des champs personnalisés uniquement pour le dernier client lors d'une réservation de groupe

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Apple Calendar events.
fr_FR: Activez cette option pour ajouter les participants aux événements du calendrier Apple des collaborateurs

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Google Calendar events.
fr_FR: Activez cette option pour ajouter les participants à l'événement aux événements Google Agenda des collaborateurs.

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Outlook Calendar events.
fr_FR: Activez cette option pour ajouter les participants dans les évènements du calendrier Outlook des collaborateurs

en: Enable this option to create meetings for appointments with pending status.
fr_FR: Activez cette option pour créer des réunions pour les rendez-vous dont le statut est en attente.

en: Enable this option to create spaces for appointments with pending status.
fr_FR: Activez cette option pour créer des espaces pour les rendez-vous dont le statut est en attente.

en: Enable this option to display appointments with pending status in employees' calendars.
fr_FR: Activez cette option pour afficher les rendez-vous en attente dans les calendriers des collaborateurs.

en: Enable this option to ensure that customers using an existing email or phone number maintain consistent first and last names.
fr_FR: Activez cette option pour vous assurer que les clients utilisant un e-mail ou un numéro de téléphone existant conservent des prénoms et des noms de famille cohérents.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Apple Calendar events.
fr_FR: Activez cette option pour inclure le temps tampon pour les rendez-vous planifiés dans les événements Apple Calendar.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Google Calendar events.
fr_FR: Activez cette option pour inclure la durée tampon pour les rendez-vous dans Google Agenda.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Outlook Calendar events.
fr_FR: Activez cette option pour inclure la durée tampon pour les rendez-vous dans l'agenda Outlook

en: Enable this option to make sure that the invoice will be sent to the customer after booking.
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez envoyer la facture au client après sa réservation.

en: Enable this option to receive a reminder email when your SMS balance reaches set minimum
fr_FR: Activez cette option pour recevoir un e-mail de rappel lorsque le solde de vos SMS atteint le minimum défini

en: Enable this option to repeat the notification at the defined interval.
fr_FR: Activez cette option pour répéter la notification à l'intervalle défini.

en: Enable this option to use this custom field as the location in Google and Outlook Calendar events, ICS files, and ‘Add to Calendar’ events.
fr_FR: Activez cette option pour utiliser ce champ personnalisé comme emplacement dans les événements Google Agenda et Outlook, les fichiers ICS et les événements « Ajouter à l’agenda ».

en: Enable to display booking slots based on the client's time zone.
fr_FR: Activez cette option pour afficher les créneaux de réservation en fonction du fuseau horaire du client.

en: Enable to require a deposit payment.
fr_FR: Activer pour exiger un paiement d'acompte.

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: End Date
fr_FR: Date de fin

en: End Time
fr_FR: Horaire de fin

en: End Time Visibility:
fr_FR: Visibilité de l'heure de fin :

en: End date
fr_FR: Date de fin

en: End time
fr_FR: Heure de fin

en: Endpoint
fr_FR: Point final

en: Ends
fr_FR: Se termine

en: Ends after
fr_FR: Se termine après

en: Ends on
fr_FR: Se termine le

en: Enhance bookings with customizable badges to strengthen your brand identity.
fr_FR: Améliorez vos réservations grâce à des badges personnalisables afin de renforcer l'identité de votre marque.

en: Enter, and re-enter your new password to continue
fr_FR: Entrez et saisissez à nouveau votre nouveau mot de passe pour continuer

en: Enter Address
fr_FR: Saisissez l'adresse

en: Enter Apple Calendar app specific password
fr_FR: Entrer le mot de passe spécifique pour l'application Apple Calendar

en: Enter Apple Calendar iCloud Id
fr_FR: Entrer l'ID Apple Calendar iCloud

en: Enter E-Ticket details manually
fr_FR: Entrez les détails du e-tickets manuellement

en: Enter Event Name
fr_FR: Entrez le nom de l'événement

en: Enter a phone number, then press Enter to add
fr_FR: Entrez un numéro de téléphone, puis appuyez sur Entrée pour l'ajouter.

en: Enter booking ID
fr_FR: Entrez l'ID de la réservation

en: Enter date of birth
fr_FR: Entrez votre date de naissance

en: Enter email
fr_FR: Entrer l'email

en: Enter email, then press Enter to add
fr_FR: Renseignez l'email puis cliquez sur Valider pour ajouter

en: Enter first name
fr_FR: Entrez votre prénom

en: Enter here URL of the page with [ameliacustomerpanel] shortcode if you want to send it to your customers in notifications. Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
fr_FR: Entrez ici l'URL de la page avec le code court [ameliacustomerpanel] si vous souhaitez l'envoyer à vos clients dans des notifications. Veillez à ajouter également l'espace réservé dans la notification afin que l'URL puisse être envoyée.

en: Enter here URL of the page with [ameliaemployeepanel] shortcode if you want to send it to your employees in notifications. Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
fr_FR: Entrez ici l'URL de la page avec le shortcode [ameliaemployeepanel] si vous souhaitez l'envoyer à vos collaborateurs dans des notifications. Veillez à ajouter également l'espace réservé dans la notification afin que l'URL puisse être envoyée.

en: Enter here an endpoint if you are using Mailgun from EU countries
fr_FR: Entrez ici un point de terminaison si vous utilisez Mailgun depuis un pays de l'UE

en: Enter holiday or day off name
fr_FR: Entrez le nom du jour férié ou du jour de congé

en: Enter last name
fr_FR: Entrez le nom de famille

en: Enter phone
fr_FR: Entrez le téléphone

en: Enter redirect URL
fr_FR: Entrez l'URL de redirection

en: Enter the event name that will be sent for tracking purposes.
fr_FR: Entrez le nom de l'événement qui sera envoyé à des fins de suivi.

en: Enter ticket code
fr_FR: Entrez le code du e-ticket

en: Enter ticket code manually
fr_FR: Entrer le code du ticket manuellement

en: Enter your account email address and we will send you an access link to your inbox.
fr_FR: Entrez l'adresse e-mail associée à votre compte et nous vous enverrons un lien d'accès dans votre boîte de réception.

en: Enter your credentials to access your account.
fr_FR: Entrez vos informations d'identification pour accéder à votre compte.

en: Enter your email
fr_FR: Entre ton email

en: Enter your password
fr_FR: Entre ton mot de passe

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error while generating CSV.
fr_FR: Erreur lors de la génération du fichier CSV.

en: Event
fr_FR: Evènement

en: Event Asc
fr_FR: Événement Asc

en: Event Available
fr_FR: Événement disponible

en: Event Booking Details
fr_FR: Détails de la réservation de l'événement

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event calendar view.
fr_FR: La réservation d'événements est un shortcode qui donne à vos clients la possibilité de réserver l'un des événements que vous avez créés sur le back-end dans un simple affichage du calendrier des événements.

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event list view.
fr_FR: La réservation d'événements est un shortcode qui donne à vos clients la possibilité de réserver l'un des événements que vous avez créés sur le back-end dans une simple vue de liste d'événements.

en: Event Calendar Booking Form
fr_FR: Formulaire de réservation du calendrier des événements

en: Event Colors:
fr_FR: Couleurs de l'événement :

en: Event Date and Time
fr_FR: Date et heure de l'événement

en: Event Day
fr_FR: Journée de l'événement

en: Event Desc
fr_FR: Description de l'événement

en: Event Employee
fr_FR: Collaborateur affecté à l'événement

en: Event Ends
fr_FR: Fin de l'événement

en: Event Gallery:
fr_FR: Galerie d'événements :

en: Event ID
fr_FR: ID de l'événement

en: Event Info
fr_FR: Informations sur l'événement

en: Event List Booking Form
fr_FR: Formulaire de réservation de la liste des événements

en: Event Location
fr_FR: Lieu de l'événement

en: Event Starts
fr_FR: Début de l'événement

en: Event Status
fr_FR: État de l'événement

en: Event Subtotal
fr_FR: Sous-total de l'événement

en: Event Type
fr_FR: Type d'événement

en: Event booking has been created.
fr_FR: La réservation de l'événement a été créée.

en: Event booking has been deleted.
fr_FR: La réservation de l'événement a été supprimée.

en: Event booking has been updated.
fr_FR: La réservation d'événements a été mise à jour.

en: Event booking is unavailable
fr_FR: La réservation d'événements n'est pas disponible

en: Event calendar booking from
fr_FR: Réservation dans le calendrier des événements à partir de

en: Event date & time periods with Google Meet join links
fr_FR: Dates et horaires des événements avec liens de connexion à Google Meet

en: Event date & time periods with Microsoft Teams join links
fr_FR: Dates et horaires des événements avec liens de connexion à Microsoft Teams

en: Event date & time periods with Zoom join links
fr_FR: Dates et horaires des événements avec liens Zoom

en: Event date & time periods with Zoom start links
fr_FR: Dates et horaires des événements avec liens de démarrage Zoom

en: Event date periods with Google Meet join links
fr_FR: Dates d'événements avec liens de connexion Google Meet

en: Event date periods with Zoom join links
fr_FR: Dates des événements avec liens de connexion Zoom

en: Event deposit
fr_FR: Dépôt pour événements

en: Event description
fr_FR: Description de l'événement

en: Event details
fr_FR: Détails de l'événement

en: Event employee
fr_FR: Collaborateur associé à l'évènement

en: Event employees
fr_FR: Collaborateur affectés à l'évènement

en: Event has been canceled
fr_FR: L'événement a été annulé

en: Event has been canceled.
fr_FR: L'événement a été annulé.

en: Event has been created.
fr_FR: L'événement a été créé.

en: Event has been deleted
fr_FR: L'événement a été supprimé

en: Event has been deleted.
fr_FR: L'événement a été supprimé.

en: Event has been hidden.
fr_FR: L'événement a été masqué.

en: Event has been opened
fr_FR: L'événement a été ouvert

en: Event has been opened.
fr_FR: L'événement a été ouvert.

en: Event has been saved
fr_FR: L'événement a été enregistré

en: Event has been updated.
fr_FR: L'événement a été mis à jour.

en: Event initial start date
fr_FR: Date de début initiale de l'événement

en: Event is now visible.
fr_FR: L'événement est désormais visible.

en: Event list booking from
fr_FR: Réservation de liste d'événements à partir de

en: Event name
fr_FR: Nom de l'Événement

en: Event price
fr_FR: Prix de l'événement

en: Event space name
fr_FR: Nom de l'espace événementiel

en: Event start date and time
fr_FR: Date et heure de début de l'événement

en: Event tickets
fr_FR: Tickets d'événements

en: Event title
fr_FR: Titre de l'événement

en: Event title and description
fr_FR: Titre et description de l'événement

en: Events
fr_FR: Événements

en: Events Available
fr_FR: Événements disponibles

en: Events Calendar
fr_FR: Calendrier des événements

en: Events List
fr_FR: Liste des événements

en: Events List Booking
fr_FR: Réservation de la liste des événements

en: Events pricing
fr_FR: Tarifs des événements

en: Every
fr_FR: Tous les

en: Every:
fr_FR: Chaque :

en: Every Day until
fr_FR: Tous les jours jusqu'à

en: Exclude Taxes
fr_FR: Exclure les taxes

en: Expand all
fr_FR: Tout développer

en: Expand your capacity by adding as many employees as your business needs
fr_FR: Développez vos capacités en recrutant autant de collaborateurs que votre activité a besoin

en: Expiration date
fr_FR: Date d'expiration

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: Expires after
fr_FR: Expire après

en: Expires at
fr_FR: Expire à

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export bookings
fr_FR: Exporter les réservations

en: Express Account
fr_FR: Compte Express

en: Express account capabilities
fr_FR: Capacités du compte Express

en: Extra
fr_FR: Prestation complémentaire

en: Extra:
fr_FR: Prestation complémentaire :

en: Extra people limit cannot exceed waiting list capacity
fr_FR: Le nombre maximal de personnes supplémentaires ne peut dépasser la capacité de la liste d'attente.

en: Extra people limit must be 0 or greater
fr_FR: La limite supplémentaire de personnes doit être supérieure ou égale à 0.

en: Extras
fr_FR: Prestations complémentaires

en: Extras Cost:
fr_FR: Coût des prestations complémentaires :

en: Extras Description
fr_FR: Description des prestations complémentaires

en: Extras Duration
fr_FR: Durée des prestations complémentaires

en: Extras Heading
fr_FR: Rubrique Prestations complémentaires

en: Extras Subtotal
fr_FR: Sous-total des prestations complémentaires

en: Extras are included in the deposit amount.
fr_FR: Les extras sont inclus dans le montant de la caution.

en: Extras are not included in the deposit amount.
fr_FR: Les suppléments ne sont pas inclus dans le montant de la caution.

en: Extras available
fr_FR: Prestations complémentaires disponibles

en: Extras subtotal
fr_FR: Sous-total des prestations complémentaires

en: Extras total price
fr_FR: Prix total des prestations complémentaires

en: Facebook app ID
fr_FR: ID de l'application Facebook

en: Facebook app secret
fr_FR: Secret de l'application Facebook

en: Facebook social login
fr_FR: Connexion via Facebook

en: Failed
fr_FR: Echec

en: Failed to access camera. Please try again.
fr_FR: Impossible d'accéder à la caméra. Veuillez réessayer.

en: Failed to load appointment details. Please try again later.
fr_FR: Échec du chargement des détails du rendez-vous. Veuillez réessayer plus tard.

en: Failed to load package details. Please try again later.
fr_FR: Échec du chargement des détails du paquet. Veuillez réessayer plus tard.

en: Failed to reorder packages.
fr_FR: Échec de la réorganisation des paquets.

en: Failed to reorder services.
fr_FR: Échec de la réorganisation des services.

en: Failed to send invoice.
fr_FR: Échec de l'envoi de la facture.

en: Failed to send test SMS.
fr_FR: Échec de l'envoi du SMS test.

en: Failed to send test WhatsApp message.
fr_FR: Échec de l'envoi du message WhatsApp test.

en: Failed to send test email.
fr_FR: Échec de l'envoi de l'e-mail test.

en: Failed to update category positions.
fr_FR: Échec de la mise à jour des positions des catégories.

en: Features
fr_FR: Fonctionnalités

en: Features & Integrations
fr_FR: Fonctionnalités et intégrations

en: Female
fr_FR: Femme

en: Field Order
fr_FR: Ordre des champs

en: Field order, mandatory fields, labels and display options
fr_FR: Ordre des champs, champs obligatoires, étiquettes et options d'affichage

en: Fifth
fr_FR: Cinquième

en: Filled
fr_FR: Rempli

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Filter by Employee
fr_FR: Filtrer par collaborateur

en: Filter by Location
fr_FR: Filtrer par lieu

en: Filter by employee
fr_FR: Filtrer par collaborateur

en: Filter by location
fr_FR: Filtrer par lieu

en: Filterable Field:
fr_FR: Champ filtrable :

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Find Attendees
fr_FR: Trouvez des participants

en: Finish
fr_FR: Terminer

en: Finish Button Type
fr_FR: Type de bouton Terminer

en: First
fr_FR: Premier

en: First Name:
fr_FR: Prénom:

en: First and last names must be in two separate fields.
fr_FR: Le prénom et le nom doivent être saisis dans deux champs distincts.

en: First booking only
fr_FR: Premier rendez-vous uniquement

en: First name
fr_FR: Prénom

en: First {day}
fr_FR: Premier {day}

en: Fixed
fr_FR: Corrigé

en: Fixed amount
fr_FR: Montant fixe

en: Font
fr_FR: Police

en: Font URL
fr_FR: URL de police

en: Fonts
fr_FR: Polices

en: Fonts and colors
fr_FR: Polices et couleurs

en: Footer
fr_FR: Pied de page

en: For multiselect: hold CTRL / Command (⌘).
fr_FR: Pour la sélection multiple : maintenez la touche CTRL/Commande (trl) enfoncée.

en: For this field to work correctly, please add your Google Maps API key in the General Settings. Otherwise, it will function as a simple text field.
fr_FR: Pour que ce champ fonctionne correctement, veuillez ajouter votre clé API Google Maps dans les paramètres généraux. Sinon, il fonctionnera comme un simple champ de texte.

en: Forgot Password?
fr_FR: Mot de passe oublié ?

en: Forgot your password?
fr_FR: Oubli de mot de passe ?

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: Form Flow
fr_FR: Flux de formulaires

en: Form colors
fr_FR: Couleurs du formulaire

en: Fourth
fr_FR: Quatrième

en: Fourth {day}
fr_FR: Quatrième {day}

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Fri
fr_FR: Vendredi

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: From
fr_FR: De

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a catalog
fr_FR: Le catalogue de réservation Front-end est un shortcode lorsque vous souhaitez afficher votre service sous forme de catalogue

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a cataloge
fr_FR: Le catalogue de réservation front-end est un shortcode lorsque vous souhaitez afficher votre service sous forme de catalogue

en: Front-end Booking Search is shortcode that give your customers the possibility to search for appointment by selecting several filters so that they could find the best time slots and services for their needs.
fr_FR: Le front-end Booking Search est un shortcode qui donne à vos clients la possibilité de rechercher un rendez-vous en sélectionnant plusieurs filtres afin qu'ils puissent trouver les créneaux horaires et les services les mieux adaptés à leurs besoins.

en: Front-end Customer Panel is a shortcode that gives your customers the possibility to manage their bookings and profile information.
fr_FR: Front-end Customer Panel  est un shortcode qui donne à vos clients la possibilité de gérer leurs réservations et les informations de leur profil.

en: Front-end Employee Panel is a shortcode that gives your employees the possibility to manage their bookings, working hours, days off, assigned services and profile information.
fr_FR: Front-end Employee Panel est un shortcode qui donne à vos collaborateurs la possibilité de gérer sur le front-end leurs réservations, leurs heures de travail, leurs jours de congé, les services qui leur sont attribués et les informations de leur profil.

en: Front-end customer panel
fr_FR: Panneau client frontal

en: Front-end employee panel
fr_FR: Espace collaborateur sur le front-end du site

en: Frontend & Backend
fr_FR: Frontend et backend

en: Full
fr_FR: Complet

en: Full events
fr_FR: Événements complets

en: Fully booked
fr_FR: Complet

en: GSM (standard Latin) segments contain 160 characters, while UCS-2 (non-GSM - Cyrillic, emoji, non-standard symbols) contain 70 characters, etc.
fr_FR: Les segments GSM (latin standard) contiennent 160 caractères, tandis que les segments UCS-2 (non-GSM - cyrillique, emoji, symboles non standard) contiennent 70 caractères, etc.

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: Gender
fr_FR: Genre

en: Gender should be specified as either 'male' or 'female'.
fr_FR: Le sexe doit être spécifié comme « masculin » ou « féminin ».

en: General
fr_FR: Général

en: Generate
fr_FR: Générer

en: Generate invoices automatically for bookings to streamline payments and improve client experience.
fr_FR: Générez automatiquement des factures pour les réservations afin de rationaliser les paiements et d'améliorer l'expérience client.

en: Generate payment links
fr_FR: Générer des liens de paiement

en: Get in Touch
fr_FR: Prenez contact

en: Global Settings
fr_FR: Paramètres globaux

en: Global Settings apply only to the Event Calendar and Search Booking forms, to customize other booking forms use the settings on the right.
fr_FR: Les paramètres généraux s'appliquent uniquement au calendrier des événements et aux formulaires de réservation de recherche. Pour personnaliser les autres formulaires de réservation, utilisez les paramètres sur la droite.

en: Go Back
fr_FR: Revenir en arrière

en: Go to Custom Fields
fr_FR: Accéder aux champs personnalisés

en: Go to Notifications
fr_FR: Aller à Notifications

en: Google/Outlook location
fr_FR: Emplacement Google/Outlook

en: Google Calendar
fr_FR: Google Agenda

en: Google Calendar & Google Meet
fr_FR: Google Agenda et Google Meet

en: Google Map API key
fr_FR: Clé API Google Map

en: Google Maps failed to load. Check your API key and restrictions.
fr_FR: Google Maps n'a pas pu se charger. Vérifiez votre clé API et les restrictions.

en: Google Meet Link
fr_FR: Lien Google Meet

en: Google Meet join link
fr_FR: Lien de connexion à Google Meet

en: Google reCAPTCHA v2 secret key
fr_FR: Clé secrète Google reCAPTCHA v2

en: Google reCAPTCHA v2 site key
fr_FR: Clé de site Google reCAPTCHA v2

en: Google social login
fr_FR: Connexion via les réseaux sociaux Google

en: Green
fr_FR: Vert

en: Grid view
fr_FR: Vue en grille

en: Group Ticket
fr_FR: Billet de groupe

en: Group appointment details
fr_FR: Détails des rendez-vous de groupe

en: Group booking
fr_FR: Réservation de groupe

en: Group booking export format
fr_FR: Format d'exportation des réservations de groupe

en: Group event details
fr_FR: Détails de l'événement de groupe

en: Group ticket has already been scanned
fr_FR: Le billet de groupe a déjà été scanné

en: Grow your team with unlimited employee management
fr_FR: Développez votre équipe grâce à une gestion des collaborateurs illimitée

en: Gyms
fr_FR: Salles de sport

en: HTML Mode
fr_FR: Mode HTML

en: HTML formatting may be overridden by plain text formatting upon switching between modes.
fr_FR: Le formatage HTML peut être remplacé par le formatage en texte brut lors du passage d'un mode à l'autre.

en: Header
fr_FR: En-tête

en: Heading Text Color
fr_FR: Couleur du texte du titre

en: Heading content
fr_FR: Contenu de l'en-tête

en: Healthcare
fr_FR: Santé

en: Here, you can connect your personal Apple Calendar,<br/>so once the booking is scheduled,<br/>it will be automatically added to your calendar of choice.
fr_FR: Ici, vous pouvez connecter votre calendrier personnel Apple. <br/> Ainsi, une fois le rendez-vous planifié, <br/> il sera automatiquement ajouté au calendrier de votre choix.

en: Here you can assign yourself to be the organizer of the Google/Outlook event.<br> Otherwise you will be assigned as staff and added as a guest in the event
fr_FR: Ici, vous pouvez vous désigner comme organisateur de l'événement Google/Outlook. <br>Sinon, vous serez affecté en tant que membre du personnel et ajouté en tant qu'invité à l'événement

en: Here you can choose the product that will be used for WooCommerce integration.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir le produit qui sera utilisé pour l'intégration de WooCommerce.

en: Here you can connect employee with Apple Calendar,<br/>so once the booking is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
fr_FR: Ici, vous pouvez connecter un collaborateur à Agenda Apple. <br/> Ainsi, une fois le rendez-vous planifié, il sera <br/> automatiquement ajouté au calendrier du collaborateur.

en: Here you can connect employee with Outlook Calendar,<br/>so once the appointment is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
fr_FR: Ici, vous pouvez connecter le collaborateur au calendrier Outlook. <br/> Ainsi, une fois le rendez-vous planifié, il sera <br/> automatiquement ajouté au calendrier du collaborateur.

en: Here you can define languages that you want to have in the plugin for translating dynamic strings (names, descriptions, notifications).
fr_FR: Vous pouvez définir ici les langues que vous souhaitez utiliser dans le plugin pour traduire les chaînes dynamiques (noms, descriptions, notifications).

en: Here you can define the charge type that will be used for employees with "Stripe Connected Account"
fr_FR: Vous pouvez définir ici le type de frais qui sera utilisé pour les collaborateurs disposant d'un « compte connecté Stripe »

en: Here you can enter additional email addresses where all notifications will be sent. To add an address click Enter.
fr_FR: Vous pouvez saisir ici des adresses e-mail supplémentaires auxquelles toutes les notifications seront envoyées. Pour ajouter une adresse, cliquez sur Entrée.

en: Here you can enter additional phone numbers where all SMS messages will be sent. To add a number click Enter.
fr_FR: Vous pouvez saisir ici des numéros de téléphone supplémentaires auxquels tous les SMS seront envoyés. Pour ajouter un numéro, cliquez sur Entrée.

en: Here you can select Zoom User,<br/>so once the appointment is scheduled,<br/>zoom meeting will be automatically created.
fr_FR: Ici, vous pouvez sélectionner Zoom User. <br/> Ainsi, une fois le rendez-vous planifié, la réunion <br/> Zoom sera automatiquement créée.

en: Hey, there are special packages with this service, check them out!
fr_FR: Il existe des packs intégrant ce service, jetez-y un coup d'œil !

en: Hi %employee_full_name%, Thank you, %company_name%
fr_FR: Bonjour %employee_full_name%, merci, %company_name%

en: Hi <b>%employee_full_name%</b>, <br><br>Thank you, <br> <b>%company_name%</b>
fr_FR: Bonjour <b> %employee_full_name%</b>, <br> <br> Merci, <br> <b> %company_name% </b>

en: Hidden
fr_FR: Caché

en: Hide
fr_FR: Masquer

en: Hide Employee Profile
fr_FR: Masquer le profil du collaborateur

en: Hide WooCommerce cart when price is 0
fr_FR: Masquer le panier WooCommerce lorsque le prix est de 0

en: Hide coupon
fr_FR: Masquer le coupon

en: Hide employee
fr_FR: Masquer le collaborateur

en: Hide event
fr_FR: Masquer l'événement

en: Hide location
fr_FR: Masquer l'emplacement

en: Hide locked features
fr_FR: Masquer les fonctionnalités verrouillées

en: Hide package
fr_FR: Masquer le paquet

en: Hide resource
fr_FR: Masquer la ressource

en: Hide service
fr_FR: Masquer le service

en: Hide tax
fr_FR: Masquer la taxe

en: Highest price
fr_FR: Prix le plus élevé

en: Host link
fr_FR: Lien hôte

en: Hosted by:
fr_FR: Organisé par :

en: Hour
fr_FR: Heure

en: Hours
fr_FR: Heures

en: How many attendees do you want to book event for?
fr_FR: Pour combien de participants souhaitez-vous réserver un événement ?

en: How many people are coming?
fr_FR: Combien de personnes vont venir ?

en: How to get your
fr_FR: Comment obtenir votre

en: I want to pay full amount
fr_FR: Je souhaite payer le montant total

en: Id
fr_FR: ID

en: Identify country code by user's IP address
fr_FR: Identifier le code du pays par adresse IP de l'utilisateur

en: If all payment methods are disabled on the service/event, the default payment method will be used.
fr_FR: Si tous les modes de paiement sont désactivés pour le service/l'événement, le mode de paiement par défaut sera utilisé.

en: If disabled, the price will remain the same regardless of how many people are included in the group appointment.
fr_FR: Si cette option est désactivée, le prix restera le même quel que soit le nombre de personnes incluses dans le rendez-vous de groupe.

en: If enabled, customers can complete their payment using the link in their email notifications or through the customer panel.
fr_FR: Si cette option est activée, les clients peuvent effectuer leur paiement en utilisant le lien figurant dans leurs notifications par e-mail ou via le panneau client.

en: If enabled, the default notification will not be sent for the selected events.
fr_FR: Si cette option est activée, la notification par défaut ne sera pas envoyée pour les événements sélectionnés.

en: If enabled, the default notification will not be sent for the selected services.
fr_FR: Si cette option est activée, la notification par défaut ne sera pas envoyée pour les services sélectionnés.

en: If invalid, other values will be skipped and not imported.
fr_FR: Si elles ne sont pas valides, les autres valeurs seront ignorées et ne seront pas importées.

en: If left empty, attachments will be uploaded to the default WordPress uploads folder.
fr_FR: Si ce champ est laissé vide, les pièces jointes seront téléchargées dans le dossier de téléchargement WordPress par défaut.

en: If multiple customers have the same email address, only the first one will be imported.
fr_FR: Si plusieurs clients ont la même adresse e-mail, seul le premier sera importé.

en: If this is disabled, your front-end customers won't be able to book appointment with Pending status above the maximum capacity. Once the maximum capacity is reached appointment will close and time slot will become unavailable.
fr_FR: Si cette option est désactivée, vos clients en ligne ne pourront pas prendre de rendez-vous avec le statut « En attente » au-delà de la capacité maximale. Une fois la capacité maximale atteinte, les rendez-vous seront fermés et les créneaux horaires ne seront plus disponibles.

en: If this is disabled, your front-end customers won't be able to submit a booking unless they fill in the minimum service capacity, but once they book for any capacity above minimum, the time slot will become unavailable for booking for others. If enabled, multiple customers will be able to book the same time slot, without having to fill in the minimum capacity.
fr_FR: Si cette option est désactivée, vos clients front-end ne pourront pas soumettre de réservation à moins de remplir la capacité minimale du service, mais dès qu'ils réserveront pour une capacité supérieure au minimum, le créneau horaire ne sera plus disponible à la réservation pour les autres. Si cette option est activée, plusieurs clients pourront réserver le même créneau horaire, sans avoir à remplir la capacité minimale.

en: If this option is disabled, the employee will only be available for booking through the back-end
fr_FR: Si cette option est désactivée, les rendez-vous pour ce collaborateur ne seront disponibles à la réservation que via le back-end.

en: If this option is disabled, the service will be bookable only from the back end.
fr_FR: Si cette option est désactivée, le service ne pourra être réservé qu'à partir du back-end.

en: If this option is enabled customers will be able to pay via email notifications or through their Customer panel.
fr_FR: Si cette option est activée, les clients pourront payer via des notifications par e-mail ou via leur Portail Client.

en: If this option is not checked the plugin will calculate the time <br> for closing the booking based on the selected time for the first event
fr_FR: Si cette option n'est pas cochée, le plugin calculera l'heure <br> de clôture de la réservation en fonction de l'heure sélectionnée pour le premier événement

en: If this option is not checked the plugin will calculate the time <br> for opening the booking based on the selected time for the first event
fr_FR: Si cette option n'est pas cochée, le plugin calculera l'heure <br> d'ouverture de la réservation en fonction de l'heure sélectionnée pour le premier événement

en: If this option is unchecked, the plugin will calculate the booking closing time based on the time set for the first event.
fr_FR: Si cette option n'est pas cochée, le plugin calculera l'heure de clôture des réservations en fonction de l'heure définie pour le premier événement.

en: If this option is unchecked, the plugin will calculate the booking opening time based on the time set for the first event.
fr_FR: Si cette option n'est pas cochée, le plugin calculera l'heure d'ouverture des réservations en fonction de l'heure définie pour le premier événement.

en: If you are in a country where VAT or GST applies, the applicable tax will be added to your transaction.
fr_FR: Si vous résidez dans un pays où la TVA ou la TPS s'applique, la taxe applicable sera ajoutée à votre transaction.

en: If you are the admin of this page, see how to
fr_FR: Si vous êtes l'administrateur de cette page, voyez comment

en: If you disable this option, your customers will be able to access customer panel with link that is sent to their email account.
fr_FR: Si vous désactivez cette option, vos clients pourront accéder à leur Portail Client avec un lien envoyé à leur boite mail.

en: If you enable this option, Admin will be able to book appointment at any time (working hours, special days and days off for all employees will be ignored).
fr_FR: Si vous activez cette option, l'administrateur pourra prendre rendez-vous à tout moment (les heures de travail, les jours fériés et les jours de congé de tous les collaborateurs seront ignorés).

en: If you enable this option every time a new customer schedules the appointment he will get Amelia Customer user role and automatic email with login details.
fr_FR: Si vous activez cette option, chaque fois qu'un nouveau client prendra rendez-vous, il obtiendra le rôle d'utilisateur Amelia Customer et recevra automatiquement un e-mail contenant ses identifiants de connexion.

en: Image Color
fr_FR: Couleur de l'image

en: Image thumbs
fr_FR: Vignettes d'images

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Failed
fr_FR: Échec de l'importation

en: Import Partially Successful
fr_FR: Importation partiellement réussie

en: Import Rules
fr_FR: Règles d'importation

en: Import successful
fr_FR: Importation réussie

en: Importing customers
fr_FR: Importation des clients

en: Improve customer choice by letting clients book with the employee that suits them best
fr_FR: Améliorez le parcours des clients en leur permettant de réserver auprès du collaborateur de leur choix

en: In Package
fr_FR: Dans le pack

en: In package
fr_FR: Dans le pack

en: Incl. VAT
fr_FR: TVA incluse

en: Include Taxes
fr_FR: Inclure les taxes

en: Include buffer time in calendar events
fr_FR: Inclure le temps tampon dans les événements du calendrier

en: Include in invoice
fr_FR: Inclure dans la facture

en: Include service buffer time in time slots
fr_FR: Inclure la durée tampon du service dans les créneaux horaires

en: Incorrect email or password
fr_FR: Adresse e-mail ou mot de passe incorrect

en: Indicates the number of new and returning customers<br/>for the selected date range.
fr_FR: Indique le nombre de nouveaux clients et de clients réguliers <br/> pour la période sélectionnée.

en: Industries
fr_FR: Secteurs d'activité

en: Info
fr_FR: Information

en: Initial end date & time of the event
fr_FR: Date et heure initiales de fin de l'événement

en: Initial end date of the event
fr_FR: Date de fin initiale de l'événement

en: Initial end time of the event
fr_FR: Heure de fin initiale de l'événement

en: Initial start date & time of the event
fr_FR: Date et heure de début initiales de l'événement

en: Initial start time of the event
fr_FR: Heure de début initiale de l'événement

en: Input Color
fr_FR: Couleur d'entrée

en: Input Text Color
fr_FR: Couleur du texte d'entrée

en: Input field
fr_FR: Champ de saisie

en: Insert Amelia Booking Shortcode
fr_FR: Insérer le shortcode de réservation d'Amelia

en: Insert pending appointments
fr_FR: Insérer les rendez-vous en attente

en: Integrate with WooCommerce to enable advanced e-commerce capabilities.
fr_FR: Intégrez WooCommerce pour bénéficier de fonctionnalités avancées de commerce électronique.

en: Integrations
fr_FR: Intégrations

en: Interested in unlocking this feature?
fr_FR: Vous souhaitez débloquer cette fonctionnalité ?

en: Invisible reCAPTCHA badge
fr_FR: Badge reCAPTCHA invisible

en: Invoice
fr_FR: Facture

en: Invoice #
fr_FR: Facture n°

en: Invoice #{count}
fr_FR: Facture n°{count}

en: Invoice Format
fr_FR: Format de la facture

en: Invoice Number Asc
fr_FR: Numéro de facture Asc

en: Invoice Number Desc
fr_FR: Numéro de facture Desc

en: Invoice date
fr_FR: Date de facturation

en: Invoice details
fr_FR: Détails de la facture

en: Invoice has been sent.
fr_FR: La facture a été envoyée.

en: Invoice not found.
fr_FR: Facture introuvable.

en: Invoice total
fr_FR: Total de la facture

en: Invoices
fr_FR: Factures

en: Issued
fr_FR: Emis

en: It seems like there are no available or visible services assigned to the packages, at this moment.
fr_FR: Il semble qu'aucun service disponible ou visible n'est attribué aux packs pour le moment.

en: It seems like there are no employees or services created, or no  employees are assigned to the service, at this moment.
fr_FR: Il semble qu’il n’y ait pas de collaborateurs ou de services créés, ou qu’aucun collaborateur ne soit affecté au service, à ce moment-là.

en: It seems that Envato API is currently busy (please try again) or you don't have a valid purchase of Amelia
fr_FR: Il semble que l'API Envato soit actuellement occupée (veuillez réessayer) ou vous n'avez pas d'achat valide d'Amelia

en: Item
fr_FR: Article

en: Join
fr_FR: Rejoindre

en: Join Google Meeting
fr_FR: Participez à Google Meeting

en: Join Space
fr_FR: Rejoignez Space

en: Join With Microsoft Teams
fr_FR: Participer avec Microsoft Teams

en: Join Zoom
fr_FR: Rejoindre Zoom

en: Join Zoom Meeting
fr_FR: Rejoignez la réunion Zoom

en: Join link
fr_FR: Lien d'adhésion

en: Join waiting list
fr_FR: Rejoindre la liste d'attente

en: Join with Google Meet
fr_FR: Rejoindre sur Google Meet

en: Join with Microsoft Teams
fr_FR: Rejoindre Microsoft Teams

en: Keep Individual
fr_FR: Conserver individuel

en: Keep customers and employees informed by sending appointment and event notifications directly through WhatsApp - choose predefined messages or customize your own for a personal touch.
fr_FR: Tenez vos clients et vos collaborateurs informés en leur envoyant des notifications de rendez-vous et d'événements directement via WhatsApp. Choisissez parmi des messages prédéfinis ou personnalisez les vôtres pour ajouter une touche personnelle.

en: Label
fr_FR: Étiquette

en: Label name
fr_FR: Nom de l'étiquette

en: Labels
fr_FR: Étiquettes

en: Language
fr_FR: Langage

en: Languages
fr_FR: Langues

en: Last
fr_FR: Dernier

en: Last Booking Asc
fr_FR: Dernière réservation Asc

en: Last Booking Desc
fr_FR: Dernière réservation Desc

en: Last Name:
fr_FR: Nom:

en: Last booking
fr_FR: Dernière réservation

en: Last name
fr_FR: Nom de famille

en: Last on {date}
fr_FR: Dernier sur {date}

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Layout & Inputs
fr_FR: Disposition et entrées

en: Layout and labels options
fr_FR: Options de mise en page et d'étiquettes

en: Learn More
fr_FR: En savoir plus

en: Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: Left to pay
fr_FR: Reste à payer

en: Less options
fr_FR: Moins d'options

en: Lesson Space
fr_FR: Espace de cours

en: Lesson Space API key
fr_FR: Clé API Lesson Space

en: Lesson Space Link
fr_FR: Lien vers Lessonspace

en: Lesson Space Links
fr_FR: Liens vers l’espace de cours

en: Lesson Space link
fr_FR: Lien vers Lessonspace

en: Lesson Space link to join space
fr_FR: Lien vers Lesson Space

en: Lesson Space setup
fr_FR: Configuration de Lesson Space

en: Light Theme
fr_FR: Thème clair

en: Limit
fr_FR: Limite

en: Limit additional people
fr_FR: Limiter le nombre de personnes supplémentaires

en: Limit appointments per customer
fr_FR: Limiter les rendez-vous par client

en: Limit appointments per employee
fr_FR: Limiter les rendez-vous par collaborateur

en: Limit events per customer
fr_FR: Limiter le nombre d'événements par client

en: Limit package purchases per customer
fr_FR: Limiter les achats de packs par client

en: Limit per customer
fr_FR: Limite par client

en: Limit the additional number of people
fr_FR: Limiter le nombre de personnes supplémentaires

en: Limit the number of people that one customer can add during the booking
fr_FR: Limiter le nombre de personnes qu'un client peut ajouter lors de la réservation

en: Link copied to clipboard.
fr_FR: Lien copié dans le presse-papiers.

en: Link this customer to a WordPress user so they can log in and view their appointments in Amelia’s back end.
fr_FR: Associez ce client à un utilisateur WordPress afin qu'il puisse se connecter et consulter ses rendez-vous dans le back-end d'Amelia.

en: Linked
fr_FR: Lié

en: List
fr_FR: Liste

en: List (default)
fr_FR: Liste (par défaut)

en: List layout
fr_FR: Disposition de la liste

en: List of your appointments has changed. Take one more look and continue by clicking the Save button.
fr_FR: La liste de vos rendez-vous a changé. Verifiez et continuez en cliquant sur le bouton Enregistrer.

en: List view
fr_FR: Vue liste

en: Live API key
fr_FR: Clé API en direct

en: Live client ID
fr_FR: ID client en direct

en: Live key ID
fr_FR: ID de clé active

en: Live key secret
fr_FR: Secret de clé en direct

en: Live publishable key
fr_FR: Clé publiable en direct

en: Live secret
fr_FR: Secret en direct

en: Live secret key
fr_FR: Clé secrète active

en: Load booking form manually
fr_FR: Charger le formulaire de réservation manuellement

en: Load page
fr_FR: Charger la page

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Local Time
fr_FR: Heure locale

en: Local Time:
fr_FR: Heure locale :

en: Local time:
fr_FR: Heure locale :

en: Location
fr_FR: Lieu

en: Location:
fr_FR: Lieu:

en: Location 1
fr_FR: Lieu 1

en: Location ID
fr_FR: ID du lieu

en: Location Input Field
fr_FR: Champ de saisie de localisation

en: Location Selection
fr_FR: Sélection du lieu

en: Location WP Hooks
fr_FR: Emplacement WP Hooks

en: Location address
fr_FR: Adresse du lieu

en: Location description
fr_FR: Description du lieu

en: Location details
fr_FR: Détails de l'adresse du lieu

en: Location filter
fr_FR: Filtre sur le lieu

en: Location has been added.
fr_FR: L'emplacement a été ajouté.

en: Location has been deleted.
fr_FR: L'emplacement a été supprimé.

en: Location has been hidden.
fr_FR: L'emplacement a été masqué.

en: Location has been updated.
fr_FR: L'emplacement a été mis à jour.

en: Location information
fr_FR: Description du lieu

en: Location is now visible.
fr_FR: L'emplacement est désormais visible.

en: Location name
fr_FR: Nom du lieu

en: Location phone
fr_FR: Téléphone du lieu

en: Locations
fr_FR: Lieux

en: Locations must be active and have card processing enabled
fr_FR: Les lieux doivent être actifs et avoir le traitement des cartes activé

en: Locations setup
fr_FR: Configuration des emplacements

en: Log In
fr_FR: Se conntecter

en: Log out
fr_FR: Déconnexion

en: Login
fr_FR: Connectez-vous

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Lowest price
fr_FR: Prix le plus bas

en: Mailchimp List
fr_FR: Liste Mailchimp

en: Mailchimp setup
fr_FR: Configuration de Mailchimp

en: Mailgun API Key
fr_FR: Clé d'API Mailgun

en: Mailgun Domain
fr_FR: Domaine Mailgun

en: Main content
fr_FR: Contenu principal

en: Make extra mandatory
fr_FR: Rendre obligatoire

en: Male
fr_FR: Homme

en: Manage badges
fr_FR: Gérer les Badges

en: Manage bookings
fr_FR: Gérer les réservations

en: Manage company days off
fr_FR: Gérer les jours de congé de l'entreprise

en: Manage event cancellations efficiently by allowing customers to join waiting lists and filling open spots manually.
fr_FR: Gérez efficacement les annulations d'événements en permettant aux clients de s'inscrire sur des listes d'attente et en remplissant manuellement les places disponibles.

en: Manage languages
fr_FR: Gérer les langues

en: Manage personal schedule
fr_FR: Gérer son planning personnel

en: Managing packages
fr_FR: Gestion des packs

en: Mandatory Field:
fr_FR: Champ obligatoire :

en: Map a WordPress user to this employee to give them access to view their appointments in the plugin’s back-end.
fr_FR: Associez un utilisateur WordPress à ce collaborateur afin de lui donner accès à ses rendez-vous dans le back-end du plugin.

en: Max. Capacity
fr_FR: Capacité max

en: Max Capacity Asc
fr_FR: Capacité maximale Asc

en: Max Capacity Desc
fr_FR: Capacité maximale Desc

en: Maximum Quantity:
fr_FR: Quantité maximale :

en: Maximum allowed spots
fr_FR: Nombre maximum de places autorisées

en: Maximum bookings allowed
fr_FR: Nombre maximum de réservations autorisées

en: Maximum bookings reached
fr_FR: Nombre maximum de réservations atteint

en: Maximum capacity
fr_FR: Capacité maximale

en: Maximum capacity is reached
fr_FR: La capacité maximale est atteinte

en: Maximum number of events returned
fr_FR: Nombre maximal d'événements renvoyés

en: Maximum number of places is
fr_FR: Le nombre maximum de places est de

en: Maximum quantity
fr_FR: Quantité maximale

en: Maximum spots
fr_FR: Nombre maximal de places

en: Maximum usage per customer
fr_FR: Utilisation maximale par client

en: Measurement ID
fr_FR: ID de mesure

en: Meeting agenda
fr_FR: Ordre du jour de la réunion

en: Meeting title
fr_FR: Titre de la réunion

en: Message template
fr_FR: Modèle de message

en: Meta
fr_FR: Méta

en: Meta Pixel setup
fr_FR: Configuration Meta Pixel

en: Method
fr_FR: Méthode

en: Microsoft Teams Link
fr_FR: Lien Microsoft Teams

en: Microsoft Teams join link
fr_FR: Lien de connexion à Microsoft Teams

en: Microsoft Teams setup
fr_FR: Configuration de Microsoft Teams

en: Min. Capacity
fr_FR: Capacité min

en: Minimum bookings required
fr_FR: Nombre minimum de réservations

en: Minimum capacity
fr_FR: Capacité minimale

en: Minimum number of attendees
fr_FR: Nombre minimum de participants

en: Minimum number of bookings
fr_FR: Nombre minimum de réservations

en: Minimum number of required extras
fr_FR: Nombre minimum d'extras requis

en: Minimum of attendees
fr_FR: Minimum de participants

en: Minimum of bookings
fr_FR: Minimum de réservations

en: Minimum required extras
fr_FR: Prestations complémentaires requises à minima

en: Minimum required extras:
fr_FR: Prestations complémentaires requises à minima :

en: Minimum time required before booking
fr_FR: Temps minimum requis avant la réservation

en: Minimum time required before canceling
fr_FR: Temps minimum requis avant l'annulation

en: Minimum time required before rescheduling
fr_FR: Temps minimum requis avant la reprogrammation

en: Minutes
fr_FR: Procès-verbal

en: Missing required fields:
fr_FR: Champs obligatoires manquants :

en: Mobile menu
fr_FR: Menu mobile

en: Mollie payment link
fr_FR: Lien de paiement Mollie

en: Mon
fr_FR: Lun

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Month
fr_FR: Mois

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: Months
fr_FR: Mois

en: More Features Zero Limits
fr_FR: Plus de fonctionnalités Zéro limite

en: More options
fr_FR: Plus d'options

en: Multiple Emails
fr_FR: E-mails multiples

en: Multiple Locations
fr_FR: Plusieurs lieux

en: Multiple locations
fr_FR: Plusieurs lieux

en: Multiple packages purchased.
fr_FR: Plusieurs packs ont été achetés.

en: Multiply deposit amount by the number of people in one booking
fr_FR: Multipliez le montant de l'acompte par le nombre de personnes dans une réservation

en: Multiply deposit amount by the number of people in one booking.
fr_FR: Multipliez le montant du dépôt par le nombre de personnes dans une réservation.

en: Multiply deposit by number of people
fr_FR: Multipliez l'acompte par le nombre de personnes.

en: Multiply price by number of people
fr_FR: Multiplier le prix par le nombre de personnes

en: My Profile
fr_FR: Mon profil

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Name Asc
fr_FR: Nom Asc

en: Name Ascending
fr_FR: Nom (ordre croissant)

en: Name Desc
fr_FR: Nom Description

en: Name Descending
fr_FR: Nom (ordre décroissant)

en: Name of the space (room) that will be created for appointments. You can use placeholders from the Notifications page. If left empty, the space will be named after the appointment ID.
fr_FR: Nom de l'espace (salle) qui sera créé pour les rendez-vous. Vous pouvez utiliser les espaces réservés de la page Notifications. Si vous laissez ce champ vide, l'espace sera nommé d'après l'ID du rendez-vous.

en: Need additional fields?
fr_FR: Besoin de champs supplémentaires ?

en: Need help?
fr_FR: Besoin d'aide ?

en: Need to update your company's days off?
fr_FR: Vous devez mettre à jour les jours de congé de votre entreprise ?

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New Appointment
fr_FR: Nouveau rendez-vous

en: New Attendee
fr_FR: Nouveau participant

en: New Customer
fr_FR: Nouveau client

en: New Event
fr_FR: Nouvel événement

en: New Location
fr_FR: Nouveau lieu

en: New Password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: New Space
fr_FR: Nouvel espace

en: New Update
fr_FR: Nouvelle mise à jour

en: New appointment
fr_FR: Nouveau rendez-vous

en: New coupon
fr_FR: Nouveau coupon

en: New employee
fr_FR: Nouveau collaborateur

en: New language
fr_FR: Nouvelle langue

en: New package
fr_FR: Nouveau pack

en: New package booking
fr_FR: Réservation d'un nouveau pack

en: New password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: New resource
fr_FR: Nouvelle ressource

en: New tax
fr_FR: Nouvelle taxe

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next Service
fr_FR: Service suivant

en: No
fr_FR: Non

en: No, just this one
fr_FR: Non, juste celui-ci

en: No-show
fr_FR: Absence

en: No Employees Assigned to This Location
fr_FR: Aucun collaborateur n'est affecté à cet emplacement.

en: No Packages
fr_FR: Aucun paquet

en: No Show
fr_FR: Absent

en: No Show (1)
fr_FR: Absent (1)

en: No Show (2)
fr_FR: Absent (2)

en: No Show (3+)
fr_FR: Absent (3+)

en: No Tags. Create a new one.
fr_FR: Pas de tags. Créez-en un nouveau.

en: No WordPress users with the Amelia Customer role are available.
fr_FR: Aucun utilisateur WordPress ayant le rôle Amelia Customer n'est disponible.

en: No WordPress users with the Amelia Employee role are available.
fr_FR: Aucun utilisateur WordPress ayant le rôle Amelia Employee n'est disponible.

en: No appointments found
fr_FR: Aucun rendez-vous n'a été trouvé

en: No attendees found
fr_FR: Aucun participant trouvé

en: No booked appointments
fr_FR: Aucun rendez-vous pris

en: No bookings found
fr_FR: Aucune réservation trouvée

en: No camera found on this device.
fr_FR: Pas de caméra trouvée sur cet appareil.

en: No coupons yet
fr_FR: Aucun coupon pour le moment

en: No custom fields yet
fr_FR: Aucun champ personnalisé pour le moment

en: No customers were imported to your customer list.
fr_FR: Aucun client n'a été importé dans votre liste de clients.

en: No employees yet
fr_FR: Pas encore de collaborateur

en: No events found
fr_FR: Aucun événement trouvé

en: No extras yet
fr_FR: Pas de suppléments pour le moment

en: No invoices yet
fr_FR: Aucune facture pour le moment

en: No limit per customer
fr_FR: Aucune limite par client

en: No locations yet
fr_FR: Aucun lieu pour le moment

en: No matching data
fr_FR: Aucune donnée correspondante

en: No package bookings yet
fr_FR: Aucune réservation de packs pour le moment

en: No packages found
fr_FR: Aucun pack n'a été trouvé

en: No packages yet
fr_FR: Aucun Pack pour le moment

en: No resources yet
fr_FR: Aucune ressource pour le moment

en: No results
fr_FR: Aucun résultat

en: No results found
fr_FR: Aucun résultat trouvé

en: No results found...
fr_FR: Aucun résultat n'a été trouvé...

en: No results found for
fr_FR: Aucun résultat trouvé pour

en: No services or employees available
fr_FR: Aucun service ni collaborateur disponible

en: No services yet
fr_FR: Aucun service pour le moment

en: No spots left
fr_FR: Il ne reste aucune place

en: No taxes yet
fr_FR: Pas encore de taxes

en: No usage limit
fr_FR: Aucune limite d'utilisation

en: Not available
fr_FR: Non disponible

en: Not connected
fr_FR: Non connecté

en: Not match to your current password
fr_FR: Ne correspond pas à votre mot de passe actuel

en: Note
fr_FR: Remarque

en: Note (Internal)
fr_FR: Remarque (interne)

en: Note (internal)
fr_FR: Note (interne)

en: Notice: Please select at least one panel.
fr_FR: Remarque : veuillez sélectionner au moins un panneau.

en: Notification Language
fr_FR: Langue de notification

en: Notification Placeholder
fr_FR: Espace réservé pour la notification

en: Notification has been deleted.
fr_FR: La notification a été supprimée.

en: Notification has been saved.
fr_FR: La notification a été enregistrée.

en: Notification has not been saved.
fr_FR: La notification n'a pas été enregistrée.

en: Notification interval
fr_FR: Intervalle de notification

en: Notification language
fr_FR: Langue de notification

en: Notification name
fr_FR: Nom de la notification

en: Notification status has been updated.
fr_FR: Le statut de notification a été mis à jour.

en: Notification status has not been updated.
fr_FR: Le statut de notification n'a pas été mis à jour.

en: Notification template
fr_FR: Modèle de notification

en: Notification type
fr_FR: Type de notification

en: Notifications in Amelia
fr_FR: Notifications dans Amelia

en: Notify attendees by email when event information is updated.
fr_FR: Informer les participants par e-mail lorsque les informations relatives à l'événement sont mises à jour.

en: Notify selected employees about empty package purchases
fr_FR: Notifier les collaborateurs sélectionnés au sujet des achats de packs vides

en: Notify the attendee(s)
fr_FR: Informer le(s) participant(s)

en: Notify the customer(s)
fr_FR: Informer le(s) client(s)

en: Notify the customer(s) by default
fr_FR: Avertir le(s) client(s) par défaut

en: Number of Additional People
fr_FR: Nombre de personnes supplémentaires

en: Number of Additional People:
fr_FR: Nombre de personnes supplémentaires :

en: Number of Recurrences:
fr_FR: Nombre de récurrences :

en: Number of Tickets
fr_FR: Nombre de tickets

en: Number of adjusted time slots:
fr_FR: Nombre de créneaux horaires ajustés :

en: Number of appointments
fr_FR: Nombre de rendez-vous

en: Number of appointments required for booking
fr_FR: Nombre de rendez-vous requis pour la réservation

en: Number of appointments with applied coupon is
fr_FR: Le nombre de rendez-vous avec code de réduction appliqué est de

en: Number of events
fr_FR: Nombre d'événements

en: Number of packages
fr_FR: Nombre de packs

en: Number of people
fr_FR: Nombre de personnes

en: Number of people that are coming with you.
fr_FR: Le nombre de personnes qui vous accompagnent.

en: Number of recurrences:
fr_FR: Nombre de répétitions

en: Number of tickets
fr_FR: Nombre de tickets

en: Occupied
fr_FR: Occupé

en: Offer a clean, list-based booking experience with a design that grabs attention. Customers can easily explore and book from your full event lineup.
fr_FR: Offrez une expérience de réservation claire, sous forme de liste, avec un design qui attire l'attention. Les clients peuvent facilement explorer et réserver parmi l'ensemble de vos événements.

en: Offer discounts or free appointments with customizable coupons.
fr_FR: Offrez des réductions ou des rendez-vous gratuits grâce à des coupons personnalisables.

en: Offer multiple durations and prices for this service.
fr_FR: Proposez plusieurs durées et plusieurs prix pour ce service.

en: Offer services with multiple duration options for customers to choose from.
fr_FR: Proposez des services avec plusieurs options de durée parmi lesquelles les clients peuvent choisir.

en: Offer upsells or additional benefits within a service using extras.
fr_FR: Proposez des ventes incitatives ou des avantages supplémentaires dans le cadre d'un service à l'aide d'options supplémentaires.

en: On
fr_FR: Le

en: On-Site
fr_FR: Sur place

en: On-line
fr_FR: En ligne

en: On-site
fr_FR: Sur place

en: On-site payment
fr_FR: Paiement sur place

en: OnBoard
fr_FR: À bord

en: On:
fr_FR: Sur :

en: On Break
fr_FR: En pause

en: On hold
fr_FR: En attente

en: On the same day
fr_FR: Le même jour

en: On the same day each month
fr_FR: Le même jour chaque mois

en: Once Off
fr_FR: Une fois éteint

en: Once you add your first Coupon, it will appear here. Click + Coupon above to get started.
fr_FR: Une fois que vous aurez ajouté votre premier coupon, il apparaîtra ici. Cliquez sur + Coupon ci-dessus pour commencer.

en: Once you add your first custom field, it will appear here. Click + Custom Field below to get started.
fr_FR: Une fois votre premier champ personnalisé ajouté, il apparaîtra ici. Cliquez sur « + Champ personnalisé » ci-dessous pour commencer.

en: Once you add your first employee, it will appear here. Click + Employee below to get started.
fr_FR: Une fois votre premier collaborateur ajouté, il apparaîtra ici. Cliquez sur « + Collaborateur » ci-dessous pour commencer.

en: Once you add your first extra, it will appear here. Click + Extra above to get started.
fr_FR: Une fois votre premier supplément ajouté, il apparaîtra ici. Cliquez sur « + Supplément » ci-dessus pour commencer.

en: Once you add your first package, it will appear here. Click + Package below to get started.
fr_FR: Une fois votre premier pack ajouté, il apparaîtra ici. Cliquez sur « + Forfait » ci-dessous pour commencer.

en: Once you add your first resource, it will appear here. Click + Resource below to get started.
fr_FR: Une fois votre première ressource ajoutée, elle apparaîtra ici. Cliquez sur « + Ressource » ci-dessous pour commencer.

en: Once you add your first service, it will appear here.
fr_FR: Une fois que vous aurez ajouté votre premier service, il apparaîtra ici.

en: Once you add your first tax, it will appear here. Click + Tax below to get started.
fr_FR: Une fois votre première taxe ajoutée, elle apparaîtra ici. Cliquez sur « + Taxe » ci-dessous pour commencer.

en: Once you receive bookings, your appointments will be displayed here. You can also get started by clicking the Add button below.
fr_FR: Une fois que vous aurez reçu des réservations, vos rendez-vous s'afficheront ici. Vous pouvez également commencer en cliquant sur le bouton Ajouter ci-dessous.

en: Once you receive event bookings, they will be displayed here. You can also get started by clicking the Book Event button below.
fr_FR: Une fois que vous aurez reçu des réservations pour des événements, elles s'afficheront ici. Vous pouvez également commencer en cliquant sur le bouton « Réserver un événement » ci-dessous.

en: Once you receive package bookings, they will be displayed here. You can also get started by clicking the Book Package button below.
fr_FR: Une fois que vous aurez reçu des réservations de forfaits, elles s'afficheront ici. Vous pouvez également commencer en cliquant sur le bouton « Réserver un forfait » ci-dessous.

en: Once you start adding locations, they will appear here. You can also get started by clicking the Add button below.
fr_FR: Une fois que vous commencez à ajouter des emplacements, ils apparaîtront ici. Vous pouvez également commencer en cliquant sur le bouton Ajouter ci-dessous.

en: Once you start receiving bookings, invoices will be displayed here.
fr_FR: Une fois que vous commencez à recevoir des réservations, les factures s'affichent ici.

en: Once you start receiving bookings, transactions will be displayed here.
fr_FR: Une fois que vous commencez à recevoir des réservations, les transactions s'affichent ici.

en: Once you start receiving bookings, your customers will be displayed here. You can also get started by clicking the Add button below.
fr_FR: Une fois que vous commencez à recevoir des réservations, vos clients s'affichent ici. Vous pouvez également commencer en cliquant sur le bouton Ajouter ci-dessous.

en: One booking can have multiple attendees/spots in it.
fr_FR: Une réservation peut comporter plusieurs participants/places.

en: One spot is equal to one attendee.
fr_FR: Une place correspond à un participant.

en: Online
fr_FR: En ligne

en: Online meetings
fr_FR: Réunions en ligne

en: Only templates in the default language will be displayed in the back-end. If a template doesn’t exist in the customer’s language, the default language version will be sent instead.
fr_FR: Seuls les modèles dans la langue par défaut seront affichés dans le back-end. Si un modèle n'existe pas dans la langue du client, la version dans la langue par défaut sera envoyée à la place.

en: Oops...
fr_FR: Oups...

en: Open
fr_FR: Ouvert

en: Open Event
fr_FR: Événement ouvert

en: Open following
fr_FR: Ouvrir le suivant

en: Opened
fr_FR: Ouvert

en: Opens at
fr_FR: S'ouvre à

en: Opens on
fr_FR: S'ouvre sur

en: Opens on:
fr_FR: Ouvre le :

en: Options:
fr_FR: Options :

en: Or
fr_FR: Ou

en: Or enter details below
fr_FR: Ou entrer les informations ci-dessous

en: Or pay with card
fr_FR: Ou payer par carte

en: Order
fr_FR: Commande

en: Order creation
fr_FR: Création de commande

en: Order update
fr_FR: Mise à jour de la commande

en: Organizer
fr_FR: Organisateur

en: Organizers
fr_FR: Organisateurs

en: Other
fr_FR: Autre

en: Outlook Calendar
fr_FR: Calendrier Outlook

en: Outlook Calendar & Microsoft Teams
fr_FR: Calendrier Outlook et Microsoft Teams

en: Outlook Mailer
fr_FR: Messagerie Outlook

en: Outlook Mailer is not fully configured. Please complete the account setup in the Outlook Integration settings.
fr_FR: La messagerie n'est pas complètement configurée. Veuillez compléter la configuration dans les réglages d'Outlook.

en: Overridden by employee
fr_FR: A été modifié par le collaborateur

en: Overview
fr_FR: Vue d'ensemble

en: Overwrite Records
fr_FR: Remplacer les enregistrements

en: PAYMENT METHOD
fr_FR: MOYEN DE PAIEMENT

en: PHP Mail
fr_FR: Courrier PHP

en: Package
fr_FR: Pack

en: Package:
fr_FR: Pack:

en: Package Canceled
fr_FR: Pack annulé

en: Package Desc
fr_FR: Description du paquet

en: Package ID
fr_FR: ID du paquet

en: Package Info
fr_FR: Informations sur le pack

en: Package Selection
fr_FR: Sélection de packs

en: Package appointment has been updated.
fr_FR: Le rendez-vous du forfait a été mis à jour.

en: Package appointments
fr_FR: Pack de rendez-vous

en: Package appointments details
fr_FR: Détails des packs de rendez-vous

en: Package badge
fr_FR: Badge du pack

en: Package booking details
fr_FR: Détails de la réservation du forfait

en: Package booking has been created.
fr_FR: La réservation du forfait a été créée.

en: Package booking has been deleted.
fr_FR: La réservation du forfait a été supprimée.

en: Package booking has been updated.
fr_FR: La réservation de forfaits a été mise à jour.

en: Package booking is not available for this time slot.
fr_FR: La réservation de forfait n'est pas disponible pour ce créneau horaire.

en: Package canceled
fr_FR: Paquet annulé

en: Package capacity
fr_FR: Capacité du Pack

en: Package category
fr_FR: Catégorie du pack

en: Package count
fr_FR: Nombre de packs

en: Package deal
fr_FR: Offre de Pack

en: Package deposit
fr_FR: Acompte pour le pack

en: Package description
fr_FR: Description du pack

en: Package details
fr_FR: Détails du paquet

en: Package duration
fr_FR: Durée du pack

en: Package has been created.
fr_FR: Le paquet a été créé.

en: Package has been deleted.
fr_FR: Le paquet a été supprimé.

en: Package has been hidden.
fr_FR: Le paquet a été masqué.

en: Package has been updated.
fr_FR: Le paquet a été mis à jour.

en: Package includes
fr_FR: Le pack comprend

en: Package info
fr_FR: Informations sur le pack

en: Package is now visible.
fr_FR: Le paquet est désormais visible.

en: Package location
fr_FR: Lieu pour le pack

en: Package management
fr_FR: Gestion des packs

en: Package name
fr_FR: Nom du pack

en: Package overview
fr_FR: Aperçu du pack

en: Package price
fr_FR: Prix du pack

en: Package price:
fr_FR: Prix du pack

en: Package purchased
fr_FR: Pack acheté

en: Package rules and description
fr_FR: Règles et description du pack

en: Package selection
fr_FR: Sélection d'un pack

en: Package services list
fr_FR: Liste des services inclus dans le pack

en: Packages
fr_FR: Packs

en: Packages have been reordered.
fr_FR: Les paquets ont été réorganisés.

en: Packages overview
fr_FR: Aperçu des packs

en: Page content
fr_FR: Contenu de la page

en: Paid
fr_FR: Payé

en: Paid deposit
fr_FR: Dépôt payé

en: Paid remaining amount
fr_FR: Montant restant payé

en: Panel & access permissions
fr_FR: Panneau et autorisations d'accès

en: Panel Button Type
fr_FR: Type de bouton du panneau

en: Panel subtab name
fr_FR: Nom du sous-onglet du panneau

en: Paragraph
fr_FR: Paragraphe

en: Partially Paid
fr_FR: Partiellement payé

en: Partially Refunded
fr_FR: Partiellement remboursé

en: Partially paid
fr_FR: Partiellement payé

en: Parts
fr_FR: Parties

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password Updated!
fr_FR: Mot de passe mis à jour !

en: Password changed successfully
fr_FR: Le mot de passe a été changé avec succès

en: Password has been changed
fr_FR: Le mot de passe a été modifié

en: Password is set
fr_FR: Le mot de passe est défini

en: Password must be longer than 3 characters
fr_FR: Le mot de passe doit comporter plus de 3 caractères

en: Password reset link has been sent to your email.
fr_FR: Le lien pour réinitialiser votre mot de passe a été envoyé à votre adresse e-mail.

en: Passwords do not match
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Passwords don't match.
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Paste the secret key you received after creating your API key pair in Google reCAPTCHA.
fr_FR: Collez la clé secrète que vous avez reçue après avoir créé votre paire de clés API dans Google reCAPTCHA.

en: Paste the site key you received after generating your API key pair in Google reCAPTCHA.
fr_FR: Collez la clé du site que vous avez reçue après avoir généré votre paire de clés API dans Google reCAPTCHA.

en: Pay
fr_FR: Payez

en: PayPal
fr_FR: Paypal

en: PayPal payment link
fr_FR: Lien de paiement PayPal

en: Pay for all appointments at once
fr_FR: Payer tous les rendez-vous en une seule fois

en: Pay now
fr_FR: Payez maintenant

en: Pay only for the first appointment
fr_FR: Ne payez que pour le premier rendez-vous

en: Pay with payment link
fr_FR: Payer avec un lien de paiement

en: Payee email
fr_FR: Email Payee

en: Paying later
fr_FR: Payer plus tard

en: Paying now
fr_FR: Payer maintenant

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: Payment History
fr_FR: Historique des paiements

en: Payment ID
fr_FR: Identifiant de paiement

en: Payment ID:
fr_FR: ID de paiement :

en: Payment Method
fr_FR: Méthode de paiement

en: Payment Method:
fr_FR: Moyen de paiement :

en: Payment Status
fr_FR: Statut de paiement

en: Payment Type:
fr_FR: Type de paiement :

en: Payment amount
fr_FR: Montant du paiement

en: Payment created
fr_FR: Paiement créé

en: Payment currency
fr_FR: Devise de paiement

en: Payment date
fr_FR: Date de paiement

en: Payment details
fr_FR: Détails du paiement

en: Payment due amount
fr_FR: Montant dû

en: Payment error
fr_FR: Erreur lors du paiement

en: Payment link for Barion
fr_FR: Lien de paiement pour Barion

en: Payment method
fr_FR: Mode de paiement

en: Payment method:
fr_FR: Mode de paiement :

en: Payment methods
fr_FR: Modes de paiement

en: Payment protected by policy and powered by
fr_FR: Paiement protégé par la politique et alimenté par

en: Payment status
fr_FR: Statut du paiement

en: Payment type
fr_FR: Type de paiement

en: Payment type, deposit payment...
fr_FR: Type de paiement, paiement de l'acompte...

en: Payments
fr_FR: Paiements

en: Pending
fr_FR: En attente

en: Pending appointments
fr_FR: Rendez-vous en attente

en: Pending payment
fr_FR: Paiement en attente

en: People
fr_FR: Gens

en: Per Location
fr_FR: Par emplacement

en: Per Service
fr_FR: Par service

en: Per customer
fr_FR: Par client

en: Percentage
fr_FR: Pourcentage

en: Percentage amount
fr_FR: Pourcentage

en: Percentage deposit will be calculated on the total booking price<br>and fixed amount can be multiplied by the number of people or stay fixed on the total booking price.
fr_FR: Le pourcentage d'acompte sera calculé sur le prix total de la réservation <br> et le montant fixe peut être multiplié par le nombre de personnes ou le séjour fixé sur le prix total de la réservation.

en: Percentage of Load
fr_FR: Taux de remplissage

en: Period
fr_FR: Période

en: Period available for booking in advance
fr_FR: Période disponible pour la réservation à l'avance

en: Periods
fr_FR: Périodes

en: Permanent access token
fr_FR: Jeton d'accès permanent

en: Person
fr_FR: Personne

en: Personal Information
fr_FR: Informations personnelles

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Phone:
fr_FR: Téléphone :

en: Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Phone already exists with different name. Please check your name.
fr_FR: Le téléphone existe déjà avec un nom différent. Veuillez vérifier votre nom.

en: Phone number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Phone number ID
fr_FR: ID du numéro de téléphone

en: Phone number copied to clipboard.
fr_FR: Numéro de téléphone copié dans le presse-papiers.

en: Phone number must include a country code.
fr_FR: Le numéro de téléphone doit inclure l'indicatif du pays.

en: Pick a date or range
fr_FR: Choisissez une date ou une plage

en: Pick a year
fr_FR: Choisissez une année

en: Pick date & time
fr_FR: Choisissez la date et l'heure

en: Pick date & time:
fr_FR: Choisissez la date et l'heure :

en: Pin icon
fr_FR: Icône épingle

en: Pixel ID
fr_FR: ID pixel

en: Placeholder
fr_FR: Espace réservé

en: Placeholder Color
fr_FR: Couleur de l'espace réservé

en: Placeholder copied to clipboard.
fr_FR: Élément de remplacement copié dans le presse-papiers.

en: Placeholders
fr_FR: Espaces réservés

en: Plain
fr_FR: Simple

en: Please Wait
fr_FR: Veuillez patienter

en: Please cancel the event first before deleting it.
fr_FR: Veuillez d'abord annuler l'événement avant de le supprimer.

en: Please check your .csv file and try again.
fr_FR: Veuillez vérifier votre fichier .csv et réessayer.

en: Please choose appointment date
fr_FR: Veuillez choisir la date de rendez-vous

en: Please choose appointment time
fr_FR: Veuillez choisir l'heure du rendez-vous

en: Please confirm you are not a robot
fr_FR: Veuillez confirmer que vous n'êtes pas un robot

en: Please ensure that services and employees are created and that services are assigned to employees.
fr_FR: Veuillez vous assurer que les services et les collaborateurs sont créés et que les services sont attribués aux collaborateurs.

en: Please enter Mailgun API key
fr_FR: Veuillez saisir la clé API Mailgun

en: Please enter Mailgun Domain
fr_FR: Veuillez saisir le domaine Mailgun

en: Please enter SMTP host
fr_FR: Entrez l'hôte SMTP

en: Please enter SMTP password
fr_FR: Entrez le mot de passe SMTP

en: Please enter SMTP port
fr_FR: Veuillez saisir le port SMTP

en: Please enter SMTP username
fr_FR: Veuillez saisir le nom d'utilisateur SMTP

en: Please enter a code.
fr_FR: Veuillez saisir un code.

en: Please enter a content.
fr_FR: Veuillez saisir un contenu.

en: Please enter a first name.
fr_FR: Veuillez saisir un prénom.

en: Please enter a live publishable key.
fr_FR: Veuillez saisir une clé publiable active.

en: Please enter a live secret key.
fr_FR: Veuillez saisir une clé secrète active.

en: Please enter a name.
fr_FR: Veuillez saisir un nom.

en: Please enter a new password.
fr_FR: Veuillez saisir un nouveau mot de passe.

en: Please enter a new password again.
fr_FR: Veuillez saisir à nouveau votre nouveau mot de passe.

en: Please enter a notification name.
fr_FR: Veuillez saisir un nom pour la notification.

en: Please enter a password.
fr_FR: Veuillez saisir un mot de passe.

en: Please enter a recipient email.
fr_FR: Veuillez saisir l'adresse e-mail du destinataire.

en: Please enter a recipient phone.
fr_FR: Veuillez saisir le numéro de téléphone du destinataire.

en: Please enter a sender email.
fr_FR: Veuillez saisir l'adresse e-mail de l'expéditeur.

en: Please enter a sender name.
fr_FR: Veuillez saisir le nom de l'expéditeur.

en: Please enter a subject.
fr_FR: Veuillez saisir un sujet.

en: Please enter a tax amount.
fr_FR: Veuillez saisir un montant de taxe.

en: Please enter a test publishable key.
fr_FR: Veuillez saisir une clé de publication test.

en: Please enter a test secret key.
fr_FR: Veuillez saisir une clé secrète de test.

en: Please enter a ticket code.
fr_FR: Veuillez saisir un code de billet.

en: Please enter a ticket name.
fr_FR: Veuillez saisir un nom de ticket.

en: Please enter a valid URL with protocol (http:// or https://).
fr_FR: Veuillez saisir une URL valide avec protocole (http:// ou https://).

en: Please enter a valid email address
fr_FR: Entrez une adresse de courriel valide

en: Please enter a valid email address.
fr_FR: Veuillez saisir une adresse e-mail valide.

en: Please enter a valid phone number.
fr_FR: Veuillez saisir un numéro de téléphone valide.

en: Please enter an email.
fr_FR: Veuillez saisir une adresse e-mail.

en: Please enter an event.
fr_FR: Veuillez saisir un événement.

en: Please enter appointment date...
fr_FR: Veuillez saisir la date du rendez-vous...

en: Please enter coupon
fr_FR: Veuillez saisir un coupon de réduction

en: Please enter current password
fr_FR: Veuillez saisir le mot de passe actuel

en: Please enter date
fr_FR: Veuillez saisir la date

en: Please enter date of birth
fr_FR: Veuillez saisir votre date de naissance

en: Please enter email
fr_FR: Veuillez saisir un e-mail

en: Please enter email or username
fr_FR: Veuillez saisir votre adresse e-mail ou votre nom d'utilisateur

en: Please enter end time
fr_FR: Veuillez saisir l'heure de fin

en: Please enter first name
fr_FR: Veuillez saisir votre prénom

en: Please enter last name
fr_FR: Veuillez saisir votre nom de famille

en: Please enter live API Key
fr_FR: Veuillez saisir la clé API en temps réel

en: Please enter live ClientId
fr_FR: Veuillez saisir un identifiant client

en: Please enter live POSKey
fr_FR: Veuillez saisir la clé live POSKey

en: Please enter live Secret
fr_FR: Veuillez saisir le secret en direct

en: Please enter live key id
fr_FR: Veuillez saisir l'identifiant de la clé active

en: Please enter live key secret
fr_FR: Veuillez saisir le mdp de la clé active

en: Please enter name
fr_FR: Veuillez saisir un nom

en: Please enter new password
fr_FR: Veuillez saisir un nouveau mot de passe

en: Please enter new password again
fr_FR: Veuillez saisir à nouveau le nouveau mot de passe

en: Please enter password
fr_FR: Veuillez saisir le mot de passe

en: Please enter payee email
fr_FR: Veuillez saisir un e-mail payee

en: Please enter phone
fr_FR: Veuillez saisir le numéro de téléphone

en: Please enter phone number
fr_FR: Veuillez entrer le numéro de téléphone

en: Please enter sandbox POSKey
fr_FR: Veuillez saisir la clé Sandbox Secret key (POSKey)

en: Please enter start time
fr_FR: Veuillez saisir l'heure de début

en: Please enter tax rate name.
fr_FR: Veuillez saisir le nom du taux d'imposition.

en: Please enter test API Key
fr_FR: Veuillez saisir la clé API de test

en: Please enter test ClientId
fr_FR: Veuillez saisir l'identifiant du client de test

en: Please enter test Secret
fr_FR: Veuillez saisir le mdp de test

en: Please enter test key id
fr_FR: Veuillez saisir l'identifiant de la clé de test

en: Please enter test key secret
fr_FR: Veuillez saisir le mdp de la clé de test

en: Please enter waiting list capacity
fr_FR: Veuillez saisir la capacité de la liste d'attente

en: Please fill in your address.
fr_FR: Merci de renseigner votre adresse.

en: Please log in to Square
fr_FR: Veuillez vous connecter à Square

en: Please map corresponding data to columns:
fr_FR: Veuillez mapper les données correspondantes aux colonnes :

en: Please note: For this option to work you need to add new payment link placeholders to the message templates
fr_FR: Remarque : pour que cette option fonctionne, vous devez ajouter de nouveaux espaces réservés pour les liens de paiement aux modèles de message

en: Please refine your search criteria
fr_FR: Veuillez affiner vos critères de recherche

en: Please select
fr_FR: Veuillez sélectionner

en: Please select a category.
fr_FR: Veuillez sélectionner une catégorie.

en: Please select a closing date.
fr_FR: Veuillez sélectionner une date de clôture.

en: Please select a closing time.
fr_FR: Veuillez sélectionner une heure de fermeture.

en: Please select a color.
fr_FR: Veuillez sélectionner une couleur.

en: Please select a customer.
fr_FR: Veuillez sélectionner un client.

en: Please select a date.
fr_FR: Veuillez sélectionner une date.

en: Please select a date range.
fr_FR: Veuillez sélectionner une plage de dates.

en: Please select a date range that is within the period range.
fr_FR: Veuillez sélectionner une plage de dates comprise dans la période indiquée.

en: Please select a duration.
fr_FR: Veuillez sélectionner une durée.

en: Please select a location
fr_FR: Veuillez sélectionner un lieu

en: Please select a location.
fr_FR: Veuillez sélectionner un emplacement.

en: Please select a package.
fr_FR: Veuillez sélectionner un paquet.

en: Please select a service.
fr_FR: Veuillez sélectionner un service.

en: Please select a start time.
fr_FR: Veuillez sélectionner une heure de début.

en: Please select a time.
fr_FR: Veuillez sélectionner une heure.

en: Please select a type.
fr_FR: Veuillez sélectionner un type.

en: Please select an action.
fr_FR: Veuillez sélectionner une action.

en: Please select an attendee.
fr_FR: Veuillez sélectionner un participant.

en: Please select an email template.
fr_FR: Veuillez sélectionner un modèle d'e-mail.

en: Please select an employee.
fr_FR: Veuillez sélectionner un collaborateur.

en: Please select an end date.
fr_FR: Veuillez sélectionner une date de fin.

en: Please select an end time.
fr_FR: Veuillez sélectionner une heure de fin.

en: Please select an event.
fr_FR: Veuillez sélectionner un événement.

en: Please select an opening date.
fr_FR: Veuillez sélectionner une date d'ouverture.

en: Please select an opening time.
fr_FR: Veuillez sélectionner une heure d'ouverture.

en: Please select an option.
fr_FR: Veuillez sélectionner une option.

en: Please select at least one customer
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un client

en: Please select at least one employee.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un collaborateur.

en: Please select at least one service.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un service.

en: Please select customer
fr_FR: Veuillez sélectionner un client

en: Please select date
fr_FR: Veuillez choisir la date

en: Please select employee
fr_FR: Veuillez sélectionner un collaborateur

en: Please select location
fr_FR: Veuillez sélectionner un lieu

en: Please select package:
fr_FR: Veuillez sélectionner le pack :

en: Please select repeat interval
fr_FR: Veuillez sélectionner l'intervalle de répétition

en: Please select repeat period
fr_FR: Veuillez sélectionner une période de répétition

en: Please select service
fr_FR: Veuillez sélectionner un service

en: Please select the extra:
fr_FR: Veuillez sélectionner la prestation complémentaire :

en: Please select time
fr_FR: Veuillez sélectionner l'heure

en: Please upload the file
fr_FR: Veuillez charger le fichier

en: Please use the built-in Elementor shortcode widget instead of Amelia widget when adding Amelia to a popup
fr_FR: Veuillez utiliser le widget de shortcode Elementor intégré au lieu du widget Amelia lorsque vous ajoutez Amelia à une fenêtre contextuelle

en: Plugin Activation Error
fr_FR: Erreur lors de l'activation du plugin

en: Plugin has been activated
fr_FR: Le plugin a été activé

en: Plugin has been deactivated
fr_FR: Le plugin a été désactivé

en: Popup Blocker is enabled! To add your appointment to your calendar, please allow popups and add this site to your exception list.
fr_FR: Le bloqueur de fenêtres contextuelles est activé ! Pour ajouter votre rendez-vous à votre calendrier, veuillez autoriser les fenêtres contextuelles et ajouter ce site à votre liste d'exceptions.

en: Popup Heading
fr_FR: En-tête contextuel

en: Popup buttons
fr_FR: Boutons contextuels

en: Popup title
fr_FR: Titre de la fenêtre contextuelle

en: Preload entities when page loads
fr_FR: Précharger les entités lors du chargement de la page

en: Prepared
fr_FR: Préparé

en: Preselect Booking Parameters
fr_FR: Présélectionnez les paramètres de réservation

en: Preselect Current Date
fr_FR: Présélectionnez la date actuelle

en: Preselect the “Subscribe” checkbox
fr_FR: Présélectionnez la case à cocher « S'abonner ».

en: Preset Colors
fr_FR: Couleurs prédéfinies

en: Prevent bookings during times marked as busy in the employee's Google Calendar.
fr_FR: Empêcher les réservations pendant les périodes marquées comme occupées dans le calendrier Google du collaborateur.

en: Prevent scheduling conflicts with real-time calendar syncing for every employee.
fr_FR: Évitez les doublons de rendez-vous grâce à la synchronisation en temps réel des calendriers de chaque collaborateur.

en: Preview
fr_FR: Prévisualiser

en: Preview Invoice
fr_FR: Aperçu de la facture

en: Preview invoice
fr_FR: Aperçu de la facture

en: Price
fr_FR: Prix

en: Price:
fr_FR: Prix :

en: Price Asc
fr_FR: Prix croissant

en: Price Ascending
fr_FR: Prix croissant

en: Price Desc
fr_FR: Prix Desc

en: Price Descending
fr_FR: Prix décroissant

en: Price number of decimals
fr_FR: Nombre de décimales du prix

en: Price per Spot
fr_FR: Prix par place

en: Price separator
fr_FR: Séparateur de prix

en: Price symbol position
fr_FR: Position du symbole du prix

en: Price type
fr_FR: Type de prix

en: Pricing
fr_FR: Tarification

en: Pricing & duration
fr_FR: Tarifs et durée

en: Pricing by Date range
fr_FR: Tarification par plage de dates

en: Pricing by date & time
fr_FR: Tarification par date et heure

en: Pricing by date range
fr_FR: Tarification par période

en: Pricing by duration
fr_FR: Tarification en fonction de la durée

en: Pricing by number of people
fr_FR: Tarification en fonction du nombre de personnes

en: Pricing by the number of people
fr_FR: Tarification en fonction du nombre de personnes

en: Primary
fr_FR: Principal

en: Primary Button Type
fr_FR: Type de bouton principal

en: Primary Gradient
fr_FR: Gradient principal

en: Primary and state colors
fr_FR: Couleurs primaires et couleurs d'état

en: Process payments easily with Square.
fr_FR: Traitez facilement vos paiements avec Square.

en: Processing
fr_FR: Traitement

en: Profile
fr_FR: Profil

en: Profile data updated successfully
fr_FR: Données de profil mises à jour avec succès

en: Profile deleted
fr_FR: Profil supprimé

en: Profile has been updated
fr_FR: Le profil a été mis à jour

en: Property name
fr_FR: Nom de la propriété

en: Property value
fr_FR: Valeur de la propriété

en: Protect your booking system from bots by integrating reCAPTCHA keys.
fr_FR: Protégez votre système de réservation contre les robots en intégrant des clés reCAPTCHA.

en: Provide a simplified, guided booking experience on your website. Customize the design and labels to improve usability and align with your business needs.
fr_FR: Offrez une expérience de réservation simplifiée et guidée sur votre site web. Personnalisez le design et les libellés pour améliorer la convivialité et répondre aux besoins de votre entreprise.

en: Publish Form
fr_FR: Publier le formulaire

en: Purchase code
fr_FR: Code d'achat

en: Purchase is canceled
fr_FR: L'achat est annulé

en: Purchased
fr_FR: Acheté

en: Purple
fr_FR: Mauve

en: Qty
fr_FR: Qté

en: Qty:
fr_FR: QTÉ :

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Quantity Asc
fr_FR: Quantité Asc

en: Quantity Desc
fr_FR: Quantité Desc

en: Quantity is shared
fr_FR: La quantité est partagée

en: Quantity per location
fr_FR: Quantité par emplacement

en: Quantity per service
fr_FR: Quantité par service

en: Queued
fr_FR: En file d'attente

en: Radio button
fr_FR: Bouton radio

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Rate
fr_FR: Évaluer

en: Razorpay
fr_FR: Razopay

en: Razorpay payment link
fr_FR: Lien de paiement Razorpay

en: Re-type New Password
fr_FR: Retapez le nouveau mot de passe

en: Read more
fr_FR: En savoir plus

en: Recharge
fr_FR: Recharger

en: Recurrence
fr_FR: Récurrence

en: Recurrences
fr_FR: Récurrences

en: Recurring
fr_FR: Récurrent

en: Recurring Appointment
fr_FR: Rendez-vous récurrent

en: Recurring Appointments
fr_FR: Rendez-vous récurrents

en: Recurring Appointments:
fr_FR: Rendez-vous récurrents :

en: Recurring Summary
fr_FR: Synthèse des rendez-vous récurrents

en: Recurring appointment
fr_FR: Rendez-vous récurrent

en: Recurring appointment payment
fr_FR: Paiement des rendez-vous récurrents

en: Recurring appointments
fr_FR: Rendez-vous récurrents

en: Recurring appointments details
fr_FR: Détails des rendez-vous récurrents

en: Recurring events
fr_FR: Événements récurrents

en: Recurring notification
fr_FR: Notification récurrente

en: Recurring popup
fr_FR: Fenêtre contextuelle récurrente

en: Recurring summary
fr_FR: Synthèse des rendez-vous récurrents

en: Red
fr_FR: Rouge

en: Redirect URI
fr_FR: URI de redirection

en: Redirect URL After Booking
fr_FR: URL de redirection après la réservation

en: Redirect URL (denied)
fr_FR: URL de redirection (refusée)

en: Redirect URL after Payment
fr_FR: URL de redirection après le paiement

en: Redirect URL after booking
fr_FR: URL de redirection après la réservation

en: Redirect URL after payment
fr_FR: URL de redirection après paiement

en: Redirect URL for successfully approved booking
fr_FR: URL de redirection pour les réservations approuvées avec succès

en: Redirect URL for successfully rejected booking
fr_FR: URL de redirection pour les réservations refusées avec succès

en: Redirect URL for unsuccessfully approved booking
fr_FR: URL de redirection pour les réservations non approuvées

en: Redirect URL for unsuccessfully rejected booking
fr_FR: URL de redirection pour les réservations rejetées sans succès

en: Redirect URLs
fr_FR: URL de redirection

en: Redirect page
fr_FR: Page de redirection

en: Reflect On
fr_FR: Réfléchir à

en: Refund
fr_FR: Remboursement

en: Refund Transaction
fr_FR: Transaction de remboursement

en: Refunded
fr_FR: Remboursé

en: Registration, Telephone Number, Email
fr_FR: Inscription, numéro de téléphone, e-mail

en: Reject appointment link
fr_FR: Lien pour refuser un rendez-vous

en: Rejected
fr_FR: Refusé

en: Remaining Amount:
fr_FR: Montant restant :

en: Remaining of total amount will be paid on site.
fr_FR: Le reste du montant total sera payé sur place.

en: Remind me when my SMS balance is low
fr_FR: M'avertir lorsque le solde de mes SMS est faible

en: Remove Attendee
fr_FR: Supprimer un participant

en: Remove Google Calendar busy slots
fr_FR: Supprimer les créneaux occupés dans Google Agenda

en: Reorder Packages
fr_FR: Réorganiser les paquets

en: Reorder Services
fr_FR: Réorganiser les services

en: Reorder on website
fr_FR: Réorganiser sur le site web

en: Reordering packages affects how they are displayed on the website.
fr_FR: Le réordonnancement des paquets affecte leur affichage sur le site web.

en: Reordering services affects how they are displayed on the website.
fr_FR: Le réordonnancement des services affecte leur affichage sur le site Web.

en: Repeat
fr_FR: Répéter

en: Repeat:
fr_FR: Répéter :

en: Repeat Appointment
fr_FR: Répéter le rendez-vous

en: Repeat Event
fr_FR: Répéter l'événement

en: Repeat Every Year
fr_FR: Répéter chaque année

en: Repeat Yearly
fr_FR: Répéter chaque année

en: Repeat appointment
fr_FR: Rendez-vous récurrent

en: Repeat event
fr_FR: Événement récurrent

en: Repeat every
fr_FR: Répéter chaque

en: Repeat every year
fr_FR: Répéter chaque année

en: Repeat on
fr_FR: Répéter le

en: Repeat this appointment
fr_FR: Répéter ce rendez-vous

en: Repeat yearly
fr_FR: Répéter chaque année

en: Replace
fr_FR: Remplacer

en: Require password for login
fr_FR: Exiger un mot de passe pour la connexion

en: Required
fr_FR: Requis

en: Required fields: <b>First Name</b> and <b>Last Name</b>.
fr_FR: Champs obligatoires : <b>Prénom</b> et <b>Nom</b>.

en: Reschedule
fr_FR: Replanifier

en: Reschedule appointment
fr_FR: Reprogrammer le rendez-vous

en: Rescheduled
fr_FR: Reprogrammé

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset Form
fr_FR: Réinitialiser le formulaire

en: Reset Password
fr_FR: Ré-initialiser le mot de passe

en: Reset password
fr_FR: Réinitialiser le mot de passe

en: Resource
fr_FR: Ressource

en: Resource Details
fr_FR: Détails de la ressource

en: Resource booking setup
fr_FR: Configuration de la réservation des ressources

en: Resource has been added.
fr_FR: Ressource ajoutée.

en: Resource has been deleted.
fr_FR: La ressource a été supprimée.

en: Resource has been hidden.
fr_FR: La ressource a été masquée.

en: Resource has been updated.
fr_FR: La ressource a été mise à jour.

en: Resource is now visible.
fr_FR: La ressource est désormais visible.

en: Resources
fr_FR: Ressources

en: Returning
fr_FR: Retour

en: Revenue
fr_FR: Revenus

en: Role
fr_FR: Rôle

en: Roles & permissions
fr_FR: Rôles et autorisations

en: Round-robin
fr_FR: Chacun son tour

en: Rules
fr_FR: Règles

en: SMS History
fr_FR: Historique des SMS

en: SMS Settings
fr_FR: Paramètres SMS

en: SMTP Host
fr_FR: Hôte SMTP

en: SMTP Password
fr_FR: Mot de passe SMTP

en: SMTP Port
fr_FR: Port SMTP

en: SMTP Secure
fr_FR: SMTP sécurisé

en: SMTP Username
fr_FR: Nom d'utilisateur SMTP

en: SSL
fr_FR: SLL

en: Same day
fr_FR: Le jour même

en: Sandbox mode
fr_FR: Mode bac à sable

en: Sandbox secret key (POSKey)
fr_FR: Clé secrète de la Sandbox ( POSKey)

en: Sat
fr_FR: Sam

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save Special Day
fr_FR: Enregistrer une journée spéciale

en: Scan E-Ticket
fr_FR: Scanner e-ticket

en: Scan e-ticket
fr_FR: Scanner le billet électronique

en: Schedule
fr_FR: Calendrier

en: Schedule:
fr_FR: Calendrier:

en: Scheduled
fr_FR: Planifié

en: Scheduled Before Appointment
fr_FR: Prévu avant le rendez-vous

en: Scheduled Before Event
fr_FR: Prévu avant l'événement

en: Scheduled notification
fr_FR: Notification planifiée

en: Scope
fr_FR: Portée

en: Scopes
fr_FR: Portées

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search...
fr_FR: Recherche...

en: Search Coupons
fr_FR: Rechercher des codes de réduction

en: Search Filters
fr_FR: Filtres de recherche

en: Search Input Field
fr_FR: Champ de saisie de recherche

en: Search Resources
fr_FR: Rechercher des ressources

en: Search Results
fr_FR: Résultats de recherche

en: Search Taxes
fr_FR: Rechercher des taxes

en: Search attendees
fr_FR: Rechercher les participants

en: Search booked appointments
fr_FR: Rechercher les rendez-vous pris

en: Search bookings
fr_FR: Rechercher des réservations

en: Search customers
fr_FR: Rechercher des clients

en: Search employees
fr_FR: Rechercher des collaborateurs

en: Search events
fr_FR: Rechercher des événements

en: Search extras
fr_FR: Rechercher des suppléments

en: Search features
fr_FR: Fonctions de recherche

en: Search for Events
fr_FR: Rechercher des événements

en: Search integrations
fr_FR: Rechercher des intégrations

en: Search invoices
fr_FR: Rechercher des factures

en: Search notifications
fr_FR: Rechercher des notifications

en: Search packages
fr_FR: Rechercher des paquets

en: Search services
fr_FR: Services de recherche

en: Second
fr_FR: Deuxième

en: Second {day}
fr_FR: Deuxième {day}

en: Secondary Button Type
fr_FR: Type de bouton secondaire

en: Secret key (POSKey)
fr_FR: Clé secrète (POSKey)

en: Section
fr_FR: Rubrique

en: Securely process payments using Stripe.
fr_FR: Traitez les paiements en toute sécurité à l'aide de Stripe.

en: Segment:
fr_FR: Segment :

en: Select
fr_FR: Sélectionnez

en: Select Address
fr_FR: Sélectionnez l'adresse

en: Select Apple Calendar
fr_FR: Sélectionnez le calendrier Apple

en: Select Box
fr_FR: Boîte de sélection

en: Select Calendar
fr_FR: Sélectionnez le calendrier

en: Select Catalog View
fr_FR: Sélectionnez l'affichage du catalogue

en: Select Coupon
fr_FR: Sélectionnez le code de réduction

en: Select Customer
fr_FR: Sélectionnez un client

en: Select Customer(s)
fr_FR: Sélectionnez Client(s)

en: Select Date
fr_FR: Sélectionner une date

en: Select Employee
fr_FR: Sélectionnez un collaborateur

en: Select Event
fr_FR: Sélectionnez un événement

en: Select Events
fr_FR: Sélectionnez les événements

en: Select Location
fr_FR: Sélectionner le lieu

en: Select Package
fr_FR: Sélectionnez un pack

en: Select Repeat Interval
fr_FR: Sélectionnez l'intervalle de répétition

en: Select Repeat Period
fr_FR: Sélectionnez une période de répétition

en: Select Service
fr_FR: Sélectionnez le service

en: Select Service Category
fr_FR: Sélectionnez la catégorie de service

en: Select Tag
fr_FR: Sélectionner un tag

en: Select Tags
fr_FR: Sélectionnez des tags

en: Select Tickets
fr_FR: Sélectionnez des tickets

en: Select Time
fr_FR: Selectionner l'heure

en: Select View
fr_FR: Sélectionner la vue

en: Select WooCommerce product
fr_FR: Sélectionnez un produit WooCommerce

en: Select Zoom User
fr_FR: Sélectionner l'utilisateur Zoom

en: Select a placeholder to insert it where your cursor is placed.
fr_FR: Sélectionnez un espace réservé pour l'insérer à l'endroit où se trouve votre curseur.

en: Select box
fr_FR: Sélectionner la boîte

en: Select category
fr_FR: Sélectionner une catégorie

en: Select customer, employee and service
fr_FR: Sélectionnez le client, le collaborateur et le service

en: Select date
fr_FR: Sélectionnez une date

en: Select date and time
fr_FR: Sélectionnez la date et l'heure

en: Select delimiter
fr_FR: Sélectionner le délimiteur

en: Select employee
fr_FR: Sélectionner un collaborateur

en: Select event
fr_FR: Sélectionner un événement

en: Select location
fr_FR: Sélectionnez l'emplacement

en: Select only specific services for this period.<br/>If no services are selected, then all assigned services for this employee<br/>will be available for booking in this period.
fr_FR: Sélectionnez uniquement des services spécifiques pour cette période. <br/>Si aucun service n'est sélectionné, tous les services attribués à ce collaborateur <br/> pourront être réservés pendant cette période.

en: Select or Create New
fr_FR: Sélectionnez ou créez un nouveau

en: Select or Create Tag
fr_FR: Sélectionnez ou créez une étiquette

en: Select package
fr_FR: Sélectionner le paquet

en: Select placeholder
fr_FR: Sélectionner l'espace réservé

en: Select service
fr_FR: Sélectionner le service

en: Select specific location for each period.
fr_FR: Sélectionnez un lieu spécifique pour chaque période.

en: Select specific location for this period.
fr_FR: Sélectionnez un lieu spécifique pour cette période.

en: Select specific services for each period.
fr_FR: Sélectionnez des services spécifiques pour chaque période.

en: Select the Appointment Time
fr_FR: Sélectionnez l'heure du rendez-vous

en: Select the Extras you'd like
fr_FR: Sélectionnez les prestations complémentaires que vous souhaitez

en: Select the WooCommerce product that will be used for this package.
fr_FR: Sélectionnez le produit WooCommerce qui sera utilisé pour ce forfait.

en: Select the action that will trigger the event for tracking.
fr_FR: Sélectionnez l'action qui déclenchera l'événement à suivre.

en: Select the employee who will be added as the organizer of the Google/Outlook/Apple Calendar event. Employees selected under Staff will be added as guests.
fr_FR: Sélectionnez le collaborateur qui sera ajouté en tant qu'organisateur de l'événement Google/Outlook/Apple Calendar. Les autres collaborateurs sélectionnés seront ajoutés en tant qu'invités.

en: Select the events this coupon can be used for.
fr_FR: Sélectionnez les événements pour lesquels ce coupon peut être utilisé.

en: Select the number of tickets that you want to book for each ticket type
fr_FR: Sélectionnez le nombre de tickets que vous souhaitez réserver pour chaque type de tickets

en: Select the packages this coupon can be used for.
fr_FR: Sélectionnez les forfaits pour lesquels ce coupon peut être utilisé.

en: Select the services this coupon can be used for.
fr_FR: Sélectionnez les services pour lesquels ce coupon peut être utilisé.

en: Select this Employee
fr_FR: Sélectionnez ce collaborateur

en: Select this employee
fr_FR: Sélectionnez ce collaborateur

en: Select your Square Location
fr_FR: Sélectionnez votre point de vente Square

en: Selected
fr_FR: Sélectionnée

en: Selected Customers
fr_FR: Clients sélectionnés

en: Selected extras
fr_FR: Prestations complémentaires sélectionnées

en: Selected extras details
fr_FR: Détails des prestations complémentaires sélectionnées

en: Selected services
fr_FR: Services sélectionnés

en: Semicolon (;)
fr_FR: Point-virgule (;)

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send Access Link
fr_FR: Envoyer le lien d'accès

en: Send Reset Link
fr_FR: Envoyer le lien de réinitialisation

en: Send after appointment
fr_FR: Envoyer après le rendez-vous

en: Send after event
fr_FR: Envoyer après l'événement

en: Send all SMS messages to additional numbers
fr_FR: Envoyer tous les SMS à des numéros supplémentaires

en: Send all notifications to additional addresses
fr_FR: Envoyer toutes les notifications à des adresses supplémentaires

en: Send appointment notifications directly via WhatsApp.
fr_FR: Envoyez des notifications de rendez-vous directement via WhatsApp.

en: Send at
fr_FR: Envoyer à

en: Send custom fields info for each customer separately
fr_FR: Envoyer des informations sur les champs personnalisés pour chaque client séparément

en: Send event invitation email
fr_FR: Envoyer un e-mail d'invitation à un événement

en: Send invoice
fr_FR: Envoyer la facture

en: Send invoice to customer by default
fr_FR: Envoyer la facture au client par défaut

en: Send only this notification
fr_FR: Envoyer uniquement cette notification

en: Send personalized email and SMS notifications tailored to your business.
fr_FR: Envoyez des notifications personnalisées par e-mail et SMS adaptées à votre entreprise.

en: Send to e-mail
fr_FR: Envoyer par e-mail

en: Send your customer data to Mailchimp quickly and effortlessly.
fr_FR: Envoyez rapidement et facilement les données de vos clients à Mailchimp.

en: Sender ID supports up to 11 characters
fr_FR: L'identifiant de l'expéditeur peut contenir jusqu'à 11 caractères

en: Sent
fr_FR: Envoyé

en: Separate-row export
fr_FR: Exportation ligne par ligne

en: Service/Event
fr_FR: Service/Événement

en: Service Categories
fr_FR: Catégories de services

en: Service Category
fr_FR: Catégorie de service

en: Service Desc
fr_FR: Description du service

en: Service ID
fr_FR: ID du service

en: Service Info
fr_FR: Informations sur le service

en: Service Input Field
fr_FR: Champ de saisie de service

en: Service Price
fr_FR: Prix du service

en: Service Selection
fr_FR: Sélection de service

en: Service Subtotal
fr_FR: Sous-total du service

en: Service capacity
fr_FR: Capacité du service

en: Service description
fr_FR: Description du service

en: Service details
fr_FR: Détails du service

en: Service duration
fr_FR: Durée du service

en: Service employees list
fr_FR: Liste des collaborateurs du service

en: Service has been added.
fr_FR: Le service a été ajouté.

en: Service has been deleted.
fr_FR: Le service a été supprimé.

en: Service has been hidden.
fr_FR: Le service a été masqué.

en: Service has been updated.
fr_FR: Le service a été mis à jour.

en: Service info
fr_FR: Informations sur le service

en: Service information
fr_FR: Descriptif du service

en: Service is now visible.
fr_FR: Le service est désormais visible.

en: Service location
fr_FR: Lieu du service

en: Service name
fr_FR: Nom du service

en: Service or event description
fr_FR: Description du service ou de l'événement

en: Service or event name
fr_FR: Nom du service ou de l'événement

en: Service packages overview
fr_FR: Aperçu des offres de packs

en: Service price
fr_FR: Prix du service

en: Services
fr_FR: Prestations de service

en: Services Desc
fr_FR: Description des services

en: Services and packages overview
fr_FR: Aperçu des services et des packs

en: Services have been reordered.
fr_FR: Les services ont été réorganisés.

en: Services list, Appointments
fr_FR: Liste des services, Rendez-vous

en: Set Limit
fr_FR: Fixer une limite

en: Set Minimum
fr_FR: Définir le minimum

en: Set Password
fr_FR: Définir le mot de passe

en: Set a maximum number of people a customer can add when booking.
fr_FR: Définissez le nombre maximum de personnes qu'un client peut ajouter lors de la réservation.

en: Set coupons to be case insensitive
fr_FR: Définir les coupons comme insensibles à la casse

en: Set different prices for specific days, times, or custom dates.
fr_FR: Définissez différents prix pour des jours, des heures ou des dates spécifiques.

en: Set dynamic pricing for services based on various conditions.
fr_FR: Définissez des tarifs dynamiques pour les services en fonction de diverses conditions.

en: Set event period first to enable pricing by date range.
fr_FR: Définissez d'abord la période de l'événement pour activer la tarification par plage de dates.

en: Set flexible ticket pricing with categories and date-based ranges to maximize accessibility and revenue.
fr_FR: Définissez des tarifs flexibles pour vos billets en fonction de catégories et de plages de dates afin d'optimiser l'accessibilité et les revenus.

en: Set individual time zones for employees so availability and bookings are shown correctly for clients worldwide.
fr_FR: Configurez les fuseaux horaires individuels des collaborateurs afin que leur disponibilité et leurs réservations soient correctement affichées pour les clients du monde entier.

en: Set metadata and description
fr_FR: Définir les métadonnées et la description

en: Set minimum
fr_FR: Définir le minimum

en: Set options, colors and labels for booking form
fr_FR: Définissez les options, les couleurs et les étiquettes pour le formulaire de réservation

en: Set pricing based on the number of people in the booking.
fr_FR: Définissez les tarifs en fonction du nombre de personnes dans la réservation.

en: Set the description that will appear in the calendar event. You can use placeholders available on the Notifications page.
fr_FR: Définissez la description qui apparaîtra dans l'événement du calendrier. Vous pouvez utiliser les espaces réservés disponibles sur la page Notifications.

en: Set the event period first to enable pricing by date range.
fr_FR: Définissez d'abord la période de l'événement pour activer la tarification par plage de dates.

en: Set the maximum number of busy events retrieved from calendar to block bookings in Amelia.
fr_FR: Définissez le nombre maximal d'événements occupés récupérés à partir du calendrier pour bloquer les réservations dans Amelia.

en: Set the maximum number of people allowed per appointment for this service.
fr_FR: Définissez le nombre maximum de personnes autorisées par rendez-vous pour ce service.

en: Set the number of approved bookings after which the customer will automatically receive the coupon in a notification. Note: To enable this, the coupon placeholder must be included in the notification template.
fr_FR: Définissez le nombre de réservations approuvées après lequel le client recevra automatiquement le coupon dans une notification. Remarque : pour activer cette fonctionnalité, le paramètre fictif du coupon doit être inclus dans le modèle de notification.

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to cancel the appointment.
fr_FR: Définissez l'heure avant le rendez-vous à laquelle les clients ne <br/> pourront pas annuler le rendez-vous.

en: Set the title that will appear in the calendar event. You can use placeholders available on the Notifications page.
fr_FR: Définissez le titre qui apparaîtra dans l'événement du calendrier. Vous pouvez utiliser les espaces réservés disponibles sur la page Notifications.

en: Set this option if you want to limit the number of appointments that an employee can have daily no matter how many appointments ‘fit’ inside the working hours
fr_FR: Définissez cette option si vous souhaitez limiter le nombre de rendez-vous qu'un collaborateur peut avoir quotidiennement, quel que soit le nombre de rendez-vous « compris » pendant les heures de travail

en: Set up
fr_FR: Configurer

en: Set up Calendar layout and Recurring popup options
fr_FR: Configurer la mise en page du calendrier et les options contextuelles récurrentes

en: Set up Content, Buttons and Labels
fr_FR: Configuration du contenu, des boutons et des étiquettes

en: Set up Employees selection options
fr_FR: Configurer les options de sélection des collaborateurs

en: Set up Labels and Buttons
fr_FR: Configuration des étiquettes et des boutons

en: Set up Location, Images, Filters, Capacity, Price, and Status visibility options
fr_FR: Configurer les options de visibilité relatives au lieu, aux images, aux filtres, à la capacité, au prix et à l'état

en: Set up Locations selection options
fr_FR: Configurer les options de sélection des lieux

en: Set up Package detailed view
fr_FR: Configurer la vue détaillée du pack

en: Set up Service detailed view
fr_FR: Vue détaillée de la configuration du service

en: Set up Services, Locations, Employees selection options
fr_FR: Configurer les options de sélection des services, des lieux et des collaborateurs

en: Set up Services and Packages view
fr_FR: Configuration de la vue des services et des packs

en: Set up Services selection options
fr_FR: Configurer les options de sélection des services

en: Set up Services view
fr_FR: Configuration de la vue Services

en: Set up Sidebar visibility and its content
fr_FR: Configurer la visibilité de la barre latérale et son contenu

en: Set up button type and labels
fr_FR: Configurer le type de bouton et les étiquettes

en: Set up button types and labels
fr_FR: Configuration des types de boutons et des étiquettes

en: Set up categories cards
fr_FR: Configurer des cartes de catégories

en: Set up display options and labels
fr_FR: Configuration des options d'affichage et des étiquettes

en: Set up labels
fr_FR: Configurer des étiquettes

en: Set up labels and buttons
fr_FR: Configuration des étiquettes et des boutons

en: Set up visibility, button type and labels
fr_FR: Configuration de la visibilité, du type de bouton et des étiquettes

en: Set up visibility and labels
fr_FR: Configurer la visibilité et les étiquettes

en: Set up visibility and labels of ticket selection
fr_FR: Configurer la visibilité et les étiquettes de la sélection des billets

en: Set your Google Map API Key in General Settings
fr_FR: Définissez votre clé d'API Google Map dans les paramètres généraux

en: Setting up days off
fr_FR: Configuration des jours de congé

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings have been saved.
fr_FR: Les paramètres ont été enregistrés.

en: Shared
fr_FR: Partagé

en: Shared Pool
fr_FR: Pool partagé

en: Shared capacity across services
fr_FR: Capacité partagée entre les services

en: Shared category capacity
fr_FR: Capacité de catégorie partagée

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Show All
fr_FR: Afficher tout

en: Show All Periods
fr_FR: Afficher toutes les périodes

en: Show Less Periods
fr_FR: Afficher moins de périodes

en: Show Type
fr_FR: Afficher le type

en: Show all categories
fr_FR: Afficher toutes les catégories

en: Show all employees
fr_FR: Afficher tous les collaborateurs

en: Show all events
fr_FR: Afficher tous les événements

en: Show all locations
fr_FR: Afficher tous les lieux

en: Show all packages
fr_FR: Afficher tous les packs

en: Show all services
fr_FR: Afficher tous les services

en: Show all tags
fr_FR: Afficher tous les tags

en: Show booking slots in client's time zone
fr_FR: Afficher les créneaux de réservation dans le fuseau horaire du client

en: Show bookings
fr_FR: Afficher les réservations

en: Show catalog of all categories
fr_FR: Afficher le catalogue de toutes les catégories

en: Show checkout form
fr_FR: Afficher le formulaire de paiement

en: Show coupon
fr_FR: Afficher le coupon

en: Show customer information form
fr_FR: Afficher le formulaire d'informations client

en: Show employee
fr_FR: Afficher les collaborateurs

en: Show event
fr_FR: Afficher l'événement

en: Show event on site
fr_FR: Afficher l'événement sur place

en: Show from date
fr_FR: Afficher à partir de la date

en: Show in Amelia Popup
fr_FR: Afficher dans Amelia Popup

en: Show less
fr_FR: Afficher moins

en: Show location
fr_FR: Afficher l'emplacement

en: Show more
fr_FR: Afficher plus

en: Show on website
fr_FR: Afficher sur le site web

en: Show package
fr_FR: Afficher le paquet

en: Show recurring events
fr_FR: Afficher les événements récurrents

en: Show resource
fr_FR: Afficher la ressource

en: Show service
fr_FR: Afficher le service

en: Show single Event details on the page
fr_FR: Afficher les détails d'un seul événement sur la page

en: Show specific categories
fr_FR: Afficher des catégories spécifiques

en: Show specific category
fr_FR: Afficher une catégorie spécifique

en: Show specific package
fr_FR: Afficher le pack spécifique

en: Show specific packages
fr_FR: Afficher les packs spécifiques

en: Show specific service
fr_FR: Afficher un service spécifique

en: Show specific services
fr_FR: Afficher des services spécifiques

en: Show tag
fr_FR: Afficher le tag

en: Show tax
fr_FR: Afficher la taxe

en: Show waiting list after booking is full
fr_FR: Afficher la liste d'attente une fois la réservation complète

en: Showcase your services in stylish card layouts. Easily organize them by category and tailor the appearance to match your brand.
fr_FR: Présentez vos services dans des mises en page élégantes. Organisez-les facilement par catégorie et personnalisez leur apparence pour qu'elles correspondent à votre marque.

en: Showing
fr_FR: Afficher

en: Sidebar
fr_FR: Barre latérale

en: Sign In
fr_FR: Connectez-vous

en: Sign In to Mailchimp
fr_FR: Connectez-vous à Mailchimp

en: Sign Out of Mailchimp
fr_FR: Se déconnecter de Mailchimp

en: Sign in as
fr_FR: Se connecter en tant que

en: Sign in with Google
fr_FR: Se connecter avec Google

en: Sign in with Outlook
fr_FR: Se connecter avec Outlook

en: Sign out from Google
fr_FR: Se déconnecter de Google

en: Sign out from Outlook
fr_FR: Se déconnecter d’Outlook

en: Simple, secure payments powered by Barion.
fr_FR: Paiements simples et sécurisés grâce à Barion.

en: Simplify communication with customizable messages for both customers and employees
fr_FR: Simplifiez la communication grâce à des messages personnalisables destinés à la fois aux clients et aux collaborateurs.

en: Single-row export
fr_FR: Exportation sur une seule ligne

en: Single Ticket
fr_FR: Billet unique

en: Single booking
fr_FR: Réservation unique

en: Skip Categories step
fr_FR: Ignorer l'étape Catégories

en: Skip Import
fr_FR: Ignorer l'importation

en: Skip packages and continue with the selected service
fr_FR: Ignorez les packs et continuez avec la prestation sélectionnée

en: Social login setup
fr_FR: Configuration de la connexion aux réseaux sociaux

en: Some employees assigned to this event are not connected to Zoom. Please go to their profiles and connect them to Zoom to use this integration properly.
fr_FR: Certains collaborateurs affectés à cet événement ne sont pas connectés à Zoom. Veuillez vous rendre sur leur profil et les connecter à Zoom afin d'utiliser correctement cette intégration.

en: Some employees assigned to this service are not connected to Zoom. Please go to their profiles and connect them to Zoom to use this integration properly.
fr_FR: Certains collaborateurs affectés à ce service ne sont pas connectés à Zoom. Veuillez vous rendre sur leur profil et les connecter à Zoom afin d'utiliser correctement cette intégration.

en: Some of the desired slots are busy. We offered you the nearest time slots instead.
fr_FR: Certains des créneaux souhaités sont occupés. Nous vous avons proposé les plages horaires les plus proches à la place.

en: Some payment methods cannot be used together due to compatibility rules
fr_FR: Certaines méthodes de paiement ne peuvent pas être utilisées ensemble en raison de règles de compatibilité.

en: Some records have an incorrect format.
fr_FR: Certains enregistrements ont un format incorrect.

en: Sorry, there was an error creating a payment link. Please try again later.
fr_FR: Désolé, une erreur s'est produite lors de la création d'un lien de paiement. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Sorry, there was an error processing your payment. Please try again later.
fr_FR: Désolé, une erreur s'est produite lors du traitement de votre paiement. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Sorry, there was an error while adding booking to WooCommerce cart.
fr_FR: Désolé, une erreur s'est produite lors de l'ajout de la réservation au panier WooCommerce.

en: Sort
fr_FR: Trier

en: Space-comma
fr_FR: Espace-virgule

en: Space-dot
fr_FR: Espace-point

en: Special Days
fr_FR: Journées spéciales

en: Special characters are not allowed
fr_FR: Les caractères spéciaux ne sont pas autorisés

en: Special days
fr_FR: Jours spéciaux

en: Specific Date
fr_FR: Date spécifique

en: Specific Date & Time
fr_FR: Date et heure spécifiques

en: Specific date
fr_FR: Date spécifique

en: Specific date & time
fr_FR: Date et heure spécifiques

en: Spot
fr_FR: Place

en: Spots
fr_FR: Lieux

en: Spots capacity
fr_FR: Capacité des places

en: Square
fr_FR: Carré

en: Square account successfully disconnected
fr_FR: Compte Square déconnecté avec succès

en: Square payment link
fr_FR: Lien de paiement Square

en: Staff
fr_FR: Personnel

en: Standard Account
fr_FR: Compte standard

en: Start
fr_FR: Démarrer

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: Start Scanner
fr_FR: Démarrer le scanner

en: Start Time
fr_FR: Horaire de début

en: Start Zoom
fr_FR: Démarrer Zoom

en: Start Zoom Meeting
fr_FR: Démarrer la réunion Zoom

en: Start date
fr_FR: Date de début

en: Start scanner
fr_FR: Démarrer le scanner

en: Start time
fr_FR: Heure de début

en: Status
fr_FR: Statut

en: Status:
fr_FR: Statut :

en: Status Asc
fr_FR: Statut Asc

en: Status Desc
fr_FR: Statut Desc

en: Step-By-Step Booking Wizard gives your customers the option to choose everything about the booking in a few steps
fr_FR: L'assistant de réservation étape par étape donne à vos clients la possibilité de tout choisir concernant la réservation en quelques étapes

en: Step-by-Step booking view guides the customers through several steps in order to make their bookings.
fr_FR: La vue des réservations étape par étape guide les clients à travers plusieurs étapes pour effectuer leurs réservations.

en: Step Booking
fr_FR: Étape de réservation

en: Step By Step Booking Form
fr_FR: Formulaire de réservation étape par étape

en: Step Popups
fr_FR: Fenêtres contextuelles de l'étape

en: Steps
fr_FR: Étapes

en: Stop Scanner
fr_FR: Stopper le scanner

en: Stop scanner
fr_FR: Arrêter le scanner

en: Stripe Account
fr_FR: Compte Stripe

en: Stripe Connect
fr_FR: Connexion Stripe

en: Stripe payment link
fr_FR: Lien de paiement Stripe

en: Sub Steps
fr_FR: Sous-étapes

en: Sub step title
fr_FR: Titre de la sous-étape

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Subject placeholders
fr_FR: Espaces réservés pour les sujets

en: Subscribe to our mailing list
fr_FR: Inscrivez-vous à notre liste de diffusion

en: Subtotal
fr_FR: Sous-total

en: Subtotal:
fr_FR: Sous-total :

en: Success
fr_FR: Succès

en: Successful cancellation redirect URL
fr_FR: URL de redirection en cas d'annulation réussie

en: Successfully added booking
fr_FR: Réservation ajoutée avec succès

en: Suggest closest available date
fr_FR: Suggérer la date la plus proche disponible

en: Suggest next available date
fr_FR: Suggérer la prochaine date disponible

en: Suggest previous available date
fr_FR: Suggérer la date de disponibilité précédente

en: Sum of payments
fr_FR: Somme des paiements

en: Summary
fr_FR: Résumé

en: Sun
fr_FR: Dimanche

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Support
fr_FR: Assistance

en: Support Amelia by displaying a backlink
fr_FR: Soutenez Amelia en affichant un lien retour

en: Switch Camera
fr_FR: Changer de caméra

en: Sync with
fr_FR: Synchronisation avec

en: Sync your Stripe Connect account for effortless payments and seamless payouts.
fr_FR: Synchronisez votre compte Stripe Connect pour des paiements sans effort et des versements fluides.

en: Sync your and your employees' personal and professional events by connecting Google calendars.
fr_FR: Synchronisez vos événements personnels et professionnels ainsi que ceux de vos collaborateurs en connectant vos calendriers Google.

en: Sync your schedule with your personal Apple Calendar to prevent double bookings.
fr_FR: Synchronisez votre agenda avec votre calendrier Apple personnel pour éviter les doublons.

en: Sync your schedule with your personal Google Calendar to prevent double bookings.
fr_FR: Synchronisez votre agenda avec votre calendrier Google personnel pour éviter les doubles réservations.

en: Sync your schedule with your personal Outlook Calendar to prevent double bookings.
fr_FR: Synchronisez votre agenda avec votre calendrier Outlook personnel pour éviter les doubles réservations.

en: Table settings have been updated.
fr_FR: Les paramètres du tableau ont été mis à jour.

en: Tabs (All / Packages / Services)
fr_FR: Onglets (Tous / Packs / Services)

en: Tag
fr_FR: Étiquette

en: Tags
fr_FR: Étiquettes

en: Tax
fr_FR: Taxe

en: Tax amount
fr_FR: Total des taxes

en: Tax details
fr_FR: Détails de la taxe

en: Tax has been added.
fr_FR: La taxe a été ajoutée.

en: Tax has been deleted.
fr_FR: La taxe a été supprimée.

en: Tax has been hidden.
fr_FR: La taxe a été masquée.

en: Tax has been updated.
fr_FR: La taxe a été mise à jour.

en: Tax is now visible.
fr_FR: La taxe est désormais visible.

en: Tax rate
fr_FR: Taux de TVA

en: Tax rate name
fr_FR: Nom du taux d'imposition

en: Tax will be excluded from price calculation and showed separately.
fr_FR: Les taxes seront exclues du calcul du prix et indiquées séparément.

en: Tax will be included in price calculation.
fr_FR: La taxe sera incluse dans le calcul du prix.

en: Taxes overview
fr_FR: Aperçu des taxes

en: Template name
fr_FR: Nom du modèle

en: Test API key
fr_FR: Clé API de test

en: Test SMS sent successfully.
fr_FR: Test SMS envoyé avec succès.

en: Test WhatsApp
fr_FR: Tester WhatsApp

en: Test WhatsApp message sent successfully
fr_FR: Message WhatsApp de test envoyé avec succès

en: Test client ID
fr_FR: ID du client test

en: Test email
fr_FR: E-mail test

en: Test email sent successfully.
fr_FR: E-mail de test envoyé avec succès.

en: Test mode
fr_FR: Mode test

en: Test publishable key
fr_FR: Tester la clé publiable

en: Test secret
fr_FR: Secret de test

en: Test secret Key
fr_FR: Clé secrète de test

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text:
fr_FR: Texte :

en: Text Mode
fr_FR: Mode texte

en: Text area
fr_FR: Zone de texte

en: Text content
fr_FR: Contenu textuel

en: Thank you! Your booking is completed.
fr_FR: Merci ! Votre réservation est terminée.

en: Thank you! Your booking is completed and now is pending confirmation.
fr_FR: Merci ! Votre réservation est terminée et est en attente de confirmation.

en: The appointment can't be rescheduled.
fr_FR: Le rendez-vous ne peut pas être reporté.

en: The coupon field is mandatory
fr_FR: Le champ du code de réduction est obligatoire

en: The coupon you entered is not valid
fr_FR: Le code de réduction que vous avez saisi n'est pas valable

en: The currency in Amelia does not match the currency of your chosen Square location
fr_FR: La devise dans Amelia ne correspond pas à la devise de l’emplacement Square que vous avez choisi

en: The customer didn’t provide an email address, so the invoice couldn’t be sent.
fr_FR: Le client n'a pas fourni d'adresse e-mail, la facture n'a donc pas pu être envoyée.

en: The first row should not contain column names.
fr_FR: La première ligne ne doit pas contenir de noms de colonnes.

en: The message body must be configured in the Facebook Developers settings.
fr_FR: Le corps du message doit être configuré dans les paramètres Facebook Developers.

en: The message header must be configured in the Facebook Developers settings. The character limit is 60 characters after placeholders are replaced.
fr_FR: L'en-tête du message doit être configuré dans les paramètres Facebook Developers. La limite est de 60 caractères après remplacement des espaces réservés.

en: The original booking forms—Step-by-Step, Catalog, Event List, and Event Calendar—feature basic customization and label changes, serving as the foundation for our newer versions.
fr_FR: Les formulaires de réservation originaux (étape par étape, catalogue, liste des événements et calendrier des événements) comportent une personnalisation de base et des modifications d'étiquette, servant de base à nos nouvelles versions.

en: The package is time-limited to
fr_FR: Le pack est limité dans le temps à

en: The payment will be done on-site.
fr_FR: Le paiement sera effectué sur place.

en: The price will multiply by the number of people/spots
fr_FR: Le prix sera multiplié par le nombre de personnes/places

en: The proposed date and time are different from your selected pattern due to unavailable time slots on the expected date and time.
fr_FR: La date et l'heure proposées diffèrent du modèle que vous avez sélectionné en raison de la disponibilité limitée des créneaux horaires à la date et à l'heure prévues.

en: The proposed date is different from your selected pattern due to unavailable time slots on the expected date.
fr_FR: La date proposée diffère du modèle que vous avez sélectionné en raison de la disponibilité limitée des créneaux horaires à la date prévue.

en: The proposed time is different from your selected pattern due to unavailable time slots at the expected time.
fr_FR: L'heure proposée diffère du modèle que vous avez sélectionné en raison de la disponibilité limitée des créneaux horaires à l'heure prévue.

en: The purchase code is invalid or it has expired
fr_FR: Le code d'achat n'est pas valide ou il a expiré

en: The refund amount will be
fr_FR: Le montant du remboursement sera

en: The remaining balance can be paid on-site or through a payment link.
fr_FR: Le solde restant peut être réglé sur place ou via un lien de paiement.

en: The resource name is only visible to you and won't appear during booking. It's used for internal management purposes.
fr_FR: Le nom de la ressource n'est visible que par vous et n'apparaîtra pas lors de la réservation. Il est utilisé à des fins de gestion interne.

en: The resource quantity is counted separately for each selected location.
fr_FR: La quantité de ressources est comptée séparément pour chaque emplacement sélectionné.

en: The resource quantity is counted separately for each selected service.
fr_FR: La quantité de ressources est comptée séparément pour chaque service sélectionné.

en: The resource quantity is shared across all selected services, employees, and locations.
fr_FR: La quantité de ressources est partagée entre tous les services, collaborateurs et sites sélectionnés.

en: The rest of the appointments can be booked later on the Customers panel.
fr_FR: Les autres rendez-vous peuvent être réservés ultérieurement sur la page du compte Client.

en: The time slot step defined here will apply to all time slots across the plugin.
fr_FR: Le pas de temps défini ici s'appliquera à tous les pas de temps du plugin.

en: The time slot you tried to reschedule to is not available. Please select a different time slot for the selected date.
fr_FR: Le créneau horaire que vous avez essayé de reprogrammer n'est pas disponible. Veuillez sélectionner un autre créneau horaire pour la date choisie.

en: The total number of people for the booking.
fr_FR: Le nombre total de personnes pour la réservation.

en: The total number of persons ({approvedPersonsCount}) exceeds the maximum capacity of {maxAppointmentCapacity}.
fr_FR: Le nombre total de personnes ({approvedPersonsCount}) dépasse la capacité maximale de l'{maxAppointmentCapacity}.

en: The total number of persons ({waitingPersonsCount}) exceeds the maximum waiting list capacity of {waitingListMaxCapacity}.
fr_FR: Le nombre total de personnes ({waitingPersonsCount}) dépasse la capacité maximale de la liste d'attente de {waitingListMaxCapacity}.

en: There are no attendees yet...
fr_FR: Il n'y a pas encore de participants...

en: There are no booked appointments for this package.
fr_FR: Il n'y a pas de rendez-vous réservés pour ce forfait.

en: There are no days off yet...
fr_FR: Il n'y a pas encore de jour off...

en: There are no future events scheduled. Please create a new event.
fr_FR: Il n'y a pas d'événements prévus. Veuillez créer un nouvel événement.

en: There are no packages. Please create a new package.
fr_FR: Il n'y a pas de paquets. Veuillez créer un nouveau paquet.

en: There are no results...
fr_FR: Il n'y a aucun résultat...

en: There are no special days yet...
fr_FR: Il n'y a pas encore de jour spécial...

en: There are no upcoming events for this period
fr_FR: Il n'y a aucun événement à venir pour cette période

en: There are upcoming appointments for the {service} service.
fr_FR: Il y a des rendez-vous à venir pour le service {service}.

en: There is an event in Google/Outlook Calendar that overlaps this one for a specific employee, are you sure you want to create another one?
fr_FR: Il y a un événement dans le calendrier Google/Outlook qui chevauche celui-ci pour un collaborateur en particulier. Êtes-vous sûr de vouloir en créer un autre ?

en: These employees will receive the package purchased e-mail notification when it is purchased without any appointments booked.
fr_FR: Ces collaborateurs recevront la notification par e-mail de l'achat du pack lorsqu'il sera acheté sans qu'aucun rendez-vous n'ait été pris.

en: Third
fr_FR: Troisième

en: Third {day}
fr_FR: Troisième {day}

en: This & Future
fr_FR: Ceci et l'avenir

en: This Only
fr_FR: Ceci uniquement

en: This booking is part of a package deal
fr_FR: Cette réservation fait partie d’un pack

en: This category has services with {count} past appointment. | This category has services with {count} past appointments.
fr_FR: Cette catégorie comprend des services avec {count} rendez-vous passés. | Cette catégorie comprend des services avec {count} rendez-vous passés.

en: This change will lead to a price increase for certain bookings. Do you want payment links to be created?
fr_FR: Ce changement entraînera une augmentation des prix pour certaines réservations. Souhaitez-vous que des liens de paiement soient créés ?

en: This charge type will not be be used when booking multiple appointments (cart feature or recurring feature) OR when booking event with multiple employees.
fr_FR: Ce type de frais ne sera pas utilisé lors de la réservation de plusieurs rendez-vous (fonction panier ou fonction récurrente) OU lors de la réservation d'un événement impliquant plusieurs collaborateurs.

en: This coupon has expired
fr_FR: Ce coupon de réduction a expiré

en: This coupon is not valid anymore
fr_FR: Ce coupon de réduction n'est plus valide

en: This email is already in use. Please enter a different email address.
fr_FR: Cette adresse e-mail est déjà utilisée. Veuillez saisir une autre adresse e-mail.

en: This employee is the only one assigned to {service}.
fr_FR: Ce collaborateur est le seul affecté à {service}.

en: This field is required
fr_FR: Ce champ est requis

en: This field is required.
fr_FR: Ce champ est obligatoire.

en: This file is forbidden for upload
fr_FR: Le téléchargement de ce fichier est interdit

en: This is a unique security token. Copy it into the 'Verify token' field in WhatsApp when creating a webhook.
fr_FR: Il s'agit d'un jeton de sécurité unique. Copiez-le dans le champ « Vérifier le jeton » dans WhatsApp lors de la création d'un webhook.

en: This is recurring event
fr_FR: Il s'agit d'un événement récurrent

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Apple. Add this URI to your Apple project credentials under 'Redirect URIs'.
fr_FR: Il s'agit du chemin d'accès dans votre application vers lequel les utilisateurs seront redirigés après s'être authentifiés auprès d'Apple. Ajoutez cet URI à vos identifiants de projet Apple sous « Redirect URIs » (URI de redirection).

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Google. Add this URI to your Google project credentials under 'Authorized redirect URIs'.
fr_FR: Il s'agit du chemin d'accès dans votre application vers lequel les utilisateurs seront redirigés après s'être authentifiés auprès de Google. Ajoutez cet URI à vos informations d'identification de projet Google sous « URI de redirection autorisés ».

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Outlook. Add this URI to the 'Redirect URIs' section in your Outlook application settings.
fr_FR: Il s'agit du chemin d'accès dans votre application vers lequel les utilisateurs seront redirigés après s'être authentifiés avec Outlook. Ajoutez cet URI à la section « Redirect URIs » (URI de redirection) dans les paramètres de votre application Outlook.

en: This limit is based on the customer's email address.
fr_FR: Cette limite est basée sur l'adresse e-mail du client.

en: This location has {count} service connected to it. | This location has {count} services connected to it.
fr_FR: Cet emplacement est connecté au service {count}. | Cet emplacement est connecté aux services {count}.

en: This message is sent when a customer replies via WhatsApp, informing them that responses via WhatsApp are not supported.
fr_FR: Ce message est envoyé lorsqu'un client répond via WhatsApp, pour l'informer que les réponses via WhatsApp ne sont pas prises en charge.

en: This notification requires a cron job. Add the line below to your cron configuration.
fr_FR: Cette notification nécessite une tâche cron. Ajoutez la ligne ci-dessous à votre configuration cron.

en: This option requires adding the payment link placeholder to your message templates.
fr_FR: Cette option nécessite l'ajout d'un espace réservé pour le lien de paiement dans vos modèles de message.

en: This package deal will expire in
fr_FR: Ce pack expirera dans

en: This package has
fr_FR: Ce pack contient

en: This package has {count} appointment in the future. | This package has {count} appointments in the future.
fr_FR: Ce paquet a un rendez-vous {count} dans le futur. | Ce paquet a des rendez-vous {count} dans le futur.

en: This package has {count} appointment in the past. | This package has {count} appointments in the past.
fr_FR: Ce paquet a déjà été utilisé dans le pass {count}. | Ce paquet a déjà été utilisé dans le pass {count}.

en: This placeholder's content will be applied wherever it is used.
fr_FR: Le contenu de cet espace réservé sera appliqué partout où il est utilisé.

en: This service does not have any extras
fr_FR: Ce service ne comporte aucune prestation complémentaire

en: This service has {count} appointment in the past. | This service has {count} appointments in the past.
fr_FR: Ce service a déjà fait l'objet d'{count} s. | Ce service a déjà fait l'objet d'{count} s.

en: This service is available for booking in purchased package. Are you sure you want to delete this service?
fr_FR: Ce service est disponible à la réservation dans le forfait acheté. Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce service ?

en: This service is available in a Package
fr_FR: Ce service est disponible en pack

en: This service is available in a package
fr_FR: Ce service est disponible dans un pack

en: This time slot is no longer available. Please select a different time.
fr_FR: Ce créneau horaire n'est plus disponible. Veuillez sélectionner un autre créneau.

en: This user has bookings in purchased package.. Are you sure you want to delete this user?
fr_FR: Cet utilisateur a des réservations dans le forfait acheté. Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet utilisateur ?

en: This user has {count} appointment in the past. | This user has {count} appointments in the past.
fr_FR: Cet utilisateur a eu un rendez-vous {count} dans le passé. | Cet utilisateur a eu des rendez-vous {count} dans le passé.

en: This user is an attendee in future event. Are you sure you want to delete this user? | This user is an attendee in future events. Are you sure you want to delete this user?
fr_FR: Cet utilisateur est inscrit à un événement futur. Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet utilisateur ? | Cet utilisateur est inscrit à des événements futurs. Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet utilisateur ?

en: This widget shows monthly data instead of using the global date range.
fr_FR: Ce widget affiche les données mensuelles au lieu d'utiliser la plage de dates globale.

en: Thu
fr_FR: Jeudi

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Ticket ID
fr_FR: ID du ticket

en: Ticket Name
fr_FR: Nom du ticket

en: Ticket Type
fr_FR: Type de ticket

en: Ticket Types
fr_FR: Types de tickets

en: Ticket cannot be scanned for this date
fr_FR: Le billet ne peut pas être scanné pour cette date

en: Ticket code
fr_FR: Code du ticket

en: Ticket has already been scanned
fr_FR: Le billet a déjà été scanné

en: Ticket is valid
fr_FR: Ticket valide

en: Ticket name
fr_FR: Nom du ticket

en: Ticket not found
fr_FR: Ticket introuvable

en: Ticket not valid
fr_FR: Ticket non valide

en: Tickets
fr_FR: Billets

en: Tickets for events with attendees will not be updated
fr_FR: Les billets pour les événements auxquels participent des participants ne seront pas mis à jour

en: Time
fr_FR: Heure

en: Time(s):
fr_FR: Fois :

en: Time:
fr_FR: Heure :

en: Time Range:
fr_FR: Plage horaire :

en: Time Used Asc
fr_FR: Temps utilisé Asc

en: Time Used Desc
fr_FR: Temps utilisé Desc

en: Time frame
fr_FR: Période

en: Time needed after the appointment for rest, cleanup, or transition. During this period, the employee cannot be booked for any service.
fr_FR: Temps nécessaire après le rendez-vous pour se reposer, nettoyer ou effectuer la transition. Pendant cette période, le collaborateur ne peut être réservé pour aucun service.

en: Time needed before the appointment for preparation. During this period, the employee cannot be booked for any service.
fr_FR: Temps nécessaire avant le rendez-vous pour la préparation. Pendant cette période, le collaborateur ne peut être réservé pour aucun service.

en: Time slot is unavailable
fr_FR: Le créneau horaire n'est pas disponible

en: Time slots are unavailable
fr_FR: Les créneaux horaires ne sont pas disponibles

en: Time zone
fr_FR: Fuseau horaire

en: Times bought
fr_FR: Heures d’achat

en: Times used
fr_FR: Nombre d'utilisations

en: Timetable
fr_FR: Horaire

en: Timezone
fr_FR: Fuseau horaire

en: Tips & suggestions
fr_FR: Conseils et suggestions

en: To
fr_FR: À

en: To customer
fr_FR: Au client

en: To employee
fr_FR: Au collaborateur

en: To enable Google Maps, enter your Google Maps API key in the Google General Settings.
fr_FR: Pour activer Google Maps, entrez votre clé API Google Maps dans les paramètres généraux Google.

en: To receive automatic updates license activation is required. Please visit %s to activate Amelia.
fr_FR: Pour recevoir les mises à jour automatiques, l'activation de la licence est requise. Veuillez visiter %s pour activer Amelia.

en: To reschedule your appointment, select an available date time from the calendar, then click Confirm.
fr_FR: Pour reprogrammer votre rendez-vous, sélectionnez une date et une heure disponibles dans le calendrier, puis cliquez sur Confirmer.

en: To send a test SMS, please recharge your balance.
fr_FR: Pour envoyer un SMS test, veuillez recharger votre crédit.

en: To send a test email, please configure the 'Sender Email' in Notification Settings.
fr_FR: Pour envoyer un e-mail test, veuillez configurer l'« E-mail de l'expéditeur » dans les paramètres de notification.

en: To use WhatsApp notifications, connect your WhatsApp account in Settings.
fr_FR: Pour utiliser les notifications WhatsApp, connectez votre compte WhatsApp dans les paramètres.

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Toggle Sidebar
fr_FR: Réduire la barre latérale

en: Tomorrow
fr_FR: Demain

en: Torch off
fr_FR: Lampe éteinte

en: Torch on
fr_FR: Lampe allumée

en: Total Amount
fr_FR: Montant total

en: Total Amount:
fr_FR: Montant total:

en: Total Cost:
fr_FR: Coût total :

en: Total Number of People:
fr_FR: Nombre total de personnes :

en: Total Price
fr_FR: Prix total

en: Total Services Booked
fr_FR: Total des services réservés

en: Total appointments
fr_FR: Nombre total de rendez-vous

en: Total bookings
fr_FR: Total des réservations

en: Total capacity
fr_FR: Capacité totale

en: Total custom fields
fr_FR: Total des champs personnalisés

en: Total events
fr_FR: Nombre total d'événements

en: Total number of appointments
fr_FR: Nombre total de rendez-vous

en: Total number of people:
fr_FR: Nombre total de personnes :

en: Total payments
fr_FR: Total des paiements

en: Total people
fr_FR: Nombre total de personnes

en: Total price
fr_FR: Prix total

en: Total tickets
fr_FR: Nombre total de tickets

en: Track customers who miss appointments or events without sending notifications.
fr_FR: Suivez les clients qui manquent leurs rendez-vous ou leurs événements sans envoyer de notifications.

en: Trainers
fr_FR: Formateurs

en: Transaction #{count}
fr_FR: Transaction n°{count}

en: Transfer
fr_FR: Transfert

en: Transfer amount (%)
fr_FR: Montant du transfert (%)

en: Translate
fr_FR: Traduire

en: Trigger by attribute
fr_FR: Déclencheur par attribut

en: Trigger type
fr_FR: Type de déclencheur

en: Try adjusting your filters or search criteria to find the services you're looking for.
fr_FR: Essayez d'ajuster vos filtres ou vos critères de recherche pour trouver les services que vous recherchez.

en: Try adjusting your search to find what you are looking for.
fr_FR: Essayez d'ajuster votre recherche pour trouver ce que vous cherchez.

en: Tue
fr_FR: Mar

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Type:
fr_FR: Type :

en: Unable to deactivate plugin. Please try again later.
fr_FR: Impossible de désactiver le plug-in. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Unable to retrieve payments results
fr_FR: Impossible de récupérer les résultats des paiements

en: Unable to save custom fields positions
fr_FR: Impossible d'enregistrer les positions des champs personnalisés

en: Unavailable Time Slots
fr_FR: Créneaux horaires non disponibles

en: Unavailable time slots
fr_FR: Créneaux horaires indisponibles

en: Unblock
fr_FR: Débloquer

en: Unblock customer
fr_FR: Débloquer le client

en: Undelivered
fr_FR: Non livré

en: Unfortunately a server error occurred and your email was not sent.
fr_FR: Malheureusement, une erreur de serveur s'est produite et votre e-mail n'a pas été envoyé.

en: Unique (Location)
fr_FR: Unique (Emplacement)

en: Unit price
fr_FR: Prix unitaire

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en: Unsuccessful cancellation redirect URL
fr_FR: URL de redirection d'annulation infructueuse

en: Until
fr_FR: Jusqu'à

en: Until:
fr_FR: Jusqu'à :

en: Until when?
fr_FR: Jusqu'à quand ?

en: Upcoming
fr_FR: À venir

en: Upcoming appointments
fr_FR: Prochains rendez-vous

en: Upcoming events
fr_FR: Évènements à venir

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update Service Settings
fr_FR: Mettre à jour les paramètres du service

en: Update booking status automatically
fr_FR: Mettre à jour automatiquement le statut de la réservation

en: Update booking status to approved after succesfull payment from link
fr_FR: Mettre à jour le statut de la réservation pour qu'il soit approuvé après le paiement réussi via le lien

en: Update following
fr_FR: Mettre à jour les événements suivants

en: Update for All
fr_FR: Mise à jour pour tous

en: Update for all
fr_FR: Mise à jour pour tous

en: Updates
fr_FR: Mises à jour

en: Upgrade
fr_FR: Mise à niveau

en: Upload
fr_FR: Télécharger

en: Upload file here
fr_FR: Téléchargez le fichier ici

en: Upload image
fr_FR: Télécharger l'image

en: Usage
fr_FR: Utilisation

en: Usage limit
fr_FR: Limite d'utilisation

en: Use Global Colors
fr_FR: Utiliser des couleurs globales

en: Use custom fields as intake forms to collect customer information during booking.
fr_FR: Utilisez des champs personnalisés comme formulaires d'admission pour recueillir les informations des clients lors de la réservation.

en: Use service duration for booking a time slot
fr_FR: Utilisez la durée du service pour réserver un créneau horaire

en: Use this placeholder:
fr_FR: Utilisez cet espace réservé :

en: Used
fr_FR: Utilisé

en: Used coupon
fr_FR: Coupon de réduction déjà utilisé

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User Profile
fr_FR: Profil utilisateur

en: VAT
fr_FR: TVA

en: VAT info
fr_FR: Informations TVA

en: VAT number
fr_FR: Numéro de TVA

en: Valid Until:
fr_FR: Valable jusqu’au :

en: Valid first and last names are required fields.
fr_FR: Les champs « Prénom » et « Nom » sont obligatoires.

en: Valid until
fr_FR: Valable jusqu'au

en: Validate required custom fields in the backend
fr_FR: Valider les champs personnalisés obligatoires dans le backend

en: Validate ticket
fr_FR: Valider le ticket

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Verification expired. Please try again.
fr_FR: La vérification a expiré. Veuillez réessayer.

en: Videos
fr_FR: Vidéos

en: View
fr_FR: Voir

en: View All
fr_FR: Afficher tout

en: View Cart
fr_FR: Voir le panier

en: View Employees
fr_FR: Afficher les collaborateurs

en: View Less Packages
fr_FR: Afficher moins de packs

en: View More
fr_FR: Afficher plus

en: View More Packages
fr_FR: Afficher plus de packs

en: View all photos
fr_FR: Afficher toutes les photos

en: View appointments
fr_FR: Afficher les rendez-vous

en: View booking
fr_FR: Voir la réservation

en: View employees
fr_FR: Afficher les collaborateurs

en: View events
fr_FR: Afficher les événements

en: View in Package
fr_FR: Voir dans le pack

en: View invoice
fr_FR: Afficher la facture

en: View less packages
fr_FR: Voir moins de pack

en: View message
fr_FR: Voir le message

en: View more
fr_FR: Afficher plus

en: View more packages
fr_FR: Voir plus de packs

en: View packages
fr_FR: Afficher les paquets

en: View pricing for
fr_FR: Voir les tarifs pour

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: Visible at
fr_FR: Visible à

en: Waiting
fr_FR: En attente

en: Waiting for payment
fr_FR: En attente du paiement

en: Waiting list
fr_FR: Liste d'attente

en: Waiting list capacity
fr_FR: Capacité de la liste d'attente

en: Waiting list capacity must be at least 1
fr_FR: La capacité de la liste d'attente doit être d'au moins 1.

en: Waiting list is empty
fr_FR: La liste d'attente est vide

en: Warning
fr_FR: Avertissement

en: Watch on YouTube
fr_FR: Regarder sur YouTube

en: We'll notify you if a spot opens up.
fr_FR: Nous vous informerons si une place se libère.

en: We'll notify you if a spot opens up and your booking is approved.
fr_FR: Nous vous informerons si une place se libère et que votre réservation est approuvée.

en: We've prepared a .csv file with the customers that were not imported. After fixing the issues, you can try again.
fr_FR: Nous avons préparé un fichier .csv contenant les clients qui n'ont pas été importés. Une fois les problèmes résolus, vous pouvez réessayer.

en: Webhooks setup
fr_FR: Configuration des webhooks

en: Website
fr_FR: Site Web

en: Wed
fr_FR: Mercredi

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Week
fr_FR: Semaine

en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

en: Weeks
fr_FR: Semaines

en: Welcome Back
fr_FR: Bon retour

en: Wellness
fr_FR: Bien-être

en: What's New
fr_FR: Nouveautés

en: WhatsApp Not Connected
fr_FR: WhatsApp non connecté

en: WhatsApp auto-reply message
fr_FR: Message de réponse automatique WhatsApp

en: WhatsApp business account ID
fr_FR: Identifiant du compte professionnel WhatsApp

en: WhatsApp history
fr_FR: Historique WhatsApp

en: WhatsApp settings
fr_FR: Paramètres WhatsApp

en: WhatsApp setup
fr_FR: Configuration de WhatsApp

en: WhatsApp webhook callback URL
fr_FR: URL de rappel du webhook WhatsApp

en: WhatsApp webhook verify token
fr_FR: Jeton de vérification du webhook WhatsApp

en: When disabled, the employee chosen during the first booking will be used for this service throughout the entire package.
fr_FR: Lorsque cette option est désactivée, le collaborateur choisi lors de la première réservation sera utilisé pour ce service tout au long du forfait.

en: When enabled, all entities (services, employees, locations, packages, and tags) load as soon as the page opens, instead of being loaded dynamically via AJAX.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, toutes les entités (services, collaborateurs, emplacements, forfaits et balises) se chargent dès l'ouverture de la page, au lieu d'être chargées dynamiquement via AJAX.

en: When enabled, customers will receive a Google Calendar invitation for the event.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, les clients recevront une invitation Google Agenda pour l'événement.

en: When enabled, customers will see all attendees listed in their Google Calendar event.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, les clients verront tous les participants répertoriés dans leur événement Google Agenda.

en: When enabled, reminders will not be sent if a booking is made within the selected time before the appointment or event.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, aucun rappel ne sera envoyé si une réservation est effectuée dans le délai sélectionné avant le rendez-vous ou l'événement.

en: When enabled, the total number of appointments is shared across the entire package instead of being set per service.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, le nombre total de rendez-vous est partagé entre l'ensemble du forfait au lieu d'être défini par service.

en: When enabled, the “Subscribe” checkbox will be selected by default. Customers can manually uncheck it if they do not wish to join your Mailchimp list.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, la case « S'abonner » sera cochée par défaut. Les clients peuvent la décocher manuellement s'ils ne souhaitent pas s'inscrire à votre liste Mailchimp.

en: When recurring dates are unavailable
fr_FR: Lorsque les dates récurrentes ne sont pas disponibles

en: When this option is deactivated, the booking will be<br/>determined based on the Default Time Slot Step
fr_FR: Lorsque cette option est désactivée, la réservation sera <br/> déterminée en fonction de l'étape du créneau horaire par défaut

en: Whole amount
fr_FR: Montant total

en: Without expiration
fr_FR: Sans expiration

en: WooCommerce Order Id
fr_FR: Identifiant de commande WooCommerce

en: WooCommerce Product
fr_FR: Produit WooCommerce

en: WooCommerce Service
fr_FR: Service WooCommerce

en: WooCommerce Thank you page
fr_FR: Page de remerciement WooCommerce

en: WooCommerce payment link
fr_FR: Lien de paiement WooCommerce

en: Woo Order Id
fr_FR: ID de commande Woo

en: WordPress User
fr_FR: Utilisateur WordPress

en: WordPress user
fr_FR: Utilisateur WordPress

en: Work Hours
fr_FR: Horaires de travail

en: Work hours
fr_FR: Heures de travail

en: Working Hours
fr_FR: Heures de travail

en: Working hours
fr_FR: Heures de travail

en: Wrong address?
fr_FR: Adresse incorrecte ?

en: Year
fr_FR: Année

en: Yearly
fr_FR: Annuel

en: Years
fr_FR: Années

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You're changing settings that have been individually configured for employees. Do you want to apply these changes to all employees?
fr_FR: Vous modifiez des paramètres qui ont été configurés individuellement pour les collaborateurs. Voulez-vous appliquer ces modifications à tous les collaborateurs ?

en: You're editing a recurring event. Apply changes only to this one, or to this and all future events? Note: Tickets for events with attendees will not be updated.
fr_FR: Vous modifiez un événement récurrent. Souhaitez-vous appliquer les modifications uniquement à cet événement ou à cet événement et à tous les événements futurs ? Remarque : les billets pour les événements avec participants ne seront pas mis à jour.

en: You are currently connected to Google Calendar by Admin. Overriding Google Calendar connection is not available.
fr_FR: Vous êtes actuellement connecté à Google Agenda par l'administrateur. Il n'est pas possible de remplacer la connexion à Google Agenda.

en: You are on the waiting list with position
fr_FR: Vous êtes sur la liste d'attente avec position

en: You are the only provider for this service
fr_FR: Vous êtes le seul fournisseur de ce service

en: You are the only provider on
fr_FR: Vous êtes le seul fournisseur sur

en: You are using a form that will be outdated soon!
fr_FR: Vous utilisez un formulaire qui sera bientôt obsolète !

en: You can also cancel and delete its future events.
fr_FR: Vous pouvez également annuler et supprimer ses événements futurs.

en: You can also cancel its future events.
fr_FR: Vous pouvez également annuler ses événements futurs.

en: You can also clear all filters to view all services.
fr_FR: Vous pouvez également effacer tous les filtres pour afficher tous les services.

en: You can also delete its future events.
fr_FR: Vous pouvez également supprimer ses événements futurs.

en: You can also open its future events.
fr_FR: Vous pouvez également ouvrir ses événements futurs.

en: You can edit or delete each appointment
fr_FR: Vous pouvez modifier ou supprimer chaque rendez-vous

en: You can find below the appointments you selected for booking. If you want to book more, click on the button below.
fr_FR: Vous trouverez ci-dessous les rendez-vous que vous avez sélectionnés pour la réservation. Si vous souhaitez réserver davantage, cliquez sur le bouton ci-dessous.

en: You can import the following columns: First name, Last name, Email, Phone, Gender, Birthday, Note.
fr_FR: Vous pouvez importer les colonnes suivantes : Prénom, Nom, E-mail, Téléphone, Sexe, Date de naissance, Remarque.

en: You can use this coupon for next booking:
fr_FR: Vous pouvez utiliser ce coupon de réduction pour votre prochaine réservation :

en: You can use this option to export attendees in CSV file<br/>for the selected event.
fr_FR: Vous pouvez utiliser cette option pour exporter les participants dans un fichier CSV <br/> pour l'événement sélectionné.

en: You don't have any appointments
fr_FR: Vous n'avez aucun rendez-vous

en: You don't have any custom fields here yet...
fr_FR: Vous n'avez pas encore de champs personnalisés ici...

en: You don't have any events
fr_FR: Vous n'avez aucun événement

en: You don't have any packages
fr_FR: Vous n'avez aucun pack

en: You have already booked this appointment
fr_FR: Vous avez déjà pris ce rendez-vous

en: You have already booked this event
fr_FR: Vous avez déjà réservé cet événement

en: You have appointments for
fr_FR: Vous avez des rendez-vous pour

en: You have appointments for this service
fr_FR: Vous avez des rendez-vous pour ce service

en: You have disabled all available payment methods. The default payment method from the general settings will be used instead.
fr_FR: Vous avez désactivé tous les modes de paiement disponibles. Le mode de paiement par défaut défini dans les paramètres généraux sera utilisé à la place.

en: You have entered an incorrect email.
fr_FR: Vous avez saisi une adresse e-mail incorrecte.

en: You have entered an incorrect password.
fr_FR: Vous avez saisi un mot de passe incorrect.

en: You have reached maximum number of registered domains
fr_FR: Vous avez atteint le nombre maximum de domaines enregistrés

en: You will be redirected to the payment checkout.
fr_FR: Vous serez redirigé vers la page de paiement.

en: Your API key
fr_FR: Votre clé API

en: Your ID must include at least one letter
fr_FR: Votre pièce d'identité doit comporter au moins une lettre

en: Your Information
fr_FR: Vos informations

en: Your Name
fr_FR: Votre nom

en: Your balance has been recharged.
fr_FR: Votre solde a été rechargé.

en: Your card's expiration date is incomplete
fr_FR: La date d'expiration de votre carte est incomplète

en: Your card's expiration year is in the past
fr_FR: L'année d'expiration de votre carte est passée

en: Your card's security code is incomplete
fr_FR: Le code de sécurité de votre carte est incomplet

en: Your card number is incomplete
fr_FR: Le numéro de votre carte est incomplet

en: Your card number is invalid
fr_FR: Le numéro de votre carte n'est pas valide

en: Your current changes will be lost.
fr_FR: Vos modifications actuelles seront perdues.

en: Your password has been changed successfully. Use your new password to log in.
fr_FR: Votre mot de passe a été modifié avec succès. Utilisez votre nouveau mot de passe pour vous connecter.

en: Your password has been reset successfully.
fr_FR: Votre mot de passe a été réinitialisé avec succès.

en: Your postal code is incomplete
fr_FR: Votre code postal est incomplet

en: Zoom Join Link (Participants)
fr_FR: Lien de connexion Zoom (participants)

en: Zoom Link
fr_FR: Lien Zoom

en: Zoom Links
fr_FR: Liens Zoom

en: Zoom Start Link (Host)
fr_FR: Lien de démarrage de Zoom (hôte)

en: Zoom User
fr_FR: Utilisateur Zoom

en: Zoom WP hooks
fr_FR: Hooks Zoom WP

en: Zoom join meeting (participants) link
fr_FR: Lien pour rejoindre la réunion Zoom (participants)

en: Zoom start meeting (hosts) link
fr_FR: Lien « Démarrer la réunion » (organisateurs)

en: Zoom user
fr_FR: Utilisateur Zoom

en: (Paying now)
fr_FR: (Payez maintenant)

en:  (Incl. Tax)
fr_FR:  TVA incluse

en: and
fr_FR: et

en: application ID, client ID and client secret
fr_FR: ID d'application, ID client et clé secrète client

en: application (client) ID and secret
fr_FR: ID et secret de l'application (client)

en: appointment is required to be booked now.
fr_FR: il est nécessaire de prendre rendez-vous dès maintenant.

en: appointment slots left to be booked
fr_FR: créneaux de rendez-vous restant à réserver

en: appointments are required to be booked now.
fr_FR: les rendez-vous doivent être réservés dès maintenant.

en: at
fr_FR: à

en: at {time}
fr_FR: à {time}

en: book appointments before the deal expires!
fr_FR: prenez rendez-vous avant l'expiration de l'offre !

en: day
fr_FR: jour

en: days
fr_FR: jours

en: employee
fr_FR: collaborateur

en: employees
fr_FR: collaborateurs

en: employees.
fr_FR: collaborateurs.

en: filled
fr_FR: rempli

en: from
fr_FR: à partir de

en: iCloud App-specific Password
fr_FR: mot de passe d'application iCloud

en: iCloud Email Address
fr_FR: adresse de courriel iCloud

en: iCloud app-specific password
fr_FR: Mot de passe spécifique à l'application iCloud

en: iCloud email address
fr_FR: Adresse e-mail iCloud

en: iCloud email address and iCloud app-specific password
fr_FR: Adresse e-mail iCloud et mot de passe spécifique à l'application iCloud

en: includes
fr_FR: comprend

en: includes:
fr_FR: contient:

en: locations
fr_FR: lieux

en: mandatory notice
fr_FR: avis obligatoire

en: month
fr_FR: mois

en: months
fr_FR: mois

en: of
fr_FR: de

en: on
fr_FR: sur

en: out of
fr_FR: hors de

en: people
fr_FR: personnes

en: people waiting
fr_FR: personnes qui attendent

en: person
fr_FR: personne

en: person waiting
fr_FR: personne en attente

en: placeholder
fr_FR: espace réservé

en: plain
fr_FR: simple

en: reCAPTCHA Type
fr_FR: Type reCAPTCHA

en: reCAPTCHA on Customer Panel
fr_FR: reCAPTCHA sur le panneau client

en: reCAPTCHA on Employee Panel
fr_FR: reCAPTCHA sur le panneau des collaborateurs

en: reCAPTCHA setup
fr_FR: configuration reCAPTCHA

en: results
fr_FR: résultats

en: settings
fr_FR: paramètres

en: slot left
fr_FR: créneau restant

en: slots left
fr_FR: créneaux restants

en: slots you selected are busy. We offered you the nearest time slots instead.
fr_FR: les créneaux que vous avez sélectionnés sont occupés. Nous vous avons proposé les plages horaires les plus proches à la place.

en: spot left
fr_FR: {{count}} place disponible

en: spots left
fr_FR: {{count}} places disponibles

en: text
fr_FR: texte

en: ticket left
fr_FR: tickets restant

en: tickets left
fr_FR: tickets restants

en: to
fr_FR: à

en: try different email
fr_FR: essayer un email différent

en: until
fr_FR: jusqu’à

en: week
fr_FR: semaine

en: weeks
fr_FR: semaines

en: {booked}/{total} Booked
fr_FR: {booked}/{total} Réservé

en: {count} Appointment | {count} Appointments
fr_FR: {count} Rendez-vous | {count} Rendez-vous

en: {count} Assigned
fr_FR: {count} Attribué

en: {count} Attendee | {count} Attendees
fr_FR: {count} Participant | {count} Participants

en: {count} Day | {count} Days
fr_FR: {count} Jour | {count} jours

en: {count} Employees
fr_FR: {count} Collaborateurs

en: {count} Month | {count} Months
fr_FR: {count} Mois | {count} Mois

en: {count} Selected
fr_FR: {count} Sélectionné

en: {count} Service | {count} Services
fr_FR: {count} Service | Services d'{count}

en: {count} Week | {count} Weeks
fr_FR: {count} Semaine | {count} Semaines

en: {count} appointment has been deleted. | {count} appointments have been deleted.
fr_FR: {count} Le rendez-vous a été supprimé. | {count} Les rendez-vous ont été supprimés.

en: {count} appointment has not been deleted. | {count} appointments have not been deleted.
fr_FR: {count} Le rendez-vous n'a pas été supprimé. | {count} Les rendez-vous n'ont pas été supprimés.

en: {count} coupon has been deleted. | {count} coupons have been deleted.
fr_FR: {count} Le coupon a été supprimé. | {count} Les coupons ont été supprimés.

en: {count} coupon has not been deleted. | {count} coupons have not been deleted.
fr_FR: {count} Le coupon n'a pas été supprimé. | {count} Les coupons n'ont pas été supprimés.

en: {count} customer could not be deleted due to future bookings. | {count} customers could not be deleted due to future bookings.
fr_FR: {count} Le client n'a pas pu être supprimé en raison de réservations futures. | {count} Les clients n'ont pas pu être supprimés en raison de réservations futures.

en: {count} customer deleted. | {count} customers deleted.
fr_FR: {count} client supprimé. | {count} clients supprimés.

en: {count} customers were not imported due to missing First Name, Last Name, invalid Email, Phone number, or a combination of these reasons.
fr_FR: {count} Les clients n'ont pas été importés en raison de l'absence du prénom, du nom, d'une adresse e-mail ou d'un numéro de téléphone non valide, ou d'une combinaison de ces raisons.

en: {count} customers with the same email address already exist in your customer list. If you choose to overwrite these records, some of their current data will be replaced with new information.
fr_FR: {count} des clients ayant la même adresse e-mail existent déjà dans votre liste de clients. Si vous choisissez de remplacer ces enregistrements, certaines de leurs données actuelles seront remplacées par de nouvelles informations.

en: {count} day | {count} days
fr_FR: {count} jour | {count} jours

en: {count} employee has been deleted. | {count} employees have been deleted.
fr_FR: {count} collaborateur a été supprimé. | {count} collaborateurs ont été supprimés.

en: {count} employee has not been deleted due to future bookings. | {count} employees have not been deleted due to future bookings.
fr_FR: {count} collaborateur n'a pas été supprimé en raison de réservations futures. | {count} collaborateurs n'ont pas été supprimés en raison de réservations futures.

en: {count} event booking has been deleted. | {count} event bookings have been deleted.
fr_FR: {count} La réservation de l'événement a été supprimée. | {count} Les réservations pour l'événement ont été supprimées.

en: {count} event booking has not been deleted. | {count} event bookings have not been deleted.
fr_FR: {count} La réservation de l'événement n'a pas été supprimée. | {count} Les réservations de l'événement n'ont pas été supprimées.

en: {count} event has been deleted. | {count} events have been deleted.
fr_FR: {count} événement a été supprimé. | {count} événements ont été supprimés.

en: {count} event | {count} events
fr_FR: {count} événement | événements {count}

en: {count} hour | {count} hours
fr_FR: {count} heure | {count} heures

en: {count} item selected | {count} items selected
fr_FR: {count} élément sélectionné | {count} éléments sélectionnés

en: {count} location has been deleted. | {count} locations have been deleted.
fr_FR: {count} emplacement a été supprimé. | {count} emplacements ont été supprimés.

en: {count} location has not been deleted due to future bookings. | {count} locations have not been deleted due to future bookings.
fr_FR: {count} Le lieu n'a pas été supprimé en raison de réservations futures. | {count} lieux n'ont pas été supprimés en raison de réservations futures.

en: {count} month | {count} months
fr_FR: {count} mois | {count} mois

en: {count} package booking has been deleted. | {count} package bookings have been deleted.
fr_FR: {count} Le forfait « réservation » a été supprimé. | {count} Les réservations de forfaits ont été supprimées.

en: {count} package booking has not been deleted. | {count} package bookings have not been deleted.
fr_FR: {count} Le forfait de réservation n'a pas été supprimé. | {count} Les réservations de forfaits n'ont pas été supprimées.

en: {count} package has been deleted. | {count} packages have been deleted.
fr_FR: {count} Le paquet a été supprimé. | Les paquets {count} ont été supprimés.

en: {count} package has not been deleted due to future bookings. | {count} packages have not been deleted due to future bookings.
fr_FR: {count} pack  n''a pas été supprimé en raison de réservations futures. | {count} packs n'ont pas été supprimés en raison de réservations futures.

en: {count} resource has been deleted. | {count} resources have been deleted.
fr_FR: {count} La ressource a été supprimée. | Les ressources {count} ont été supprimées.

en: {count} resource has not been deleted. | {count} resources have not been deleted.
fr_FR: {count} La ressource n'a pas été supprimée. | Les ressources {count} n'ont pas été supprimées.

en: {count} service has been deleted. | {count} services have been deleted.
fr_FR: {count} service a été supprimé. | {count} services ont été supprimés.

en: {count} service has not been deleted. | {count} services have not been deleted.
fr_FR: {count} Le service n'a pas été supprimé. | {count} Les services n'ont pas été supprimés.

en: {count} tax has been deleted. | {count} taxes have been deleted.
fr_FR: {count} tax a été supprimé. | {count} taxes ont été supprimés.

en: {count} tax has not been deleted. | {count} taxes have not been deleted.
fr_FR: {count} La taxe n'a pas été supprimée. | {count} Les taxes n'ont pas été supprimées.

en: {count} week | {count} weeks
fr_FR: {count} semaine | {count} semaines

en: {count}x Appointment | {count}x Appointments
fr_FR: {count}x Rendez-vous | {count}x Rendez-vous

en: {successfulImports} out of {totalRows} customers have been imported to your customer list.
fr_FR: {successfulImports} {totalRows} s de clients ont été importés dans votre liste de clients.

en: ‘Booking date and time’ will set the limit based on the date when the booking is created, regardless of the event’s date and time.<br>The ‘Event start date and time’ will set it based on the event’s start date and time.
fr_FR: La section « Date et heure de réservation » fixera la limite en fonction de la date de création de la réservation, quelles que soient la date et l'heure de l'événement. <br>La « Date et heure de début de l'événement » le définira en fonction de la date et de l'heure de début de l'événement.
